«Արմավիր» ՔԿՀ-ն կշահագործվի մինչև նոյեմբերի վերջ 11/07/2014   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նորակառույց «Արմավիր» ՔԿՀ-ն, ամենայն հավանականությամբ, պաշտոնապես կբացվի ու շահագործման կհանձնվի մինչև նոյեմբեր ամսվա վերջը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ հայտնեց «Արմավիր» ՔԿՀ սոցիալական, հոգեբանական և իրավական բաժնի պետ Գևորգ Սիմոնյանը:
«Արմավիր ՔԿՀ-ն նախատեսված է 1200 դատապարտյալների համար, մոտ ժամանակներում կբացվի կառույցը և 400 դատապարտյալի համար նախատեսված տեղամասն արդեն պատրաստ կլինի: Հետագայում կշահագործեն նաև 800 հոգու համար նախատեսված մյուս տեղամասերը»,- ասաց մեր զրուցակիցը` հավելելով, որ վերանորոգման ու կահավորման աշխատանքները գրեթե ավարտված են:
Նշենք, որ նորակառույց քրեակատարողական հիմնարկի 400-տեղանոց 2 մասնաշենքն էլ, մշակված ծրագրի համաձայն, նախատեսվում է շահագործման հանձնել մինչև 2016թ.:
«Արմավիր» ՔԿՀ-ն նախատեսված է փակ և կիսափակ ռեժիմով պատիժը կրող դատապարտյալների համար: Խցերը տեղաբախշված են երկու երկհարկանի մասնաշենքերում, որոնցից յուրաքանչյուրում առկա է 48 խուց` 4 դատապարտյալների համար նախատեսված տեղերով:
«Ելնելով դատապարտյալների պահման պայմանների բարելավումից՝ բոլոր խցերը նախատեսված են 4 դատապարտյալի համար: Խցերում պահպանվում է 4 քմ 1 դատապարտյալի համար սկզբունքը: Բոլոր խցերն ապահովված են լինելու սանհանգույցով և լոգարանով, վերանորոգված, գույքային բոլոր հարցերը լուծված են լինելու»,- ասաց Գևորգ Սիմոնյանը:
Նշենք նաև, որ քրեակատարողական հիմնարկում դատապարտյալների համար գործելու է նաև վարսավիրանոց, գրադարան, ազատ ժամանակը անցկացնելու համար սենյակներ:

Уголовно-исправительное учреждение “Армавир” планируется сдать в эксплуатацию до конца ноября 11/07/2014 13:54 | Лента новостей
Недавно построенное уголовно-исправительное учреждение “Армавир”, по всей вероятности, будет сдано в эксплуатацию до конца ноября с.г.Об этом ИА “ФактИнфо” сообщил начальник социально-психологического и правового отдела УИУ “Армавир” Геворк Симонян.
УИУ “Армавир” рассчитан на 1200 заключенных. Участок для 400 осужденных уже в ближайшее время будет сдан в эксплуатацию. В дальнейшем планируется также сдать в эксплуатацию и еще один участок, рассчитанный на 800 заключенных”, - проинформировал собеседник агентства, добавив, что работы по реконструкции и оснащению здания почти завершены.
Отметим, оба 400-местных корпуса недавно построенного пенитенциарного учреждения планировалось сдать в эксплуатацию до 2016 года.
“Армавир” – уголовно-исправительное учреждение закрытого и полузакрытого режимов. В каждом из двух корпусов 48 четырехместных камер.
“В целях улучшения условий содержания осужденных, соблюдена норма в 4 кв.м для одного заключенного. Все камеры оборудованы санузлами, проведен ремонт, будет решен и вопрос с инвентарем”, - сказал Геворк Симонян.
Отметим, что в уголовно-исполнительном учреждении будет действовать и парикмахерская для заключенных и комнаты для досуга.