Բժիշկ-վիրաբույժը մեղադրվում է մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու մեջ. հիվանդը մահացել է 11/04/2014   10:17  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է «Վանաձորի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունում բուժվող հիվանդ Դավիթ Հովակիմյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել` վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ, բժիշկ-վիրաբույժ Վլադիմիր Ղուկասյանի կողմից մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու վերաբերյալ:
2013 թվականի հոկտեմբերի 9-ից Վանաձոր քաղաքում անց է կացվել ձեռքի գնդակի հանրապետական մրցաշար, որին մասնակցելու նպատակով Երևանից Վանաձոր քաղաք է ժամանել նաև գործով տուժող Դավիթ Հովակիմյանը:
2013 թվականի հոկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, «Վանաձորի Ղարաքեշիշյանի անվան 1-ին արհեստագործական պետական ուսումնարան» ՊՈԱԿ-ի շենքի մոտ՝ միմյանց երկար նայելու և վանաձորցիներին հայհոյելու պատճառով ծագած վիճաբանության ժամանակ, Կ.Կունգուրցևը, ապօրինաբար կյանքից զրկելու՝ սպանելու դիտավորությամբ, դանակով հարվածել է Դավիթ Հովակիմյանի կրծքավանդակի ձախ կեսի շրջանին՝ կյանքի համար կենսական կարևորագույն նշանակություն ունեցող օրգանի՝ սրտի ուղղությամբ։
Հարվածի հետևանքով, դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն, Դ.Հովակիմյանին պատճառվել է կրծքավանդակի ձախ կեսի առաջակողմնային մակերեսի ծակած-կտրած թափանցող վիրավորում, որն ուղեկցվել է ձախ թոքի վերին բլթի միջանցիկ և կույր, սրտապարկի, սրտի ձախ փորոքի հետին-կողմնային պատի միոէպիկարդիալ շերտի շոշափող ընթացքով միջանցիկ վնասումներով, սակայն վերջինիս ընկերների՝ Ռ.Սարգսյանի, Ա.Համբարձումյանի, Գ.Ավագյանի և Ա.Կռոյանի օգնության հասնելուց հետո Կ.Կունգուրցևը դիմել է փախուստի՝ հանցագործությունն ավարտին չհասցնելով՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով: Դեպքից անմիջապես հետո՝ժամը 18:45-ին, Դավիթ Հովակիմյանին տեղափոխել են «Վանաձորի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն, որտեղ ժամը 21:35-ի սահմաններում մահացել է:
Կ.Կունգուրցևի կողմից Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի վերաբերյալ քրեական գործով 2014 թվականի օգոստոսի 26-ին որոշում է կայացվել՝ բուժսպասարկում իրականացնող անձի կողմից մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու պատճառով բուժվող հիվանդի մահն անզգուշությամբ առաջացնելու դեպքի առթիվ հարուցել նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, և այն անջատել առանձին վարույթ։
Իսկ Կարեն Կունգուրցևի վերաբերյալ քրեական գործը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մեղադրական եզրակացությամբ 2014 թվականի սեպտեմբերի 20-ին ուղարկվել է դատարան:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ հերթապահ վիրաբույժ Հ.Գոգորյանը, զննելով Դավիթ Հովակիմյանին և տեսնելով վերջինիս ծանր վիճակը, զանգահարել և հիվանդանոց է հրավիրել նույն ընկերության վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ Վլադիմիր Ղուկասյանին: Վերջինս ժամը 19:20-ի սահմաններում ժամանել է հիվանդանոց և ստանձնել Դավիթ Հովակիմյանի բուժսպասարկումը:
Դավիթ Հովակիմյանի մոտ առկա ցածր զարկերակային ճնշման, ծայրահեղ ծանր վիճակի, ծակած-կտրած վիրավորման տեղակայության և թափանցող բնույթի պայմաններում Վլադիմիր Ղուկասյանը չի իրականացրել հիվանդի պատշաճ հետազոտում, որի պատճառով  ժամանակին չի հայտնաբերել ձախ թոքի, սրտապարկի ու սրտի վնասվածքները, արյունահոսության աղբյուրը և չի դադարեցրել արյունահոսությունը:
Դավիթ Հովակիմյանին բուժօգնություն ցուցաբերելու ընթացքում բժիշկ-վիրաբույժ Վլադիմիր Ղուկասյանի վերոհիշյալ թերություններն ու բացթողումները, մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելը, նախաքննության տվյալներով, անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդ Դավիթ Հովակիմյանի մահը՝ կրծքավանդակի ձախ կեսի թափանցող ծակած-կտրած վիրավորումով, արյան զանգվածային կորստով պայմանավորված ծանր աստիճանի հեմոռագիկ շոկի պատճառով:
Քննչական կոմիտեից տեղեկացնում են, որ վիրաբույժ Վ.Ղուկասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
09:46 04/11/2014  |  ՄամուլՍիսիանի հիվանդանոցում վիրահատության ժամանակ սեղանը կոտրվել և հիվանդն ընկել է հատակին. «Հրապարակ»
15:10 03/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍիսիանի ԲԿ-ում հղի կնոջ մահվան պատճառը պտղաջրերի էմբոլիա՞ն է
14:56 25/07/2014  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկայում տղամարդուն թլպատելու փոխարեն անդամահատել են
18:23 04/07/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԿեսարյան հատում կատարելու համար կաշառք է պահանջել, սակայն մերժում ստանալով՝ հրաժարվել բուժօգնություն ցուցաբերել
10:25 01/07/2014  |  ՄամուլԶինվորական հոսպիտալի բժշկուհին չարորակ ուռուցքը վիրահատել է կիստայի անվան տակ. «Հրապարակ»
18:42 23/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոն Նորածնային բաժանմունքի բուժքրոջ ոչ ճիշտ ներարկման հետեւանքով վնասվել է հիվանդի ներվը
12:30 07/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԾննդատան բուժքույրը մեղադրվում է հիվանդի նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսեւորելու մեջ
13:02 12/10/2012  |  Մամուլ«Հայացք»: «Բժշկի պարտականությունը ոչ թե մահը բացառելն է, այլ մահվան դեմ պայքարելը»

Хирурга ванадзорского медцентра обвиняют в ненадлежащем исполнении профессиональных обязанностей, повлекшем смерть пациента 11/04/2014   12:25  |  Криминальная хроника
В следственном управлении Следственного комитета Армении по Лорийской области завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту гибели пациента Давида Овакимяна, проходившего лечение в ЗАО “Ванадзорский медцентр”. Следствием было добыто достаточно доказательств ненадлежащего исполнения врачом отделения, хирургом Владимиром Гукасяном своих профессиональных обязанностей.
9 октября 2013 года в городе Ванадзор проходил чемпионат по гандболу, для участия в котором из Еревана в Ванадзор приехал потерпевший по делу Давид Овакимян.
12 октября 2013г., около 17.30 у здания одного из училищ города К. Кунгурцев в ходе ссоры, вспыхнувшей из-за ругани в адрес ванадзорцев, ударил Давида Овакимяна ножом в левую часть грудной клетки, в результате чего последний получил тяжелые ранения.
После того, как друзья Овакимяна поспешили ему на помощь, К. Кунгурцев скрылся: по не зависящим от его воли причинам ему не удалось довести преступление до конца. Давид Овакимян был немедленно госпитализирован в ЗАО “Ванадзорский медцентр”, где около 21.35 скончался.
По уголовному делу о совершенном Кунгурцевым покушении на убийство Давида Овакимяна 26 августа 2014 года было вынесено решение о возбуждении нового уголовного дела по ч. 2ст. 130 УК РА - по факту ненадлежащего исполнения врачом своих профессиональных обязанностей, повлекшего по неосторожности смерть пациента. Также было решено выделить дело в отдельное производство.
20 сентября 2014г. возбужденное по ч. 1ст. 34-104 УК РА уголовное дело в отношении Карена Кунгурцева с обвинительным заключением было направлено в суд.
В ходе предварительного следствия уголовного дела, возбужденного по ч. 2ст. 130, было установлено, что дежурный врач-хирург Гогорян, осмотрев Давида Овакимяна и констатировав его тяжелое положение, вызвал заведующего хирургическим отделением медцентра Владимира Гукасяна. Последний в 19.20 прибыл в больницу.
В условиях наличия у Давида Овакимяна низкого артериального давления, крайне тяжелого состояния,а также с учетом локализации колото-резаной раны и проникающего характера ранения Владимир Гукасян не подверг пациента надлежащему обследованию, вследствие чего вовремя не были диагностированы ранения левого легкого, сердечного мешочка и сердца, источник кровотечения и не удалось остановить кровопотерю.
Вышеупомянутые пробелы и упущения, допущенные врачом-хирургом Владимиром Гаспаряном, ненадлежащее исполнение им своих профессиональных обязанностей при оказании медпомощи Давиду Овакимяну, по данным следствия, повлекли по неосторожности смерть Давида Овакимяна, которая наступила в результате тяжелого геморрагического шока, вызванного колото-резаной раной, массовой кровопотерей.
Как сообщают в Следственном комитете Армении, В. Гукасяну предъявлено обвинение по ч. 2ст. 130 УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.