«Նաիրիտի» ղեկավարությունը խոստանում է մարել կրճատվող աշխատակիցների աշխատավարձի պարտքը 12/09/2014   12:31  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ն հանդես է ելեկ հայտարարությամբ, որում անդրադարձել է գործարանի աշխատակիցների կրճատումների և աշխատավարձի պարտքերը չվճարելու մասին վերջին օրերին տարածված լուրերին:
Գործարանի ղեկավարությունը պարզաբանում է, որ «հնարավոր կրճատումներն արվում են՝ ձեռնարկության ծախսերի օպտիմալացման ու հետագա  պարտքերի կուտակումը կանխելու նպատակով», և որ «կրճատման դեպքում «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ն գործելու է բացառապես գործող ՀՀ օրենսդրության սահմաններում, այն է` ոչ ուշ, քան երկու ամիս առաջ, մինչև հնարավոր կրճատման օրը, աշխատողները գրավոր կծանուցվեն այդ մասին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, հայտարարության հեղինակները խոստանում են, որ աշխատակիցներից յուրաքանչյուրի հետ, համաձայն ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի, կկատարվի վերջնահաշվարկ (այդ թվում` աշխատավարձի գծով պարտքերի և դրան հավասարեցված այլ վճարումների մասով):
Այսինքն` «աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու դեպքում գործատուն պարտավոր է աշխատողի հետ կատարել լրիվ վերջնահաշվարկ աշխատանքային պայմանագրի լուծման օրը, եթե սույն օրենսգրքով, օրենքով կամ գործատուի  և աշխատողի համաձայնությամբ վերջնահաշժվարկի այլ կարգ նախատեսված չէ»:
«Ոչ ոք և երբևէ չի հայտարարել, որ «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ աշխատողներին չեն վճարվի աշխատավարձի մասով կուտակված պարտքերը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Իսկ գործարանի չկրճատված` շուրջ 500 աշխատակիցների հետ «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲ ընկերությունը նոր պայմանագրեր կկնքի:
Միաժամանակ, գործարանի ղեկավարները վերահստատում են ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանի հայտարարությունը` 2014թ. դեկտեմբերին մեկ ամսվա աշխատավարձ վճարելու մասին:
Ի դեպ, ինչպես նախորդ մի քանի օրերին, այսօր առավոտյան նաիրիտցիները դարձյալ հավաքվել են Կառավարության շենքի մոտ՝ պահանջելով վարչապետ Աբրահամյանի հետ հանդիպում:
Հիշեցնենք, գործարանի ղեկավարությունն աշխատակիցներին շուրջ 1.5 տարվա աշխատավարձ է պարտք: Գործարանի սեփականատերը չի կատարել ՀՀ կառավարության հետ առք ու վաճառքի պայմանագրով իր ստանձնած պարտավորությունները: Իսկ կառավարությունը հրաժարվում է հետ ընդունել գործորոնի գույքն ու վճարել գործարանի պարտքերը:
09:16 24/04/2014  |  Մամուլ«Ժամանակը կգա կիմանաք: Ներդրումներ կլինեն». Արմեն Մովսիսյանը՝ «Նաիրիտ»-ի մասին

Руководство армянского химзавода “Наирит” обещает погасить долг по зарплате перед сотрудниками, попавшими под сокращение 12/09/2014 16:19 | Актуальная тема
Руководство ЗАО “Наирит” выступило с заявление, в котором прокомментировала муссируемые в последние дни сведения о сокращении штата сотрудников комбината и неуплате задолженности по зарплате.
Руководство химзавода поясняет, что “возможные сокращения проводятся с целью оптимизации расходов предприятия и во избежание дальнейшего накопления задолженности” и что в случае сокращения ЗАО “Завод Наирит” будет функционировать исключительно в рамках действующего законодательства, а именно: не позднее, чем за два месяца до возможного сокращения сотрудники предприятия будут извещены об этом в письменной форме”, - говорится в заявлении.
Кроме того, авторы заявления обещают в соответствии с Трудовым кодексом РА производить каждому из сотрудников перерасчет(в том числе по линии задолженности по зарплатам и других приравненных к ним выплат).
То есть “в случае расторжения трудового договора работодатель обязуется в день расторжения контракта произвести в полном объеме перерасчет сотруднику, если настоящим кодексом и с согласия работника не предусмотрен иной порядок перерасчета”.
“Никто и никогда не заявлял о том, что сотрудникам ЗАО ”Завод Наирит”не выплатят задолженности по зарплате”, - говорится в заявлении.
Сообщается также, что предприятие планирует заключить с почти 500 сотрудниками ЗАО “Завод Наирит” новый договор.
Пи этом руководства предприятия подтверждает заявление министра энергетики и природных ресурсов Ерванда Захаряна, согласно которому сотрудникам завода в декабре будет выплачена сумма в размере одной месячной зарплаты.
Отметим, что сотрудники “Наирита’ сегодня вновь собрались у здания правительства, требуя встречи с премьер-министром Овиком Абраамяном.
Напомним, завод задолжал сотрудникам зарплату за 1.5 года. Владелец предприятия не выполнил взятые на себя договоренности, а правительство отказывать принимать обратно имущество и расплатиться с долгами завода.