Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուի ելույթը ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ 11/19/2014   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն ելույթէ ունեցել ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Իր խոսքում պալատի նախագահը մասնավորապես ասել է.
«Ազգային ժողովի հարգելի նախագահ,
հարգելի պատգամավորներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ պարոն Գալուստ Սահակյանի ջերմ հրավերով պաշտոնական այցով գտնվել բարեկամ Հայաստանում եւ ելույթ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում, ինչի համար իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում Ձեզ: Վստահ եմ, որ այս այցի շրջանակներում քաղաքական ղեկավարության հետ նախատեսված հանդիպումներն իրենց ուրույն դերակատարությունը կունենան առկա գերազանց հարաբերությունների էլ ավելի ամրապնդման գործում:
Այսօր իմ ներկայությունն այստեղ կիպրացի եւ հայ ժողովուրդների միջեւ երկարամյա բարեկամության ակնհայտ ապացույցն է եւ վերստին այն հաստատում է: Այս բարեկամության հիմքն է հանդիսանում անկեղծ համերաշխությունը, որը երկուստեք բազմիցս ցուցաբերվել է դժվար իրավիճակներում: Կիպրոսում հայկական սփյուռքի ներկայությունը լրացուցիչ երաշխիք է մեր կապերը շարունակելու եւ ավելի ամրապնդելու համար՝ ստեղծելով քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, կրթական եւ մշակութային ոլորտներում համագործակցության լայն եւ բազմակողմ շրջանակ:
Այստեղ, այսօր, Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում Հայկական կրոնական խմբի արժանապատիվ ներկայացուցիչ պարոն Մահտեսյանի ներկայությունը հաստատում է Հայաստանի հետ անքակտելի կապերի պահպանման մեր հանձնառությունը:
Մեր երկու երկրների փոխադարձ աջակցությունը հիմնված է ամուր հիմքերի վրա, որը կոփվել է համատեղ պայքարներով մեր ժողովուրդներին մինչ օրս տառապանքի ենթարկող ընդհանուր թշնամու դեմ, ինչպես նաեւ ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների հիման վրա, որոնց մենք հավատարիմ ենք:
Այս բարձր ամբիոնից Ներկայացուցիչների պալատի անդամների եւ Կիպրոսի ժողովրդի անունից ցանկանում եմ մեր երախտագիտությունը հայտնել Հայաստանի վարած սկզբունքային եւ կայուն քաղաքականության համար՝ հանուն մեր երկրի եւ ժողովրդի ազատության ու վերամիավորման: Մեզ հայտնի է այն գինը, որ դուք վճարում եք ձեր
աջակցության համար, ինչի համար էլ եւ երախտապարտ ենք ձեզ:
Ինչպես տեղյակ եք, արդեն քառասուն տարի է, ինչ Թուրքիան օկուպացված է պահում Կիպրոսի Հանրապետության տարածքի մեծ մասը՝ խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը եւ սկզբունքները: Կիպրական կողմը հավատարիմ է հասնելու խնդրի արդար լուծմանը՝ եվրոպական իրավունքի, 1977 եւ 1979 թվականների բարձր ատյաններում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների եւ ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձեւերի համաձայն: Սակայն մեր բոլոր ջանքերը բախվում են թուրքական անհանդուրժողականությանը եւ ամբարտավանությանը: Թուրքիան առաջադրում է
պայմաններ, որոնք, անկասկած, տանում են այնպիսի լուծման, որի հիմքում ընկած է «երկու պետության» սկզբունքը:
Թուրքիան, հավատարիմ լինելով նորօսմանյան գործելաոճին, փորձում է յուրացնել Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում առկա հարուստ բնական պաշարները եւ որդեգրել է Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում ինքնիշխան իրավունքների ոտնահարման քաղաքականությունը: Իրավունքների, որոնք հիմնված են ավանդական իրավունքի վրա
եւ երաշխավորված են 1982 թվականի Ծովային իրավունքի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայով:
Սակայն Թուրքիայի դրսեւորումները հարիր չեն միջազգային իրավունքը հարգող եւ Եվրամիության անդամ դառնալ ցանկացող պետությանը: Այս պահին թուրքական հետազոտող «Բարբարոս» նավը, ռազմական եւ օժանդակող նավերի ուղեկցությամբ, անօրինական կերպով գտնվում է Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում եւ որի նպատակն է, ինչպես ներկայացնում է Թուրքիան, սեյսմիկ տվյալների հավաքագրումը:
Միեւնույն ժամանակ աշխատանքներ են իրականացվում կազմակերպությունների կողմից, որոնց Կիպրոսի Հանրապետությունը թույլատրել է ուսումնասիրել բնական գազի պաշարների առկայությունը: Թուրքիան չի տատանվում եւ հայտարարում է, որ մոտակա ժամանակ նաեւ արդյունահանման հարթակ է տեղադրելու Կիպրոսի Բացարձակ տնտեսական գոտում:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Թուրքիայի քայլերը միջազգայնորեն դատապարտվում են, եւ որպես վառ ապացույց՝ վերջերս՝ նոյեմբերի 13-ին, Եվրոպական խորհրդարանը հստակ բանաձեւ ընդունեց, Թուրքիայի կողմից իրականացվող խախտումները թեժանում են, եւ ապակայունացվում է ամբողջ տարածաշրջանը: Միեւնույն ժամանակ Թուրքիայի
պետական եւ ռազմական գործիչներն անկաշկանդ եւ ուղղակիորեն սպառնում են ռազմական ուժ կիրառել, եթե Կիպրոսի Հանրապետությունը շարունակի կիրառել իր ինքնիշխան իրավունքները:
Նման պայմաններում Կիպրոսի Հանրապետությունը ստիպված էր կասեցնելու Կիպրոսի հիմնախնդրի շուրջ բանակցություններում իր մասնակցությունը եւ հայտարարելու Թուրքիայի դեմ քաղաքական եւ իրավական քայլերի ձեռնարկման մասին: Վստահ եմ՝ կհամաձայնեք, որ վախի եւ բացահայտ սպառնալիքի մթնոլորտում անտրամաբանական է շարունակել բանակցությունները:
Թուրքիայի այս դրսեւորումները Ձեզ հայտնի են: Համագործակցության արձանագրությունների ստորագրման կասեցումը, հայտնի պատճառներով, որոնք վերջին պահին ներկայացրել է Անկարան, նույն քաղաքականության արտահայտությունն են:
Չնայած Անկարայի առաջացրած բարդություններին՝ Կիպրոսը եւ Հայաստանը պետք է ակտիվացնեն երկկողմ հարաբերությունները, միավորեն միջազգային կազմակերպություններում իրենց ուժերը եւ օգտագործեն կիպրական եւ հայկական սփյուռքի լծակները որոշումներ կայացնող ատյաններում՝ ընդհանուր ճակատ ձեւավորելով ընդդեմ Թուրքիայի քաղաքականության: Ներկայացուցիչների պալատի անդամների եւ իմ անունից այդ ուղղությամբ գործելու լիակատար պատրաստակամություն եմ հայտնում:
Ազգային ժողովի հարգելի նախագահ,
Եւս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ հրավերի, ջերմ ընդունելության եւ հյուրընկալության համար, որոնց մենք արժանացանք: Ցանկանում եմ, որ Դուք նույն զգացումներն ապրեք հնարավորինս մոտ ժամանակում Կիպրոս
կատարելիք Ձեր այցի ընթացքում:
Հայաստանի Հանրապետությանը եւ հայ ժողովրդին մաղթում եմ առաջընթաց, բարօրություն եւ ակնկալիքների արագ իրականացում: Հնարավոր է, որ Հայաստանը եւ Կիպրոսը հզոր պետություններ չեն, բայց մեր հաստատակամությունն արդարացված է:
Ուժը չի կարող խոնարհել մեր ժողովուրդներին: Մենք ավելի դժվար պայմաններում ենք գոյատեւել եւ բարգավաճել: Պայքարելով հանուն ազատության եւ արդարության՝ հայ եւ կիպրացի ժողովուրդները հաստատուն կամք ունեն, եւ այդ կամքն ա նսասան է:

Янакис Омиру: Кипр и Армения должны объединить свои силы в международных организациях и сформировать единый фронт против политики Турции 11/19/2014   17:20  |  Лента новостей
Председатель Палаты Представителей Кипра Янакис Омиру выступил с речью на внеочередном заседании Национального Собрания Армении. В ходе своего выступления, текст которого опубликован на официальном сайте парламента Армении, Янакис Омиру, в частности,отметил:
"Уважаемый Председатель Национального Собрания,
уважаемые депутаты!
Для меня большая честь по сердечному приглашению Председателя Национального Собрания РА Галуста Саакяна находиться с официальным визитом в дружественной Армении и выступать в НС РА, за что выражаю свою глубокую благодарность Вам. Уверен, что намеченные в рамках этого визита встречи с политическим руководством сыграют особую роль в еще большем упрочении существующих прекрасных отношений.
Сегодня мое присутствие здесь – яркое свидетельство давней дружбы между кипрским и армянским народами и новое подтверждение тому. Основой этой дружбы является искренняя солидарность, не раз взаимно проявлявшаяся в сложных ситуациях. Наличие армянской общины на Кипре – лишняя гарантия продолжения и еще большего укрепления наших связей, создающих широкий и разносторонний круг сотрудничества в политической, экономической, военной, образовательной и культурной сферах. Присутствие сегодня здесь достопочтенного представителя Армянской религиозной группы в Палате Представителей Кипра г-на Махтесяна подтверждает наше обязательство хранить нерушимыми связи с Арменией.
Взаимная поддержка двух наших стран опирается на прочный фундамент, окрепший в совместной борьбе против приносящего до сих пор нашим народам страдания общего врага, а также на общие ценности и принципы, которым мы верны.
С этой высокой трибуны от имени членов Палаты Представителей и народа Кипра хочу выразить нашу признательность за проводимую Арменией принципиальную и стабильную политику – во имя свободы и воссоединения нашей страны и народа. Нам известна цена, которую вы платите за ваше содействие, за что мы и признательны вам.
Как вам известно, уже сорок лет Турция оккупирует большую часть территории Республики Кипр, нарушая нормы и принципы международного права. Кипрская сторона привержена справедливому решению проблемы – согласно европейскому праву, достигнутым в высших инстанциях договоренностям 1977 и 1979 годов и соответствующим резолюциям ООН. Однако все наши усилия сталкиваются с турецкой нетерпимостью и высокомерием. Турция выдвигает условия, которые откровенно ведут к решению, в основе которого лежит принцип “двух государств”.
Верная неоосманской линии Турция пытается использовать существующие в Исключительнօй экономической зоне Кипра богатые природные ресурсы и ведет политику попрания суверенных прав Кипра в указанной зоне. Прав, которые опираются на традиционное право и гарантированы Конвенцией по морскому праву ООН 1982 года. Однако поведение Турции не свойственно государству, уважающему международное право и стремящемуся стать членом Евросоюза. В настоящее время турецкое исследовательское судно “Барбарос”, в сопровождении военных и вспомогательных кораблей, незаконно находится в Исключительнօй экономической зоне Кипра – с целью, как представляет Турция, сбора сейсмических данных. В то же время Республика Кипр разрешила организациям проведение работ по изучению наличия природных запасов газа. Турция, не колеблясь, заявляет также, что в ближайшее время разместит площадку для добычи в Исключительнօ й экономической зоне Кипра.
Несмотря на то, что шаги Турции осуждаются международным сообществом – яркое свидетельство тому принятая 13 ноября Европарламентом четкая резолюция, – нарушения со стороны Турции все более усиливаются и приводят к дестабилизации всего региона. В то же время государственные и военные деятели Турции с легкостью и прямо угрожают применением военной силы, если Республика Кипр будет продолжать настаивать на своих суверенных правах.
В таких условиях Республика Кипр вынуждена была приостановить свое участие в переговорах по Кипрской проблеме и заявить о политических и правовых шагах против Турции. Уверен, согласитесь, что в атмосфере страха и явной угрозы нелогично продолжать переговоры.
Эти подходы Турции Вам известны. Замораживание подписания протоколов о сотрудничестве по известным причинам, в последний момент представленным Анкарой, - выражение той же политики.
Несмотря на создаваемые Анкарой трудности, Кипр и Армения должны активизировать двусторонние отношения, объединить свои силы в международных организациях и использовать рычаги кипрской и армянской диаспор в выносящих решения инстанциях, формируя единый фронт против политики Турции. От имени членов Палаты Представителей и себя лично выражаю полную готовность действовать в этом направлении.
Уважаемый Председатель Национального Собрания!
Еще раз благодарю Вас за приглашение, теплый прием и гостеприимство, которых мы удостоились. Желаю, чтобы Вы испытали те же чувства в ходе Вашего возможно скорого визита на Кипр.
Республике Армения и армянскому народу желаю прогресса, благополучия и исполнения желаний. Возможно, Армения и Кипр не мощные государства, но наша стойкость оправдана. Сила не способна склонить наши народы. Мы выживали и созидали в гораздо более трудных условиях. Сражаясь за свободу и справедливость, армянский и кипрский народы проявили твердую волю, и эта воля непоколебима.