Եղվարդի մանկապարտեզը խախտել է առողջապահության նախարարի հրամանը. Նախարարը պատժելու իրավասություն չունի 12/04/2014   14:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Թե ինչն է եղել Եղվարդի մանկապարտեզում թունավորման պատճառը, դեռ հայտնի չէ, և հայտնի կդառնա միայն ՀՀ Քննչական կոմիտեում հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում իրականացվող փորձաքննությունների արդյունքում:
Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստի ավարտին հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը:
Իսկ մինչ այդ նախարարն ասաց, որ թունավորված երեխաների ու նրանց դաստիարակների մոտ ախտորոշվել է դիզինտերիա, որը, նախարարի բնորոշմամբ, «կեղտոտ ձեռքերի հիվանդություն է»:
Այդուհանդերձ, նախարարը հաստատեց, որ այդ օրը մանկապարտեզում երեխաների ճաշացանկում նրբերշիկ է եղել՝ հիշեցնելով, որ առողջապահության նախարարի՝ 2013 թվականի հրամանով երշիկեղենի օգտագործումը մանկապարտեզների ճաշացանկում արգելված է:
Արդյոք երեխաները նրբերշիկի՞ց են թունավորվել, թե՝ ոչ, և ի՞նչ պատասխանատվություն կկիրառվի մեղավորների նկատմամբ հարցերը նախարարը լրագրողներին խորհուրդ տվեց ուղղել իրավապահներին:
Ուստի նախարարից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ պատասխանատվության միջոցներ կկիրառվեն հենց առողջապահության նախարարության կողմից, քանի որ անկախ փորձաքննության արդյունքներից՝ արդեն իսկ փաստ է, որ մանկապարտեզի ղեկավարությունը, խախտելով  նախարարի հրամանը, երեխաներին նրբերշիկ է տվել, և ահա թե ինչ պատասխան ստացանք. «Առողջապահության նախարարությունը մանկապարտեզը չի կարող ենթարկել պատասխանատվության, առհասարակ, այդ հարցերը՝ սննդի վերահսկողություն, հիգիենիկ վերահսկողություն և այլն, առողջապահության նախարարության վերահսկողությունից դուրս են»:
Արմեն Մուրադյանը նաև տեղեկացրեց, որ այս պահին դեռևս 2 երեխա շարունակում է մնալ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում և 4 երեխա ու 1 մեխահասակ՝ Եղվարդի հիվանդանոցում:

Егвардский детсад, где произошло массовое отравление детей, нарушил приказ главы Минздрава Армении 12/04/2014 15:58 | Актуальная тема
Причина массового отравления детей в детском саду в армянском Егварде станет известна только по результатам экспертиз, проводимых в рамках предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Следственном комитете Армении. Об этом в четверг на брифинге сообщил министр здравоохранения Армении Армен Мурадян.
Министр также напомнил, что у детей и воспитательницы диагностировали дизентерию, которая “является болезнью грязных рук”.
Глава Минздрава отметил также, что в день инцидента в столовой детям подавали сосиски, напомнив о том, что решением министра здравоохранения от 2013 года колбасные изделия запрещены к употреблению в детских садах.
Что касается наказания виновников инцидента, Мурадян отметил, что Минздрав не может привлечь к ответственности, поскольку вопросы, касающиеся контроля, санитарного надзора за питанием и т.д., выходят за рамки компетенции ведомства.
Армен Мурадян также сообщил, что в Норкской инфекционной больнице на данный момент остается двое детей, еще четверо детей и один взрослый – в Егвардской больнице.