Վաղուց ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը սթափեցնի ադրբեջանական ղեկավարությանը. ՀՀ ԱԳՆ 01/03/2015   20:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բաքուն արհամարհում է իրավիճակի սրումից զերծ մնալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կոչը եւ վաղուց ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը սթափեցնի ադրբեջանական ղեկավարությանը: Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել  ՀՀ ԱԳՆ-ն` դատապարտելով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված վերջին դիվերսիոն գործողությունները:
Հայաստանի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Խստորեն դատապարտում ենք հունվարի 2-ի, լույս 3-ի գիշերը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Պաշտպանության բանակի հետ շփման գծում իրականացրած դիվերսիոն գործողությունները, որոնց հետևանքով կան մարդկային կորուստներ։ Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների ընտանիքներին և մերձավորներին։
Այս հերթական սադրանքով Բաքուն շարունակում է իրագործել ուժի կիրառման վերաբերյալ Ադրբեջանի ղեկավարության անդադար սպառնալիքները, որոնք հնչեցվում են այդ երկրի ղեկավարության անգամ ամանորյա ելույթներում։
Սա կոպիտ արհամարհանք է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ հատկապես կրոնական տոների նախաշեմին և ընթացքում սադրիչ գործողություններից և իրավիճակի սրումից զերծ մնալու կոչերի նկատմամբ։
Վաղուց ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը սթափեցնի իր հորդորներին հակառակ գնացող ադրբեջանական ղեկավարությանը»:

МИД Армении: Давно пора, чтобы международное сообщество отрезвило азербайджанское руководство 01/03/2015   21:49  |  Актуальная тема
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, в котором строго осудило диверсионные действия Азербайджана, в результате которых погибли двое военнослужащих Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики.
“Строго осуждаем совершенные азербайджанскими вооруженными силами диверсионные действия в ночь со 2-го на 3-ье января на линии соприкосновения с Армией обороны Нагорного Карабаха, в результате которых имеются человеческие жертвы. Выражаем свое глубокое соболезнование семьям и близким погибших.
Этой очередной провокацией Баку продолжает осуществлять постоянные угрозы руководства Азербайджана о применении силы, звучащие даже в новогодних выступлениях руководства этой страны.
Это является грубым игнорированием призывов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о воздержании от провокационных действий и обострения ситуации, особенно накануне и во время религиозных праздников.
Давно пора, чтобы международное сообщество отрезвило азербайджанское руководство, идущее на противоположные его призывам действия”,- говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Армении.