ԱՄՆ-ում երկու գամբիացի մեղադրվում է ծննդավայրում հեղաշրջման փորձի մեջ 01/06/2015   10:22  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ իշխանությունները երկու գամբիացու մեղադրանք են առաջադրել` այդ երկրում հեղաշրջման փորձ անելու համար: Ինչպես հաղորդում է Associated Press-ը` դատարանի առաջ կկանգնեն Մինեսոտայի 46-ամյա բնակիչ Պապա Ֆաալը եւ Տեխասի 57-ամյա բնակիչ Չերնո Նըջիեն:
Դատախազության տվյալներով`  Ֆաալը եւ Նըջիեն միմյանցից անկախ գնացել են Գամբիա` մասնակցելու զանգվածային անկարգություններին: Ավելի ուշ նրանք վերադարձել են ԱՄՆ, որտեղ էլ կալանավորվել են: Նրանց վերաբերյալ դատավարությունները տեղի կունենան Մինեապոլիսում եւ Բալտիմուրում:
Ֆաալը, ով ունի երկքաղաքացիություն (Ամն-ի եւ Գամբիայի), պատմել է, որ 2014 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ-ում անդամագրվել է դավադիրների խմբին: Վերջինիս մասնակիցները հիմնականում եղել են  ԱՄՆ-ում եւ Գերմանիայում բնակվող գամբիացիներ: Նրանց մեծ մասն ունեցել է զինված ուժերում ծառայելու փորձառություն:
Հեղաշրջման նախապատրաստման շրջանակներում Ֆաալը Մինեսոտայում ձեռք է բերել հրացաններ եւ ուղարկել Գամբիա: Ի սկզբանե, քննիչների տվյալներով, դավադիրները մտադրված են եղել առեւանգել երկրի նախագահին` հարձակվելով նրա թիկնազորի վրա: Իմանալով, որ նախագահը գտնվում է արտերկրում` նրանք որոշել են հարձակվել նախագահի նստավայրի վրա:
10:59 08/09/2014  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը պետք է դուրս բերի զորքը Վրաստանի հետ սահմանից. ԱՄՆ Պաշտպանության նախարար
21:48 11/08/2014  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն զենք կտրամադրի քրդերին
09:09 12/07/2014  |  Միջազգային լրահոսՉինացի գործարարին մեղադրում են ԱՄՆ-ի գաղտնի տեղեղեկությունները գողանալու մեջ
07:57 06/07/2014  |  Միջազգային լրահոսԵրաժշտական փառատոնի ժամանակ բեմից կրակել են մարդկանց վրա
13:14 29/06/2014  |  Միջազգային լրահոսՈւսանողները կոչ են արել Քլինթոնին` չվերցնել հոնորարը
19:20 03/06/2014  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն մտադիր է ուժեղացնել իր ռազմական ներկայացվածությունը՝ Եվրոպայում
11:14 16/05/2014  |  Միջազգային լրահոսՆյու Յորքում հին բազմոցից 40.000 դոլար է հայտնաբերվել
13:18 23/12/2013  |  Միջազգային լրահոս«Պարող ոստիկանը» կարգավորում է տոնական երթևեկությունը (Տեսանյութ)

Двух жителей США обвинили в заговоре с целью свержения властей Гамбии 01/06/2015   10:35  |  Международные новости
Власти США предъявили обвинения двум выходцам из Гамбии в заговоре с целью организации госпереворота в этой стране. Как сообщает “Лента.ру”со ссылкой на Associated Press, перед судом предстанут 46-летний житель Миннесоты Папа Фаал (Papa Faal) и 57-летний Черно Нджие (Cherno Njie) из Техаса.
По данным прокуратуры, Фаал и Нджие, независимо друг от друга, отправились в Гамбию чтобы участвовать в беспорядках. Позднее они вернулись в США, где были арестованы. Судебные заседания по делам пройдут в Балтиморе и Миннеаполисе.
Фаал, у которого двойное гражданство — США и Гамбии, рассказал, что в августе 2014 года примкнул к группе заговорщиков в США. Ее участниками в основном были выходцы из Гамбии, проживающие на территории Соединенных штатов и Германии. Большинство из них имели опыт службы в вооруженных силах.
В рамках подготовки госпереворота, Фаал приобрел в Миннесоте полуавтоматические винтовки, которые позднее переправил в Гамбию. Изначально, по данным следователей, заговорщики планировали захватить президента страны Яйю Джамме (Yahya Jammeh), напав на его охрану. Узнав, что глава государства находится за рубежом, они решили атаковать президентскую резиденцию.