Երկրաշարժից 26 տարի անց 1069 ընտանիք անօթևան է 12/05/2014   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքաշինության նախարարությունից տեղեկացրեցին, որ այս ընտանիքների բնակարանային խնդիրը լուծելու համար կառավարության՝ 2014 թվականի հոկտեմբերի 2-ի որոշմամբ նախատեսված է Գյումրի քաղաքի շուրջ 215 ընտանիքների տրամադրել բնակարանի գնման վկայագրեր:
Այդ նպատակով Շիրակի մարզպետարանին հատկացվել է 1.5 մլրդ դրամ: Իսկ մնացած 854 ընտանիքների խնդիրը նախատեսվում է լուծել 2015-2016թթ.:
Ընդ որում, 229 ընտանիքներ ԲԳՎ կստանան 2015 թվականի 2-րդ կիսամյակում, իսկ 625-ը` արդեն հաջորդ տարի:
Աղետի գոտու բնակավայրերում երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծման համար դեռևս 2008 թվականին կառավարության որոշմամբ հաստատվեց հայեցակարգ, որի  համաձայն՝ Շիրակի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի Գյումրի, Սպիտակ, Ստեփանավան, Վանաձոր, Դիլիջան, Ախուրյան, Ծաղկահովիտ համայնքների և մի շարք գյուղական բնակավայրերի ղեկավարների կողմից հաստատված ցուցակներում հաշվառվեց անօթևան մնացած 5335 ընտանիք:
Նրանցից 382-ի բնակարանային խնդիրներն անցած տարիներին լուծվել է ֆինանսական աջակցության հատկացմամբ՝ ԲԳՎ-ների և ուղղակի ֆինանսական աջակցության տեսքով:
Արդյունքում՝ 2009-2014թթ. 5335 ընտանիքներից 3730-ի բնակարանային խնդիրը լուծվել է, 154 ընտանիքների համար կառուցվող բնակարանների շինարարությունն էլ նախանշված է ավարտվել 2015 թվականին:

Армения вспоминает жертв Спитакского землетрясения 12/07/2014 18:34 | Лента новостей
7 декабря исполняется 26-ая годовщина со дня разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года в Армении, унесшего жизни 25 тысяч человек.
Землетрясение произошло в 11 часов 41 минуту по местному времени и практически до основания разрушило два города на севере Армении — Спитак и Ленинакан (нынешний Гюмри), свыше ста сел. Еще несколько городов были разрушены частично.
В эпицентре землетрясения городе Спитаке его сила достигла 10 баллов (по 12-балльной шкале), в Ленинакане 9 баллов, Кировакане 8 баллов, 6-балльная зона землетрясения охватила значительную часть республики, толчки ощущались в Ереване и Тбилиси. По официальным данным, погибли 25 тысяч человек, 140 тысяч стали инвалидами, 514 тысяч лишились крова.
Жилищные проблемы в пострадавших от землетрясения регионах в основном решены, главным образом за счет программ, реализованных в Армении в последние годы.
Однако 1069 семей все еще остаются без крыши над головoй.
Как сообщили в министерстве градостроительства Армении, для решения квартирного вопроса решением от 2 октября 2014 года планируется предоставить почти 215 семьям сертификаты на покупку жилья в городе Гюмри.
На эти цели Ширакской обладминистрации выделили 1.5 млрд. драмов. Квартирный вопрос остальных 854 семей планируется решить в течение 2015-2016 гг..