Գյումրիում սպանության պատճառը «իկ»-ով խոսելն էր 10/31/2014   21:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրի քաղաքի բնակիչ, 26-ամյա Արտյոմ Ադանալյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է պարզել ինչպես սպանության շարժառիթը, այնպես էլ՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Քննչկան կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում մասնավորապես պարզվել է, որ դեպքի օրը նշված տնակում տեղի է ունեցել հավաքույթ, որի ժամանակ մի քանի տղամարդ, սեղանի շուրջ նստած, միասին հաց են կերել և օղի խմել: Արթուր անունով անձի կողմից Արտյոմ Ադանալյանի հետ «իկ»-ով խոսելու պատճառով սկսվել է վիճաբանություն, որի ժամանակ Արթուրը գլխով հարվածել է Արտյոմ Ադանալյանին, հնչել են փոխադարձ հայհոյանքներ, առաջացել է քաշքշոց, որի ժամանակ վնասվել է նաև տան գույքը:
Վիճաբանության ժամանակ ականատես վկաները նկատել են Արտյոմ Ադանալյանին ընկած, իսկ Արթուրի աջ ձեռքին` դանակի շեղբ՝ արյունոտ, որից հետո վերջինս, դանակը ձեռքին, թողել հեռացել է:
Պարզվել է ոմն Արթուրի ինքնությունը: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացվել էր, 2014 թվականի հոկտեմբերի 29-ին` ժամը 22:15-ին, Գյումրու բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ սրտի շրջանում կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքով Գյումրի քաղաքի Շիրակշին բանավան 217/106 բ հասցեի տնակից Գյումրու բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել նույն տնակի բնակիչ, 1988 թվականի ծնված Արտյոմ Ադանալյանը, ով բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու ճանապարհին մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում  29.10.2014թ.-ին հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Установлена причина убийства 26-летнего жителя Гюмри 11/01/2014   10:01  |  Актуальная тема
В результате мероприятий, предпринятых в ходе расследования уголовного дела, возбужденного в следственном управлении Следственного комитета Армении по Ширакской области по факту убийства жителя города Гюмри 26 –летнего Артема Аданаляна, удалось установить как мотив, так и личность предполагаемого преступника. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
В результате проведенных следственных действий, в частности, удалось выяснить, что в день инцидента в указанном домике состоялась вечеринка, в ходе которой несколько мужчин за столом ели и распивали водку. Вечеринка вылилась в ссору из-за некого Артура, произносившего имя Артема Аданаляна в уменьшительно-ласкательной форме, используя суффикс “ик”.(суффикс “ик” может придать высказыванию оттенок иронии- прим.ред). В ходе перепалки Артур ударил головой Артема Аданаляна: мужчины нецензурно бранились в адрес друг друга, возникла потасовка, в результате которой был поврежден домашний инветарь.
Во время инцидента очевидцы застали Артема Аданаляна лежащим на полу, а Артура - с окровавленным ножом в правой руке. Последний с ножом в руке скрылся
Установлено личность Артура. Предпринимаются меры по его обнаружению.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, 29 октября 2014 года, около 22.15 из медцентра г. Гюмри поступил сигнал о том, что к ним с колото-резной раной в области сердца поступил Артем Аветикович Аданалян,1988 г.р., проживающий в одном из домиков в городе Гюмри. Молодой человек по дороге в больницу скончался.