Գալուստ Սահակյան. Բաքվի այս սադրանքը միանշանակ ուղղված է տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը 11/27/2014   16:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 27-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի Է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը, որի ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հայտարարության մեջ ասված է. «2014թ. նոյեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոցվել է ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղի ՄԻ-24 ուղղաթիռը. արդյունքում զոհվել է ողջ անձնակազմը:
Ուղղաթիռն ընկել է 1994 թվականի մայիսին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ հրադադարի մասին համաձայնագրին համաձայն հաստատված շփման գծի շրջակայքում: Սակայն, ուղղաթիռի վթարի վայրը մոտ 10 օր գտնվում էր
ադրբեջանական կողմի մշտական կրակի տակ, ինչը հնարավորություն չէր տալիս տեղահանել զոհվածների դիերը: Վթարի վայրին չէին թույլատրում մոտենալ նույնիսկ միջազգային Կարմիր Խաչի եւ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին:
Բաքվի այս սադրանքը միանշանակ ուղղված է տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը: Նման լկտի գործողությունները մարտահրավեր են հանդիսանում ողջ միջազգային հանրությանը եւ, առաջին հերթին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության
խաղաղ կարգավորման բանակցությունների միջնորդներին:
Սույն տարվա օգոստոսին Ադրբեջանի սադրանքները հայ-ադրբեջանական սահմանին, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ շփման գծում տարածաշրջանը հասցրին վտանգավոր գծին, որից այն կողմ կարող էին սկսվել լայնածավալ մարտական գործողություններ: Եվ միայն սադրանքների նախաձեռնողի նկատմամբ հայկական կողմի համաչափ զսպողական գործողությունների, Ռուսաստանի Նախագահի անձնական ներգրավվածության, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդության շնորհիվ հաջողվեց խուսափել լայնածավալ պատերազմից:
Անպատժելիության զգացումը եւ պատշաճ հասցեական դատապարտման բացակայությունը միայն ուժեղացնում են ադրբեջանական իշխող վերնախավում առկա` հարցի ռազմական լուծման պատրանքը, ինչը մեծացնում է ադրբեջանական կողմի մեղքով
տարածաշրջանային իրավիճակի ապակայունացման վտանգը»:
17:37 25/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄեր զոհված ընկերները և մեր օդաչուները մեզ զրկել են սխալվելու իրավունքից. Սեյրան Օհանյան

Спикер НС Армении: Провокация Баку со сбитым вертолетом ВВС НКР однозначно направлена на дестабилизацию обстановки в регионе 11/27/2014   17:05  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 27 ноября сделал заявление на пленарном заседании ПA OДКБ в Санкт-Петербурге, сообщает пресс-служба парламента Армении.
“12 ноября 2014 г. вооружёнными силами Азербайджана был сбит выполнявший учебно-тренировочный полет вертолёт Ми-24 Нагорного Карабаха, в результате чего погиб весь экипаж.
Вертолет упал в районе линии соприкосновения, установившейся согласно соглашению от мая 1994 г. о режиме прекращении огня между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией. Около 10 дней место падения вертолета находилось под постоянным огнем азербайджанской стороны, что не давало возможности вынести тела погибших. К месту крушения не были допущены даже представители Международного Красного Креста и ОБСЕ.
Данная провокация Баку однозначно направлена на дестабилизацию обстановки в регионе. Подобные циничные действия являются вызовом всему международному сообществу и, в первую очередь, посредникам переговорного процесса по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. Провокации Азербайджана на армяно-азербайджанской границе, а также на линии соприкосновения между Азербайджаном и Нагорным Карабахом в августе с.г. подвели регион к опасной черте, за которой могли бы наступить полномасштабные боевые действия. И только благодаря адекватным сдерживающим действиям армянской стороны в отношении инициатора провокаций, личной вовлеченности Президента России, а также посреднической деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ полномасштабной войны удалось избежать.
Чувство безнаказанности и отсутствие должного адресного осуждения усиливают имеющуюся у азербайджанской правящей верхушки иллюзорность военного решения вопроса, что, по вине азербайджанской стороны, повышает опасность дестабилизации региональной обстановки".
12:54 26/11/2014  |  Актуальная темаМатериалы по инциденту со сбитым вертолетом при необходимости будут предоставлены международным организациям – Минобороны Армении