Հավաքի՝ բերման ենթարկված մասնակիցներից երկուսի մոտ հայտնաբերվել է ատրճանակ 01/16/2015   11:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ոստիկանությունը հանդես է եկել հաղորդագրությամբ՝  նախօրեին Երևանում և Գյումրիում տեղի ունեցած միջադեպերի կապակցությամբ:
«Երեկ՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, Երևանի Ազատության հրապարակից ոստիկանություն բերման են ենթարկվել մի շարք քաղաքացիներ, որոնք, իրենց ներկայացնելով, այնտեղ ինքնաբուխ հավաքվել էին՝ Գյումրիում տեղի ունեցող իրադարձություններին հետևելու նպատակով: Հավաքի՝ բերման ենթարկված մասնակիցներից երկուսի մոտ հայտնաբերվել է ատրճանակ:
ՀՀ ոստիկանությունը, հավատարիմ ՀՀ Սահմանադրությամբ, միջազգային իրավունքի նորմերով և Հավաքների ազատության մասին ՀՀ օրենքով ամրագրված արժեքներին և կանոններին, մշտապես երաշխավորել և երաշխավորում է խաղաղ հավաքների բնականոն ընթացքը և մշտապես հանդուրժողական մոտեցում է դրսևորում, քանի դեռ հավաքները կրում են խաղաղ բնույթ:
ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարում է, որ հանրային միջոցառումը, որին մասնակցում են զինված անձինք, ինչով էլ դա պատճառաբանված լինի, և անկախ զենք կրելու օրինականությունից, չունի Սահմանադրության և օրենքի պաշտպանությունը և չի կարող հանդուրժվել՝ հաշվի առնելով դրա հնարավոր ծանրագույն հետևանքները:
ՀՀ ոստիկանությունը նախազգուշացնում է, որ հավաքներին զինված մարդկանց մասնակցությունը պահանջում է օրենքով ամրագրված կտրուկ միջոցների անհապաղ կիրառում, որպեսզի հավաքի խաղաղ մասնակիցները և հասարակությունը չկրեն անդառնալի և ծանր վնասներ:
ՀՀ ոստիկանությունը հարկ է համարում նշել, որ Հավաքների ազատության մասին ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածով սահմանված կարգով կարող է դադարեցնել հավաքն այն դեպքերում, երբ առաջացել է այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների կամ հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակման անմիջական վտանգ»:
01:12 16/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանություն. Ցավոք, հնարավոր չի եղել խուսափել բախումներից, վնասվածքներ են ստացել հավաքի մասնակիցներ և ոստիկաններ
23:53 15/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿոստանյանը դարձյալ խոստացավ դիմել ՌԴ գլխավոր դատախազին
23:38 15/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱվետիսյանների սպանության համար մեղադրվողը ռուսական ռազմաբազայում է. պատգամավորը հայտարարեց, որ տեսել է նրան (Լրացված)

У двоих подвергнутых приводу участников акции протеста в Ереване нашли пистолеты 01/16/2015 11:51 | Актуальная тема
Полиция Армении выступила с очередным заявлением в связи с произошедшими накануне в Гюмри беспорядками.
"Полиция Армении, руководствуясь положениями, закрепленными в Конституции страны, нормах международного права и законе "О свободе собраний", всегда гарантировала и гарантирует естественный ход мирных митингов и демонстрирует терпимость до тех пор, пока они носят мирный характер", - говорится в сообщении.
В заявлении также отмечается, что накануне с Площади Свободы в Ереване были доставлены в отделения полиции ряд граждан, которые, по их словам, собрались на стихийный митинг с тем, чтобы проследить за происходящими в Гюмри событиями. У двоих подвергнутых приводу участников акции протеста были обнаружены пистолеты.
Ведомство поясняет, что мероприятие, в котором принимали участие вооруженные люди, чем бы это ни было мотивировано, и вне зависимости от наличия права на ношение оружия, не подпадает под защиту Конституции и закона и является недопустимым с учетом возможных тяжких последствий.
Полиция предупреждает, что участие в митингах вооруженных людей требует безотлагательного применения закрепленных в законе решительных мер во избежание необратимых и тяжких последствий для участников мирного собрания и общества.
Полиция считает должным отметить, что в соответствии с установленным в ст. 33 закона “О свободе собраний” порядком может приостановить митинг в том случае, если возникла непосредственная угроза для огранчиения конституционных прав граждан или интересов общественности.