Դոլարը միջազգային շուկայում թանկանում է, ռուբլին՝ էժանանում. Հայաստանյան բանկերում Ամանորը չի ավարտվել 01/08/2015   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդեն 10 օր է, ինչ հայաստանյան բանկային համակարգը չի աշխատում: Ամանորյա երկարատև արձակուրդը կտևի ևս 3 օր: Այս ընթացքում ՀՀ արտարժույթի շուկան գործում է բացառապես փոխանակման կետերի սահմանած կամայական փոխարժեքով:
Այսօր երևանյան փոխանակման կետերում 1 ԱՄՆ դոլարը գնվում է 473, վաճառվում՝ 479 դրամով, եվրոն գնվում է 565 դրամով, վաճառվում՝ 575-ով, իսկ ռուսական ռուբլին՝ համապատասխանաբար՝ 7.1 և 7.7 դրամով:
Ի դեպ, աշխատանքային վերջին օրը՝ դեկտեմբերի 30- ին, ՀՀ Կենտրոնական բանկը սահմանել էր 474.97 դրամ փոխարժեք: Եվ այս գինը պաշտոնապես արդեն 9-րդ օրն է, ինչ չի փոփոխվել:
Մինչդեռ շուկան ապրում է սպասումներով: Թե ի՞նչ փոփոխություն կկրի փոխարժեքը 2015թ. առաջին աշխատանքային օրը՝  հունվարի 12-ին, առայժմ պարզ չէ, թեև ԱՄՆ դոլարի դիրքերն աշխարհում շարունակում են ամրապնդվել:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանն այս առումով բացառություն չէ: ՌԴ բանկային համակարգն այս օրերին ևս արձակուրդի մեջ է, ուստի՝ ՌԴ ռուբլու իրական փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ այս պահի դրությամբ պաշտոնապես ևս հայտնի չէ:
Հիշեցնենք՝ տարեվերջի տվյալներով՝ ռուսական ռուբլու փոխարժեքն սկսել էր աճել, ինչն իր բարերար ազդեցությունը թողեց նաև հայաստանյան շուկայի, այդ թվում՝ սպառողական ապրանքների գների վրա:
Մինչդեռ, ամանորյա տոների ընթացքում, երբ ռուսաստանյան բանկային համակարգն արձակուրդում է, միջազգային բորսաներում ՌԴ ռուբլու դիրքերը դարձյալ թուլացել են:
Եթե Ամանորից առաջ ՌԴ ԿԲ-ն սահմանել էր 1 դոլարի դիմաց 56.2 ռուբլի փոխարժեք, ապա այսօր արդեն Forex միջազգային բորսայում 1 դոլարը գնահատվել է 61.6 ռուբլի, իսկ մոսկովյան բորսայում վերջին 1 օրվա ընթացքում դոլարի նկատմամբ ռուբլին արժեզրկվել է 4,19%-ով՝ կազմելով 1 դոլարի դիմաց 63,4 ռուբլի, մոսկովյան փոխանակման կետերում էլ դոլարն այսօր վաճառվում է 62.95 ռուբլով:
Թե ի՞նչ կկատարվի հայաստանյան շուկայում հունվարի 12-ից հետո, պարզ կդառնա արդեն մի քանի օրից, իսկ մինչ այդ հարաբերական անդորր է նաև սպառողական շուկայում, քանի որ երկարատև արձակուրդի օրերին տնտեսվարողները ևս որևէ գործարք չեն կատարել:
Արդյունքում՝ ապրանքային շուկայում ևս սպասողական իրավիճակ է. կգրանցվի՞ հերթական գնաճը, թե՞ կպահպանվեն դեկտեմբերի վերջին օրերին սահմանված գները, պարզ կդառնա թերևս միայն հունվարի 12-ին, երբ ՀՀ ԿԲ-ն կհրապարակի ՀՀ դրամի 2015թ. առաջին պաշտոնական փոխարժեքը դոլարի և ՌԴ ռուբլու նկատմամբ:
08:34 27/12/2014  |  ՄամուլԿԲ նախագահը բանկիրներին և «հրահանգել» է՝ շարունակել վարկերի տրամադրումը.«Հրապարակ»
17:43 26/12/2014  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԿԲ-ն ԱՄՆ դոլարը վաճառել է 463.78 ՀՀ դրամ միջին կշռված փոխարժեքով
08:44 26/12/2014  |  ՄամուլԲանկերն ապառիկ չե՞ն ձևակերպում. «Ժամանակ»
17:24 25/12/2014  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԿԲ-ն ԱՄՆ դոլարը վաճառել է 459.29 ՀՀ դրամ միջին կշռված փոխարժեքով

Рубль вновь сдает позиции в паре с американским долларом, а на армянском рынке пока относительное затишье 01/08/2015 15:35 | Лента новостей
Уже десятый день, как армянская банковская система не работает. До окончания длительных новогодних каникул осталось три дня, а пока валютный рынок функционирует по курсам, установленным обменными пунктами.
Ереванские "обменники" покупают американский доллар за 473 драма, а продают – за 479 драмов, цена купли-продажи евро 465 и 575 драмов соответственно, а российского рубля – 7.1 и 7.7 соответственно.
Официальный курс, установленный 30 декабря Центральным банком Армении, составил 474.97 драма за $1, и эта цена сохраняется уже на протяжении 9 дней.
Между тем рынок живет ожиданиями. Пока еще не ясно, какие изменения претерпит курс в первые рабочие дни наступившего года, хотя американская валюта продолжает укреплять свои позиции.
Следует отметить, что Армения в этом смысле не составляет исключения. Новогодние каникулы для банковской системы России пока не закончились, посему реальный курс доллара по отношению к рублю по состоянию на данный момент официально неизвестен.
Напомним, что по данным на конец года, российский рубль стал расти в паре с долларом, что возымело благотворное влияние и на армянский рынок, в том числе на стоимость потребительских товаров.
Между тем на международной бирже российский рубль вновь сдает свои позиции.
Что будет после 12 января на армянском рынке, станет известно уже на днях, а пока относительное затишье наблюдается и на рынке продовольственных товаров, поскольку хозяйствующие субъекты в дни новогодних каникул не заключали сделок.