Բելգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց ԱԳ նախարարին 10/31/2014   16:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ընդունել է Հայաստանում Բելիգիայի նորանշանակ դեսպան Ալեքս վան Մեուվենին (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնել է, որ նա իր կարևոր նպաստը կբերի Հայաստանի և Բելգիայի միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար դեսպան վան Մեուվենը վստահեցրել է, որ առավելագույն ջանքերը կներդնի՝ երկու երկրների միջև համագործակցությունը առավել ամրապնդելու և ընդլայնելու համար։
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Բելգիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր՝ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, մշակութային, կրթական և գիտական փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ այս համատեքստում անդրադարձ կատարելով հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև կայացած հանդիպմանը:

Глава МИД Армении обсудил с новым послом Бельгии вопросы расширения двустороннего сотрудничества 10/31/2014 17:32 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня недавно назначенного посла Бельгии в Армении (резиденция в Москве) Алекса ван Меувена.
Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян выразил надежду на то, что посол внесет свой важный вклад в развитие дружественных отношений Армении и Бельгии.
Выразив благодарность за прием и добрые пожелания, посол ван Меувен заверил, что приложит максимум усилий для дальнейшего укрепления и расширения сотрудничества между двумя странами.
Глава МИД Армении и посол Бельгии обсудили ряд вопросов, касающихся двусторонней повестки, в частности, активизации политического диалога, расширения торгово-экономических связей, углубления взаимодействия в культурной, образовательной и научной сферах.
По просьбе гостя министр Налбандян представил усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, по мирному урегулированию карабахского проблемы и в этом контексте коснулся прошедшей в Париже 27 октября встрече президентов Армении и Азербайджана.