Գևորգ Կոստանյանը պնդում է, որ Պերմյակովը պատասխանատվության կենթարկվի Հայաստանում 01/15/2015   12:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալն ու քննիչը գտնվում են Գյումրիում:
Նրանք այսօր գնալու են Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմաբազա և մեղադրանք են առաջադրելու ՌԴ զորամասի կալանատանը պահվող Պերմյակովին:
Գյումրիում տեղի ունեցած այսօրվա ասուլիսում այս մասին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը: Նա հիշեցրեց, որ երեկ Հայաստանի իրավապահ մարմինների կողմից կայացվել է որոշում՝ Պերմյակովին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին՝  Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամի սպանության և ևս մեկ անդամի սպանության փորձի փաստով:
Նա չբացառեց, որ քննությամբ այլ փաստեր ի հայտ գալու դեպքում, մասնավորապես՝ հայ-թուրքական սահմանը ապօրինի հատելու փորձի հետ կապված, հայաստանյան իրավապահ մարմինների կողմից առաջադրված մեղադրանքը կփոփոխվի ու կլրացվի:
Գ.Կոստանյանը հայտնեց, որ մեղադրանք առաջադրելուց ու մեղադրյալի հարցաքննությունից հետո արդեն կորոշվի   խափանման միջոց կիրառել-չկիրառելու կամ ինչ խափանման միջոց կիրառելու հարցը: Հայտնի է, որ  ռուսական կողմն արդեն իսկ նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը:
Գ.Կոստանյանն ընդգծեց, որ որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշում հայկական կողմը կայացրել է իր տրամադրության տակ գտնվող ապացույցների, այդ թվում՝ իրեղեն ապացույցների հիման վրա՝ զենք, գնդակներ, փամփուշտներ, Պերմյակովի զինվորական կոշիկները, ուսապարկ և այլն: Սակայն ինքը տեղյակ չէ, թե կոնկրետ ի՞նչ ապացույցների հիման վրա է սպանության հոդվածով քրեական գործ հարուցել ռուսական կողմը:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծեց, որ Պերմյակովը քրեական պատասխանատվության ու պատժի կենթարկվի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, սակայն որտե՞ղ պատիժը նա կկրի՝ իր քաղաքացիության, թե հանցանքը կատարելու երկրում, առանձին քննարկման խնդիր է:
Գևորգ Կոստանյանն ընդգծեց նաև, որ ներկայումս առկա է երկու քրեական գործ, որոնք հարուցվել են Ռուսաստանի ու Հայաստանի իրավապահ մարմինների կողմից՝ առանձին-առանձին՝  ռուս-հայկական միջպետական համաձայնագրի, այն է՝ միջազգային իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև երկու երկրների ներպետական օրենսդրությունների   պահանջների պահպանմամբ:

Генпрокурор Геворк Костанян подтвердил свои слова о том, что Пермяков будет привлечен к ответственности на территории Армении 01/15/2015   12:19  |  Актуальная тема
Военнослужащий российской военной базы Валерий Пермяков, подозреваемый в убийстве шести человек в городе Гюмри, будет привлечен к ответственности на территории Армении, однако где он понесет наказание – в стране, гражданином которой он является, или в стране, где он совершил преступление – это вопрос, подлежащий отдельному обсуждению, заявил на пресс-конференции в четверг в Гюмри генеральный прокурор Армении.
“Заместитель председателя Следственного комитета и следователи находятся в Гюмри. Они сегодня посетят дислоцированную в Гюмри российскую военную базу и предъявят обвинение Пермякову, содержащемуся в тюрьме воинской части”, - сообщил он.
Он напомнил о том, что накануне правоохранительные органы РА приняли решение о привлечении Пермякова в качестве обвиняемого в убийстве шести членов семьи Аветисянов и покушении на убийство полугодовалого ребенка.
Он не исключил, что в случае появления новых фактов в ходе расследования дела , в частности, фактов, связанных с незаконным пересечением армяно-турецкой границы, предъявленное правоохранительными органами обвинение будет изменено или дополнено.
Костанян сообщил, что после предъявления обвинения и проведения допроса обвиняемого будет решен вопрос об избрании меры пресечения. Известно, что российская сторона уже избрала в отношении Пермякова меру пресечения в виде заключения под стражу.
Г. Костанян подчеркнул, что армянская сторона вынесла решение о привлечении Валерия Пермякова в качестве обвиняемого на основании имеющихся в ее распоряжении улик, в том числе вещественных доказательств(оружие, патроны, военная обувь Пермякова, рюкзак и т.д.). Он также отметил, что не располагает сведениями относительно доказательств, на основании которых российская сторона завела уголовное дело по статье “убийство”.
Генпрокурор подчеркнул также, что в настоящее время есть два уголовных дела, которые возбуждены правоохранителями органами РФ и РА отдельно друг друга с соблюдением требований армяно-российского международного соглашения, а именно норм международного права, а также требований внутригосударственного законодательства двух стран.
Он не исключил возможности объединения двух дел в одно производство.
11:04 15/01/2015  |  Актуальная темаВалерий Пермяков взят под стражу. Решение вынес российский судья
21:47 14/01/2015  |  Лента новостейПервый замглавы Минобороны РФ сообщил о завершении внутреннего служебного расследования на 102-й российской военбазе в Гюмри: все виновные выявлены