Օմբուդսմենը ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է ներհայաստանյան մի շարք խնդիրներ 11/10/2014   16:40  |  Մարզական
Այսօր Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻՊ գրասենյակը:
Օմբուդսմենը և դեսպանը մտքեր են փոխանակել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի իրավական համակարգի խնդիրներին, մասնավորապես Գլխավոր դատախազության, Հատուկ քննչական ծառայության և Քննչական կոմիտեի գործունեությանը:
Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը խորացնել համագործակցությունը երկուստեք առաջնահերթություն ունեցող մի շարք ոլորտներում:
Դեսպան Հեֆերնը բարձր է գնահատել սահմանափակ մարդկային ռեսուրսների առկայության պայմաններում Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի և նրա աշխատակազմի ակտիվ գործունեությունը:
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանն իր հերթին արժևորել է ԱՄՆ դեսպանության դերը Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման և մարդու իրավունքների պաշտպանության  հարցում` ընդգծելով հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:

Карен Андреасян обсудил с послом США вызовы в сфере защиты прав человека 11/10/2014   18:06  |  Спорт
Омбудсмен Карен Андреасян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Джона Хефферна. Об этом сообщает офис омбудсмена.
Омбудсмен и посол обменялись мнениями о существующих вызовах в сфере защиты прав человека.Стороны затронули задачи правовой системы Армении, в частности, деятельность Генпрокуратуры Армении, Специальной Следственной службы и Следственного комитета.
Собеседники подтвердили свою приверженность углублению двустороннего сотрудничества в ряде областей, имеющих приоритетное значение.
Посол Хефферн высоко оценил работу омбудсмена Карена Андреасяна и активную деятельность его команды в условиях дефицита человеческих ресурсов .
В свою очередь омбудсмен Карен Андреасян оценил роль посольства США в укреплении демократических ценностей и защите прав человека в Армении, подчеркнув важность углубления армяно-американских дружественных отношений.