Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է ԵԺԿ-ի հետ հետագա համագործակցության հարցում Հայաստանի պատրաստակամությունը (Լուսանկարներ) 12/18/2014   20:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ընդլայնված ձևաչափով գագաթնաժողովին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են Եվրոպական խորհրդի՝ ս.թ. դեկտեմբերի 18-19-ի նիստի նախապատրաստական աշխատանքները, ԵԺԿ քաղաքական և ծրագրային հարցերը, քաղաքական իրավիճակը ԵՄ անդամ պետություններում և ԵԺԿ անդամ կուսակցությունների դիրքորոշումները: Հիմնական զեկույցներով հանդես են եկել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը:
Գագաթնաժողովից հետո ՀՀ Նախագահը հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլի հետ: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ նման հանդիպումները լավ առիթ են միջկուսակցական կապերի ամրապնդման շուրջ մտքեր փոխանակելու, ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, ինչպես նաև առկա մարտահրավերներին ու խնդիրներին անդրադառնալու համար:
Հանրապետության Նախագահը վերահաստատել է ԵԺԿ-ի հետ հետագա համագործակցության հարցում Հայաստանի պատրաստակամությունն ու շահագրգռվածությունը: Նախագահը նշել է, որ Եվրոպական միությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԵՄ-ի հետ համագործակցության նոր օրակարգի ձևավորմանն առնչվող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության հետ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցերին, այդ թվում՝ տարբեր միջխորհրդարանական կառույցների շրջանակներում:
Ավարտելով աշխատանքային այցը Բելգիայի Թագավորություն՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր երեկոյան կվերադառնա Երևան:

Президент Серж Саргсян подтвердил готовность Армении в дальнейшем сотрудничестве с ЕНП 12/19/2014   09:23  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян на встрече с председателем Европейской народной партии Жозефом Долом в четверг подтвердил готовность и заинтересованность Еревана в дальнейшем сотрудничестве с ЕНП.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, находящийся в Брюсселе с рабочим визитом президент Армении в четверг принял участие в саммите ЕНП в расширенном формате, за которым последовала встреча с Жозефом Долом.
На встрече обсуждались подготовительные работы к намеченному 18-19 декабря заседанию Европейского совета, политические и программные вопросы ЕНП, политическая ситуация в странах-членах ЕС и позиции партий-членов ЕНП. С основными докладами выступили председатель Европейского совета Дональд Туск и председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер.
Стороны сошлись во мнении относительно того, что подобные встречи являются хорошим поводом для обмена мыслями об укреплении межпартийных связей, обсуждении перспектив развития отношений Армения-Евросоюз, а также актуальных вызовов и проблем.
В ходе встречи президент Армении подтвердил готовность и заинтересованность Еревана в дальнейшем сотрудничестве с ЕНП. Серж Саргсян отметил, что Европейский союз был и остается одним из важнейших партнеров Армении.
На встрече также обсуждались вопросы, касающиеся формирования новой повестки сотрудничества Армения-ЕС. Собеседники также затронули вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Республиканской партией Армении и ЕНП, в том числе и в рамках различных межпарламентских структур.