Թուրքիան Քեսաբը գրավելու ծրագրեր ունի. ՍԴՀԿ 10/20/2014   16:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴՀԿ Հայաստանի վարչության փոխատենապետը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի՝ Սիրիայի հետ սահման ստեղծելու վերաբերյալ արված հայտարարության կապակցությամբ:
«Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ պաշտոնական Անկարան ծրագրում է Սիրիայի հետ սահմանին ստեղծել «ապահովական գոտի», ինչն իրենից ենթադրում է թուրքական կանոնավոր բանակի ներխուժում Սիրիայի պետական տարածք:
Ավելին, թուրքական մամուլում արդեն իսկ շրջանառվում է թուրքական գլխավոր շտաբի կողմից ստեղծված քարտեզը, որտեղ պետք է տեղակայվեն թուրք զինվորները:
Այսպես կոչված «ապահովական ուժերի» տեղակայման հատվածում է ընկնում նաև հայաբնակ Քեսաբ շրջանը, որտեղ թուրքական կանոնավոր բանակի տեղակայումը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով այնտեղ ապրող հայերի համար:
Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության Հայաստանի վարչությունը պահանջում է Հայաստանի իշխանություններից՝ ի մասնավորի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից, դատապարտել պաշտոնական Անկարայի այս ոտնձգությունը, ինչպես նաև բարձրաձայնել հայաբնակ Քեսաբ թուրքական ներխուժման վտանգի մասին միջազգային ատյաններում:
Քեսաբում թեկուզ մեկ թուրք զինվորի ներկայությունը հղի է Թուրքիայի կողմից հայության շրջանում ջարդերի, ինչպես նաև տեղահանման վտանգով:
ՍԴՀԿ Հայաստանի վարչության փոխատենապետ Վազգեն Մեսրոպյան»:
19:06 15/06/2014  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայի բանակն ականազերծում է Քեսաբի փողոցները
13:47 31/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍիրիական զորքերը կարեւոր բարձունքներ են գրավել Քեսաբում
11:43 31/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄԻՊ. Քեսաբի դեպքերը պարունակում են Ցեղասպանության կոնվենցիայով նախատեսված ցեղասպանության հանցագործության տարրեր

СДПГ бьет в набат! Турция вынашивает планы по захвату армянонаселенного Кесаба 10/20/2014   17:02  |  Лента новостей
Вице-председатель армянского правления Социально-демократической партии “Гнчакян” отреагировал на заявление премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу касательно создания "зон безопасности" на границе с Сирией.
“Премьер Турции Ахмет Давутоглу заявил, что официальная Анкара планирует создать на границе с Сирией “зону безопасности”, что предполагает вторжение турецкой регулярной армии на территорию Сирии.
Более того, в турецкой прессе уже муссируется информация о созданной Генштабом Турции карты дислокации турецких военных подразделений.
В зону расположения так называемых “сил безопасности” попадает и армянонаселенный Кесаб. Размещение в Кесабе турецкой регулярной армии чревато непредсказуемыми последствиями для проживающих там армян.
Армянское правление СДПГ требует от властей Армении осудить данные поползновения официальной Анкары, а также заявить в международные структуры об угрозе вторжения Турции в армянонаселенный Кесаб.
Присутствие хотя бы одного турецкого солдата чревато угрозой учинения со стороны Турции погромов армянского населения и его изгнания", - говорится в заявлении вице-председателя армянского правления СДПГ.
09:12 31/03/2014  |  Лента новостейЖители Кесаба обратились к армянам всего мира и международному сообществу с просьбой предотвратить новый геноцид
00:52 29/03/2014  |  Международные новостиМИД России прокомментировало ситуацию в армянонаселенном Кесабе
18:50 27/03/2014  |  Лента новостейОвик Абраамян: Международное сообщество должно поднять свой голос в защиту прав армян сирийского Кесаба
19:49 26/03/2014  |  Актуальная темаЭдвард Налбандян: Армения делает все возможное для оказания помощи армянскому населению сирийского Кесаба