Շվեդիան ճանաչել է Պաղեստինի պետականությունը 10/30/2014   12:37  |  Միջազգային լրահոս
Շվեդիայի կառավարությունը ճանաչել է Պաղեստինի պետականությունը: Այս հայտարարությունն արվել է Շվեդիայի Արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրոմի կողմից: Այս մասին հաղորդում է «Agence France-Presse»-ը:
«Այսօր կառավարությունը Պաղեստինի պետականությունը ճանաչելու մասին որոշում է ընդունել: Սա կարևոր քայլ է, որը հաստատում է պաղեստինցիների ինքնորոշման իրավունքը»,-ասել է Վակստրոմը:
Ըստ նրա՝ Պաղեստինի պետականության ճանաչման համար կան բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ երկիրն ունի իր տարածքը, կառավարությունը և բնակչությունը:
2014 թվականի հոկտեմբերի 3-ին հայտնի էր դարձել, որ Շվեդիան կճանաչի Պաղեստինին՝ որպես պետություն: Ավելի ուշ ԱՄՆ-ի իշխանությունները հայտարարել էին, որ Շվեդիան շտապել է իր որոշման մեջ:

Швеция стала первой страной ЕС, признавшей Палестину государством 10/30/2014   13:09  |  Международные новости
Правительство Швеции официально признало Палестину как государство. Об этом сообщает "Agence France-Presse" со ссылкой на заявление МИД королевства. Таким образом, Швеция стала первой страной-членом ЕС, признавшей Палестину
«Сегодня правительство принимает решение признать государство Палестина. Это важный шаг, который утверждает право палестинцев на самоопределение», — заявила э Маргот Вальстром.
По мнению главы МИД Швеции, есть все необходимые условия для признания Палестины государством: страна имеет свою территорию, правительство и население.
3 октября 2014 года стало известно, что Швеция признает Палестину. Позднее власти США заявили, что Швеция “поторопилась” со своим решением.