«Հանցավոր դրսևորումներն անընդունելի են». Քննչական կոմիտե 12/18/2014   14:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քննչական կոմիտեն ծառայողներին խստագույն պահանջ է ներկայացրել՝ վարքագծի կանոնների պահպանման, օրինականության սկզբունքների անշեղ կատարման վերաբերյալ։ Առավել ևս անընդունելի են հանցավոր դրսևորումները։ Քիչ առաջ ֆեյսբուքում նման գրառում է կատարել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը։ Նա միաժամանակ հերքել է կայքերից մեկի տարածած տեղեկատվությունը թե ձերբակալվել է ՀԿԳ քննության վարչության քննիչներից մեկը։
«Հարգելի լրագրողներ՝ պարզաբանում եմ, որ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության որևէ քննիչ չի ձերբակալվել։ Քրեական գործ է քննվում՝ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության կայազորներից մեկի քննիչի վերաբերյալ, ով այսօր առավոտյան հրավիրվել է հարցաքննության։ Քրեական գործի մասին տեղեկատվություն կարող է տրամադրել վարույթն իրականացնող մարմինը։ Միայն կարող եմ փաստել, որ խոսքը գնում է խարդախության մասին, ինչն ուղղակիորեն չի առնչվում նրա ծառայողական պարտականությունների կատարման հետ։
Քննչական կոմիտեն ծառայողներին խստագույն պահանջ է ներկայացրել վարքագծի կանոնների պահպանման, օրինականության սկզբունքների անշեղ կատարման վերաբերյալ։ Առավել ևս անընդունելի են հանցավոր դրսևորումները։ Լիահույս ենք, որ վարույթն իրականացնող մարմինը կապահովի քրեական գործի բազմակողմանի, օբյեկտիվ հետազոտումը և յուրաքանչյուրի գործողություններին կտա համարժեք գնահատական»,- ֆեյսբուքում գրել է Ս.Տռուզյանը։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ կայազորի քննիչներից մեկը որոշել է գումար աշխատել մեկ այլ քննիչի վարույթում քննվող քրեական գործով։ Մասնավորապես՝ ուրիշ քննիչի վարույթում քննվող քրեական գործով անցնող անձանց խոստացել է, թե դատարանում մեղմ պատիժ կնշանակվի։

СК Армении опровергает информацию об аресте одного из следователей Управления по расследованию особо важных дел 12/18/2014   14:58  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении выдвинул сотрудникам строжайшее требование по неукоснительному соблюдению правил поведения и принципов законности. Об этом на своей странице в Facebook написала советник главы СК Армении Сона Трузян. Она также опровергла сведения одного из информационных порталов об аресте следователя Управления по расследованию особо важных дел.
“Уважаемые журналисты, поясняю, что никто из следователей Управления по расследованию особо важных дел не арестован. Ведется расследование уголовного дела в отношении следователя одного из гарнизонов Главного военного следственного  управления, который сегодня утром был приглашен на допрос. Информация об уголовном деле может быть предоставлена органом, осуществляющим производство. Могу лишь констатировать, что речь идет о мошенничестве, которое  напрямую не связано с исполнением его служебных обязанностей.
Следственный комитет выдвинул сотрудникам строжайшее требование по неукоснительному соблюдению правил поведения и принципов законности. Особенно неприемлемы преступные проявления. Надеемся, что орган, осуществляющий производство, обеспечит всестороннее и объективное расследование уголовного дела и даст действиям каждого соразмерную оценку”, - написала Сона Трузян в Facebook.
По сведениям “ФактИнфо”, один из следователей гарнизона решил заработать на уголовном деле, расследуемом в производстве другого следователя. В частности, пообещал лицам, проходящим по расследуемому в производстве другого следователя уголовному делу, что в суде им назначат мягкое наказание.