Ռուս զինվորականին ՀՀ-ին հանձնելու իրավական ուղիները սպառված չեն.Նորայր Նորիկյան 01/14/2015   12:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիում հայ ընտանիքի սպանության համար կասկածվող ռուս զինծառայողին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու իրավական ուղիներն սպառված չեն: Պատասխանելով այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին, նման համոզմունք հայտնեց փաստաբան նորայր Նորիկյանը:
«Այստեղ պետք է ՀՀ իրավապահ մարմինները պարզապես ցուցաբերեն սկզբունքայնություն, պետք է դրվի կոնկրետ սկզբունքային պահանջ՝ այն երկկողմանի համաձայնագրերի շրջանակներում՝ երկու երկրների միջև՝ այդ երիտասարդին ՀՀ-ին հանձնելու համար»,- ասաց Նորայր Նորիկյանը:
Հայտնելով ստեղծված իրավիճակում այլ ելք գտնելու վերաբերյալ իր անձնական տեսակետը՝ փաստաբանը հավելեց. «Եթե դա չի լինելու, հայ իրավապահներն ուղղակի պետք է սկզբունքայնություն ցուցաբերեն, բոյկոտեն այդ գործը՝ դուք եք որոշում, ձեր տղան է, տարեք դատեք ինչպես ուզում եք»:
Ինչ վերաբերում է քրեական գործի վարույթը ՌԴ իրավապահներին հանձնելու մասին արդեն իսկ կայացված որոշմանը և դրա շուրջ երեկ ՀՀ ԳԴ տարածած մեկնաբանությանը, Նորայր Նորիկյանը խորհուրդ տվեց պաշտոնապես դիմել Դատախազություն և պահանջել տեղեկանք՝ թե վերջին 1-2 տարիների ընթացքում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում քանի քր գործ է հարուցվել և դրանցից քանիսն են քննվել հայ և քանիսը՝ ռուս իրավապահների կողմից:
«Իսկապես որևէ իրական տրամաբանություն, փաստարկվածություն Գլխավոր դատախազության այս մեկնաբանության մեջ չկա»,- ասաց փաստաբանը:

Правовые основания для выдачи Армении российского военнослужащего не исчерпаны – адвокат 01/14/2015   14:13  |  Актуальная тема
Правовые основания для выдачи подозреваемого в убийстве семьи из шести человек в Гюмри не исчерпаны. Такое мнение выразил в беседе с “Фактинфо” адвокат Норайр Норикян.
“Правоохранительные органы Армении должны продемонстрировать принципиальность, должно быть поставлено конкретное требование в рамках заключенных между странами двусторонних соглашений о выдаче Армении этого молодого человека”, - сказал адвокат.
Что касается уже принятого решения о передаче производства по делу российским правоохранителям и распространенного Генеральной прокуратурой РА относительно этого комментария, то Норайр Норикян посоветовал официально обратиться в Прокуратуру и потребовать справку о количестве возбужденных на территории 102-й российской военной базы за последние 1-2 года уголовных дел и количестве дел, расследованных армянскими и российскими правоохранителями.
“В действительности же, никакой логики и аргументации нет в комментарии Генпрокуратуры”,- резюмировал адвокат.