Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Թուրքմենստանի փոխվարչապետին 12/23/2014   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Թուրքմենստանի փոխվարչապետ, հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Սապարդուրդի Տոյլիևին: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ-թուրքմենական հարաբերությունները և վստահություն հայտնել, որ երկու երկրների կառավարությունների համատեղ ջանքերով տնտեսական փոխգործակցությունն առաջիկայում կզարգանա նոր թափով:
Վարչապետ Աբրահամյանը և Սապարդուրդի Տոյլիևը կարևորել են Երևանում ընթացող հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները և նշել, որ ուրվագծվել են համագործակցության նոր հեռանկարներ:
Զրուցակիցները վստահություն են հայտնել, որ հանձնաժողովի այս նիստի  արդյունքներն արդեն տեսանելի կլինեն 2015 թվականին:
Միաժամանակ, ընդգծվել է, որ հանձնաժողովի նախորդ նիստի ընթացքում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները և նախանշված ծրագրերն իրականացվել են ու ստացել գործնական բնույթ:
Հովիկ Աբրահամյանը և Սապարդուրդի Տոյլիևը նշել են, որ երկու երկրների միջև գոյություն ունի առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելացնելու մեծ ներուժ, որի իրացման նպատակով կողմերը կարևորել են առևտրատնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը, այդ ուղղությամբ համապատասխան քայլերի իրականացումը և համատեղ բիզնես ֆորումների անցկացումը:
Վարչապետ Աբրահամյանը և Թուրքմենստանի փոխվարչապետը քննարկել են նաև տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը և ընդլայնմանն ուղղված մի շարք հարցեր:

Овик Абраамян и Сапардурды Тойлиев наметили новые перспективы армяно-туркменского сотрудничества 12/23/2014   15:18  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял вице-премьера правительства Туркменистана, сопредседателя межправительственной комиссии по армяно-туркменскому экономическому сотрудничеству Сапардурды Тойлиева. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Собеседники высоко оценили уровень армяно-туркменских отношений и выразили уверенность в том, что благодаря совместным усилиям правительств двух стран экономическое сотрудничество станет развиваться с новой силой.
Абраамян и Тойлиев отметили важность работы, проводимой межправительственной комиссии по армяно-туркменскому экономическому сотрудничеству, и наметили новые перспективы сотрудничества.
Собеседники выразили уверенность, что результаты этого заседания комиссии будут заметны уже в 2015 году. Стороны при этом констатировали реализацию достигнутых в ходе предыдущего заседания договоренностей и запланированных программ.
Овик Абраамян и Сапардурды Тойлиев указали на наличие большого потенциала для увеличения товарооборота между двумя странами. Для реализации этой цели, по мнению сторон, важно развивать сотрудничество в торгово-экономической отрасли и предпринимать соответствующие шаги в этом направлении и проводить совместные бизнес-форумы.
Премьер-министр Армении и вице-премьер Туркменистана обсудили также ряд вопросов, касающихся развития и расширения сотрудничества в различных отраслях экономики.