Ռուսական տնտեսության ազդեցությունը Հայաստանի վրա կլինի՝ անկախ ԵՏՄ-ին անդամակցությունից. Ֆինանսների փոխնախարար 11/29/2014   11:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Մեր տնտեսությունը շատ սերտ կապ ունի Ռուսաստանի տնտեսության հետ, և այն բացասական ազդեցությունները, որոնք կարող են նկատվել, անկախ նրանից մենք կանդամակցենք ԵՏՄ-ին, թե՝ ոչ, իրականում տեղի կունենան»,- պատասխանելով ՌԴ տնտեսական վիճակի ներկայիս պայմաններում այդ երկրի կողմից ստեղծված տնտեսական կառույցին` ԵՏՄ-ին, անդամակցելու նպատակահարմարության մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին, ասաց ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը:
Ավելին` փոխնախարարի խոսքով՝ այդ միությանը միանալը մեր երկրի համար շատ լավ հնարավորություններ է ստեղծոմ:
«Մեր տնտեսության համար դա հնարավորություն է ունենալու կայուն տնտեսական աճ,- կանխատեսեց մեր զրուցակիցն ու հավելեց,- չեմ կարծում, որ Ռուսաստանի հանդեպ կիրառված պատժամիջոցները բացասական ազդեցություն կունենան Հայաստանի վրա»:
Ֆինանսների փոխնախարարի խոսքով՝ միակ բացասական ազդեցությունըՀայաստանի տնտեսության վրա կարող է լինել ՌԴ-ից ներմուծման ծավալների կտրուկ անկումը, սակայն, ըստ նրա, առաջիկա տարվա համար մասնագիտական շրջանակներն «այդպիսի կտրուկ նվազում չեն կանխատեսում»:
«Չի կանխատեսվում նաև տնտեսության անկում Ռուսաստանում»,- ասաց Սուրեն Կարայանը:
Անդրադառնալով ռուսական ռուբլու փոխարժեքի՝ վերջին շրջանում գրանցված կտրուկ անկման խնդրին՝ մեր զրուցակիցը պատասխանեց. «Այո՛, այդ խնդիրը կա, բայց մենք հույս ունենք, որ մոտ ժամանակներս այն կկայունանա»:
Բայց նույնիսկ այսօրինակ տատանումների դեպքում ԵՏՄ-ին անդամակցության պարագայում, ֆինանսների փոխնախարարի համոզմամբ, մեր արտահանողների ռիսկերն ավելի քիչ կլինեն:

Замглавы Минфина Армении прогнозирует влияние ситуации в России на армянскую экономику вне зависимости от членства в ЕАЭС 11/29/2014   13:53  |  Актуальная тема
“Армянская экономика тесно связана с российской, и все возможные негативные явления вне зависимости от членства РА в ЕАЭС возымеют свое воздействие”, - заявил заместитель министра финансов Армении Сурен Караян, комментируя по просьбе “ФактИнфо” целесообразность присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу с учетом нынешнего экономического положения РФ.
Более того, по прогнозам замглавы Минфина, членство в этом Союзе создаст для Армении хорошие возможности для стабильного экономического роста.
‘Не думаю, что санкции против России негативно скажутся на Армении“, - сказал Караян.
Замглавы Минфина РА считает, что единственным негативным последствием может быть резкое сокращение объемов импорта из России, однако, по прогнозам специалистов, этого в ближайшее время не случится.
“Эксперты не прдрекают спада и в российской экономики ”, - отметил Сурен Караян.
По убеждению замминистра финансов Армении, присоединение к договору о ЕАЭС даже в условиях резкого падения курса рубля и прочих колебаний, сопряжено для армянских экспортеров с меньшими рисками.