Էդվարդ Նալբանդյան. Ի տարբերություն Ադրբեջանի` Հայաստանը բազմիցս վերահաստատել իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին 12/05/2014   12:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 21-րդ նստաշրջանին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
ԱԳ նախարարն իր ելույթում մասնավորապես ասել է.
Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահ Դիդյե Բուրկհալթերին և նրա թիմին` ողջ տարվա ընթացքում Կազմակերպության գործունեության մեջ ներդրած ջանքերի համար, ինչպես նաև` շնորհակալություն հայտնել Շվեյցարիայի կառավարությանը` հյուրընկալության և նախարարական խորհրդի լավ կազմակերպման համար:
Առաջին աշխարհամարտի մեկնարկի հարյուրամյակի և Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 70-ամյակի նախօրեի համատեքստում արժանի է հիշատակման, որ այս Կազմակերպության հիմքում ընկած սկզբունքներն ընդունվել են ավերիչ ողբերգությունների, արհավիրքների, միլիոնավոր զոհերի և գրեթե ողջ մայրցամաքի ավերածության ցավալի դասերի և դառը փորձի արդյունքում:
Առաջին աշխարհամարտի քողի ներքո Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացվեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, որի հարյուրերորդ տարելիցն է նշվելու հաջորդ տարի: Դա վկայում է, թե ինչ աստիճանի կարող է հասնել բարոյազրկումը` մարդու իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային համակարգի բացակայության պայմաններում:
20-րդ դարի ողբերգական պատմության ուղղակի հետևանք էր պատերազմներից, բաժանարար գծերից, փակ սահմաններից և ազդեցության գոտիներից զերծ նոր համընդհանուր անվտանգության միջավայր ստեղծելու ձգտումը, որտեղ լիարժեքորեն հարգվում են անհատի արժանապատվությունն ու հիմնարար ազատությունները: Այդ գաղափարները հետագայում ամրագրվեցին ՄԱԿ-ի կանոնադրությունում, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում և միջազգային իրավունքի հիմնական փաստաթղթերում` հնարավորություն ընձեռելով ժողովուրդներին զարգացնելու և պաշտպանելու իրենց իրավունքներն ու ազատորեն տնօրինելու իրենց սեփական ապագան: Այս իրավունքների իրականացումը հանգեցրեց արդի բազմաթիվ պետությունների առաջացմանը` ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով:
Այս գիտակցությամբ է պայմանավորված այլ մասնակից պետությունների հետ մեկտեղ Հայաստանի գործուն ներգրավվածությունը` Հելսինկի + 40 գործընթացին: Համոզված ենք, որ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի ընդունման 40-ամյակին ընդառաջ մեր հավատարմության վերահաստատումը նրա սկզբունքներին նոր լիցք կհաղորդի ԵԱՀԿ-ին և նրա գործադրած ջանքերին:
Պարոն Նախագահ,
Մեր կազմակերպության արդյունավետությունը մեծապես կախված է բոլոր երեք հարթություններում ի հայտ եկող մարտահրավերների` ժամանակին և պատշաճ գնահատման և հանգամանալից արձագանքման կարողությունից:
Սպառազինությունների վերահսկումը, վստահության և անվտանգության կառուցման միջոցները պետք է տեսանելի տեղ զբաղեցնեն մեր օրակարգում: Ներկա պայմաններում անգամ մենք պետք է օգտագործենք յուրաքանչյուր հնարավորություն` կանխելու առկա սպառազինությունների ռեժիմների հետագա քայքայումը և ջանասիրաբար աշխատենք` ստեղծագործ մոտեցումների միջոցով նոր լուծումներ գտնելու համար:
Մենք ողջունում ենք շվեյցարական նախագահության նախաձեռնությունը` բարձրացնելու օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների հարցը: Մարդու իրավունքների զանգվածային և կոպտագույն խախտումները, օտարերկրա ահաբեկիչների ներգրավմամբ այնպիսի խմբավորումների կողմից, ինչպիսիք են «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությունը» և «Ալ-Նուսրա ճակատը», լուրջ սպառնալիք են ոչ միայն ԵԱՀԿ հարևանության, այդ թվում` Միջերկրածովյան գործընկերների, այլ նաև` ԵԱՀԿ բուն տարածաշրջանի համար:
Այս տարի լրացավ Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված հրադադարի համաձայնության 20-ամյակը: Չնայած միջազգային հանրության կոչերին՝ ամրապնդելու 1994թ. մայիսի զինադադարի համաձայնագիրը և ամբողջովին իրագործելու 1995թ. փետրվարի համաձայնությունը՝ հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ՝ Ադրբեջանն արեց ամեն ինչ՝ հրադադարը խաթարելու համար։ Հայաստանի հետ սահմանին և Ղարաբաղի հետ շփան գծում Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները հանգեցրին զգալի կորուստների և առավել լարեցին իրավիճակը տարածաշրջանում։
Չնայած երեք համանախագահ երկրների ձեռնարկած ինտենսիվ ջանքերին՝ վերջին վեց տարիների ընթացքում` շուրջ քսան գագաթաժողով, նախարարական մակարդակով մի քանի տասնյակ հանդիպում, համանախագահների մի քանի տասնյակ տարածաշրջանային այցեր, չհաջողվեց հիմնախնդրի կարգավորման հարցում բեկում արձանագրել, քանի որ Բաքուն մեկը մյուսի հետևից մերժեց միջնորդների կողմից ներկայացված առաջարկները:
Մենք շարունակում ենք համոզված լինել, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ հայտարարություններում ամրագրված տարրերը կարող են հիմք ծառայել` հակամարտության արդար և տևական կարգավորմանը հասնելու համար: Կիսում ենք համանախագահ երկրների այն տեսակետը, որ այդ տարրերը պետք է դիտվեն որպես մեկ ամբողջություն, և որ դրանցից մեկին նախապատվություն տալու ցանկացած փորձ անհնար է դարձնելու հավասարակշռված լուծման հասնելը:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի` Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է և, ի պատասխան Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի նախագահների կոչին, կրկին վերահաստատել է իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, մասնավորապես` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքին և տարածքային ամբողջականությանը:
Ադրբեջանը ձևացնում է, թե միջազգային հանրությունը կիսում է իր մոտեցումները, իսկ ինքն էլ իր հերթին կիսում է միջազգային հանրության մոտեցումները, նույնիսկ ձևացնում, թե պատրաստ է գնալ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի մշակմանը. մինչ Բաքուն համաձայնություն չի տալիս ղարաբաղան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ առաջարկներին։ Իրականում, Ադրբեջանը շարունակաբար մերժում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բոլոր առաջարկները: Բաքուն մերժել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկած հիմնարար սկզբունքների բոլոր, այդ թվում` վերջին տարբերակները, որոնք ներկայացվել էին Կազանի (2011թ. հունիս), Սոչիի (2011թ. մարտ), Աստրախանի (2010 թ. հոկտեմբեր) և Սանկտ Պետերբուրգի (2010թ. հունիս) գագաթաժողովներին:
Բաքուն մերժում է ոչ միայն հիմնարար սկզբունքները, այլև` համանախագահների կողմից առաջարկված վստահության կառուցման միջոցները` ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը, շփման գծից դիպուկահարների դուրսբերմանը և հրադադարի խախտման միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծմանը` ստանձնելով դրանց հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը:
Հայ գյուղացին, ով սխալմամբ հայտնվեց Ադրբեջանի տարածքում, ձերբակալվեց, տեսախցիկների առջև նվաստացվեց` տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների գործելաոճով, իսկ հաջորդ օրը սպանվեց ադրբեջանցիների կողմից:
Որքան միջազգային հանրությունը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով, կոչ է անում հակամարտության կողմերին պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե` պատերազմի, այնքան ավելի շատ է Ադրբեջանից, այդ թվում` ամենաբարձր մակարդակով, հնչում ռազմատենչ, պատերազմ հրահրող հռետորաբանություն, հայատյացության քարոզչություն, հայերին սպանողների հերոսացում, ուժգնանում են հետապնդումները այն լրագրողների, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների, մտավորականության ներկայացուցիչների դեմ, որոնք հետամուտ են վստահության ամպապնդման և հաշտեցման ծրագրերին՝ նրանց «Հայաստանի լրտեսներ» անվանելով։ Որքան կողմերին կոչ է արվում դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից և ստեղծել միջադեպերի ու հրադադարի ռեժիմի խախտումների քննության մեխանիզմ, այնքան ավելի շատ դիպուկահարների կրակոցներ, սադրիչ միջադեպեր, դիվերսիոն գործողություններ են հետևում ադրբեջանական կողմից` հանգեցնելով բազմաթիվ կորուստների:
Որքան նավթային եկամուտները հարստացնում են Ադրբեջանի բյուջեն, այնքան ավելի շատ զենք ու սպառազինություն է ձեռք բերվում Բաքվի կողմից: 2015թ. Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն կհասնի 4,8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի` Իլհամ Ալիևի` Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում իր հորը փոխարինելուն հաջորդած մեկ տասնամյակի ընթացքում ավելանալով գրեթե երեսուն անգամ: Ադրբեջանի կողմից այս բացարձակապես անհամաչափ ռազմական ծախսերը և լրացուցիչ սպառազինության ձեռքբերումը լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում՝ տարածաշրջանային և միջազգային կայունության և անվտանգության համար:
Նման ռազմատենչ կեցվածքը ուղեկցվում է հակահայ քարոզչությամբ և այլատյացությամբ:
Տարիներ շարունակ Հայաստանն այս ամբիոնից իր մտահոգությունն է հայտնում` ադրբեջանական հասարակության մեջ այդ երկրի ղեկավարության կողմից ամենաբարձր մակարդակով ռազմատենչ հռետորաբանության, միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտումների և հակահայ հիստերիայի և ատելություն սերմանելու կապակցությամբ:
Մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ բարձրաձայնել են Ադրբեջանում ռասիզմի, անհանդուրժողականության և մարդու իրավունքների խախտումների աղաղակող դեպքերի մասին, ահազանգել են հայատյաց քաղաքականության կապակցությամբ:
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովն (ՌԱԵՀ) Ադրբեջանի վերաբերյալ իր զեկույցում խորը մտահոգություն է արտահայտել «պաշտոնական և ԶԼՄ-ների հրապարակումներում Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ մշտական բացասական քարոզչության» կապակցությամբ և հորդորել Ադրբեջանի իշխանություններին «համապատասխան կերպ արձագանքել հայերի հանդեպ խտրականության և ատելության քարոզչության բոլոր դրսևորումներին»: Ո՞րն է Ադրբեջանի արձագանքը: Բաքուն փորձում է պարտադրել մյուսներին մարդու իրավունքների վերաբերյալ սեփական խեղաթյուրված ընկալումը, կազմակերպում է շինծու համաժողովներ` նվիրված ենթադրյալ հանդուրժողականությանը և ազատություններին:
Մեր կազմակերպության բնույթը ենթադրում է համարժեք գնահատական և համապատասխան արձագանք այս վարքագծին:
Ակնհայտ է, որ միջազգային հանրությունը չպետք է հանդուրժի ադրբեջանական ղեկավարության փորձերը՝ հարմարեցնելու միջազգային իրավունքը սեփական ռասիստական գաղափարախոսությանը: Ունենալով կոռուպցիայի հարուստ ներքին փորձ՝ Բաքուն փորձում է տեղափոխել այն միջպետական հարաբերությունների հարթակ՝ օգտագործելով այն իբրև գործիք՝ հակամարտությունների կարգավորման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների վերաբերյալ իր թյուրըմբռնումները ուրիշներին պարտադրելու նպատակով: Միջազգային հանրությունը չպետք է հանդուրժի Ադրբեջանի՝ օրենքի գերակայությունը նավթի գերակայութամբ փոխարինելու փորձերը:
Օգոստոս, սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսներին համանախագահ երկրները՝ նախ Ռուսաստանի նախագահը` Սոչիում, այնուհետև ԱՄՆ պետքարտուղարը` Նյուպորտում, և Ֆրանսիայի նախագահը` Փարիզում, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ կազմակերպեցին գագաթաժողովներ՝ լարվածությունը նվազեցնելու և իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու նպատակով:
Փարիզի հանդիպումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի ղեկավարությունը հակահայ սադրիչ հռետորաբանության նոր ալիք բարձրացրեց, և այդ երկրի պաշտպանության նախարարը կրկին հայտարարեց, որ իր երկիրը Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կլուծի ռազմական ճանապարհով:
Նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի` ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցումը, որը խլեց երեք երիտասարդ զինծառայողների կյանք, Բաքվի վերջին հանցավոր սադրանքն էր: Ադրբեջանի բանակը գրեթե տասն օր շարունակ ուղղաթիռի ընկնելու վայրը պահում էր ինտենսիվ կրակահերթի տակ՝ թույլ չտալով փրկարար խմբերին, ԵԱՀԿ-ի, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին, մոտենալ այդ վայրին և տարհանել անձնակազմի զոհված անդամների մարմինները, ինչը Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտման ևս մեկ դրսևորում էր:
Բաքուն շարունակում է հակադրվել միջազգային հանրությանը, ինչը ևս մեկ անգամ արտահայտվեց խոցված ուղղաթիռի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանն իր արձագանքում: Ադրբեջանը ակնհայտորեն կորցնում է իրականության զգացումը, և օրեցօր խորանում է այդ երկրի և քաղաքակիրթ աշխարհի միջև անդունդը:
Տարածաշրջանում տևական խաղաղության, կայունության և անվտանգության հասնելու համար Հայաստանը շարունակելու է առավելագույն ջանքեր ներդնել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը բացառապես խաղաղ ճանապարհով և ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների նախագահների` լ’Աքվիլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում, Լոս Կաբոսում և Էնիսկիլենում ընդունած հայտարարություններում ամրագրված նպատակների, սկզբունքների ու նորմերի հիման վրա:
Եզրափակելով խոսքս՝ կցանկանայի հայտնել Հայաստանի պատրաստակամությունը` աջակցելու Սերբիայի առաջիկա նախագահությանը` իր օրակարգի իրականացման գործում:

Эдвард Налбандян: Армения в отличие от Азербайджана неоднократно подтверждала свою приверженность принципам международного права 12/05/2014   14:06  |  Актуальная тема
“Армения в отличие от Азербайджана неоднократно подчеркивала и подтверждала свою приверженность принципам международного права, каковыми являются неприменение силы, равноправие народов и право на самоопределение и принцип территориальной целостности”, - заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая с речью на 21-м пленарном заседании глав МИД стран Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в швейцарском Базеле.
В этом году исполнилось 20 лет с момента подписания соглашения о перемирии между Арцахом, Азербайджаном и Арменией. Несмотря на призывы международного сообщества к укреплению и полному выполнению достигнутых договоренностей, Азербайджан сделал все, чтобы нарушить режим перемирия. Военные действия Азербайджана на границе с Арменией и линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха привели к значительным потерям и эскалации напряженности в регионе.
Несмотря на предпринимаемые за последние 6 лет сопредседателями Минской группы ОБСЕ интенсивные усилия, увенчавшиеся порядка 20 встречами на высшем уровне, несколькими десятками встреч на уровне министров, несколькими десятками визитов сопредседателей в регион, не удалось добиться перелома в вопросе урегулирования проблемы, поскольку Баку отклонил представленные посредниками предложения.
Мы остаемся при убеждении, что закрепленные в пяти заявлениях руководителей стран-сопредседателей МГ ОБСЕ элементы могут послужить основой для достижения справедливого и длительного урегулирования конфликта. Мы разделяем точку зрения стран-сопредседателей, согласно которой эти элементы должны рассматриваться как единое целое, и любая попытка отдать предпочтение одному из этих положений, сделает невозможным достижение взвешенного решения”, - заявил Эдвард Налбандян.
Азербайджан делает вид, будто международное сообщество разделяет его подходы, и он, в свою очередь, тоже разделяет подходы международного сообщества, даже делает вид, будто готов к выработке проекта мирного соглашения. Между тем Баку отвергает предложения касательно основополагающих принципов мирного урегулирования. В действительности, Азербайджан последовательно отклоняет все предложения стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Баку отклонил все предложения посредников по мирному урегулированию, в том числе последние варианты, представленные на саммитах в Казани (июнь 2011 г), Сочи (март 2011 г), Астрахани (октябрь 2010 г) и Санкт-Петербурге (июнь 2010 г)”, - напомнил глава МИД Армении.
Баку отверг не только основополагающие принципы, но и предложенные сопредседателями средства, направленные на формирование доверия, укрепление режима прекращения огня, отвод снайперов с линии соприкосновения и создание механизмов расследования случаев нарушения режима перемирия.
Житель армянского села, по ошибке оказавшийся на территории Азербайджана, был задержан и унижен перед телекамерами в духе печально прославившихся террористических организаций, и на следующий день был убит азербайджанцами. Чем больше международное сообщество устами сопредседателей Минской группы ОБСЕ призывает стороны готовить народы к миру, а не к войне, тем чаще в Азербайджане, в том числе на самом высоком уровне, звучат воинственные, армянофобские заявления, героизируются убийцы армян, подвергаются преследованиям выступающие за укрепление доверия и примирение журналисты и активисты, представители интеллигенции, которых называют “армянскими шпионами ”. Чем больше звучат призывы к отводу снайперов с линии соприкосновения и созданию механизмов расследования инцидентов, тем больше с азербайджанской стороны снайперских обстрелов, провокационные инцидентов, диверсий, приводящий к многочисленным потерям.
Чем больше доходов поступает в бюджет Азербайджана от продажи нефти, тем больше Баку закупает оружие и боеприпасов. В 2015 г военный бюджет Азербайджана достигнет $4,8 млрд. За десять лет пребывания Ильхама Алиева в должности президента военный бюджет Азербайджана увеличился почти в 30 раз. Подобные исключительно несоразмерные военные расходы Азербайджана представляют серьезную угрозу для региональной и международной стабильности и безопасности”, - подчеркнул Налбандян.
“Подобное воинственное поведение сопровождается антиармянской пропагандой и ксенофобией”, – сказал Налбандян, напомнив о том,что уже много лет Армения с этой трибуны выражает обеспокоенность милитаристской риторикой руководства Азербайджана, грубейшими нарушениями международных обязательств, антиармянской истерией и насаждением ненависти.
Многочисленные международные организации, занимающиеся вопросами прав человека, поднимали вопрос о вопиющих случаях расизма, нетерпимости и нарушений прав человека в Азербайджане, заявляли о проводимой этой страной армяноненавистнической политике.
Европейская комиссия по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ECRI) в своем докладе по Азербайджану выразила глубокую обеспокоенность „постоянной негативной пропагандой в отношении Армении в официальных заявлениях и публикациях СМИ”. ECRI призвала власти Азербайджана „соответствующим образом отреагировать на все проявления пропаганды дискриминации и ненависти в отношении армян”. И какой же была реакция Азербайджана? Баку пытается навязать другим свое искаженное представление о правах человека, организует фальшивые конференции, посвященные якобы „толерантности” и „свободе”.
Характер нашей организации предполагает адекватные оценки и соответствующую реакцию на подобное поведение.
Очевидно, что международное сообщество не должно терпеть попытки азербайджанского руководства подогнать международное право под свою расистскую идеологию. Имея богатый коррупционный опыт внутри страны, Баку пытается перенести его на платформу межгосударственных отношений, используя ее в качестве инструмента для навязывания другим своих искаженных представлений об урегулировании конфликтов и о правах человека. Международное сообщество не должно терпеть попытки Азербайджана заменить верховенство закона верховенством нефти.
В августе, сентябре и октябре страны-сопредседатели МГ ОБСЕ, в частности, президент России в Сочи, госсекретарь США в Ньюпорте, президент Франции в Париже, инициировали саммиты с участием глав Армении и Азербайджана, в первую очередь, с целью деэскалации напряженности и предотвращения дальнейшего обострения ситуации.
Непосредственно после встречи в Париже руководство Азербайджана подняло новую волну антиармянской провокационной риторики, и министр обороны этой страны в очередной раз заявил о своем намерении решить карабахский конфликт военным путем.
Уничтожение 12 ноября азербайджанскими ВС вертолета АО Нагорно-Карабахской Республики, выполнявшего учебно-тренировочный полет вертолета, в результате которого погибли трое молодых военнослужащих, является одной из недавних преступных провокаций Баку. Азербайджанская армия почти 10 дней подвергала место падения вертолета интенсивному обстрелу, не разрешая спасательным группам, представителям ОБСЕ и МККК приблизиться к месту крушения и вывести тела членов экипажа. Это очередное грубейшее нарушение Азербайджаном международного гуманитарного права.
Баку продолжает противопоставлять себя международному сообществу, и это в очередной раз проявилось в реакции Азербайджана на заявление сопредседателей МГ ОБСЕ в связи с инцидентом со сбитым вертолетом. Азербайджан явно теряет чувство реальности и пропасть  между ним и цивилизованным миром с каждым днем только углубляется.
Для достижения прочного мира, стабильности и безопасности в регионе Армения будет и дальше прилагать максимум усилий по урегулированию карабахского конфликта исключительно мирным путем и на основе целей, принципов и норм, закрепленных в Уставе ООН, Хельсинском заключительном акте и заявлениях президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в л'Аквиле, Мускоке, Довиле, Лос-Кабосе и Эннискиллене”, – заявил в своем выступлении глава внешнеполитического ведомства Армении.