Ադրբեջանցի դիվերսանտները մտափոխվել են և դատավճիռը կբողոքարկեն ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարանում 01/27/2015   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական դիվերսիոն խմբի անդամներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևն առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը կբողոքարկեն վերաքննիչ դատարան:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 29-ի՝ ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավճռով Դիլհամ Ասկերովը դատապարվել է ցմահ, իսկ Շահբազ Գուլիևը՝22 տարվա ազատազրկման:
«Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Ասկերովի պաշտպան Էրիկ Բեգլարյանը նշել է, որ թեև սկսզում իր պաշտպանյալը մտադիր չի եղել բողոքարկելու առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը, սակայն որոշ անհամաձայնություններ ունենալով դատարանի կայացրած վճռի  հետ, ցանկանություն է հայտնել բողոքարկել:
Ամբաստանյալ Գուլեևի պաշտպան Արկադի Իսրայելյանը ևս հայտնել է,  որ  հաշվի առնելով իր պաշտպանյալի պահանջը, վերաքննիչ բողոք կներկայացնի:
Կայքը հիշեցնում է, որ օրեր առաջ ամբաստանյալների պաշտպանները իրենց կողմից հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել էին, որ իրենց պաշտպանյալները չեն պատրաստվում բողոքարկել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը:

Азербайджанские диверсанты передумали и собираются обжаловать приговор в Апелляционном суде НКР 01/27/2015   16:15  |  Лента новостей
Члены азербайджанской диверсионно-разведывательной группировки, незаконно пересекшей государственную границу НКР, Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев намерены обжаловать приговор в Апелляционном суде НКР. Об этом в интервью «Арцахпресс» сообщили адвокаты азербайджанских диверсантов Эрик Бегларян и Аркадий Исраелян.
Напомним, что 29 декабря 2014 года азербайджанские диверсанты Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев были приговорены судом первой инстанции общей юрисдикции НКР к пожизненному сроку и 22 годам лишения свободы соответственно.
"Хотя мой подзащитный вначале не был намерен обжаловать решение суда первой инстанции общей юрисдикции НКР, но сейчас тем не менее, из-за некоторых несогласий с решением суда, он намерен обжаловать его в Апелляционном суде НКР", – заявил адвокат Дильгама Аскерова Эрик Бегларян.
Адвокат подсудимого Гулиева Аркадий Исраелян также констатировал, что с учетом требования его подзащитного он подаст апелляционную жалобу. По словам А. Исраеляна, после подачи заявления об обжаловании в предусмотренном законом порядке Апелляционный суд рассмотрит его, а решение касательно его обоснованности будет принято в течение ближайшего месяца.
Как напоминает СМИ, на днях адвокаты подсудимых сообщили прессе, что их подзащитные не намерены обжаловать вынесенный судом общей юрисдикции НКР приговор.