ՄԻՊ. Քեսաբի դեպքերը պարունակում են Ցեղասպանության կոնվենցիայով նախատեսված ցեղասպանության հանցագործության տարրեր 03/31/2014   11:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քեսաբի դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարդեն Անդրեասյանն այսօր հրատապ ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին, Human Rights Watch-ին, Freedom House-ին: Ներկայացնում ենք ուղերձի տեքստն ամբողջությամբ.
Սիրիայի հայաբնակ քաղաք Քեսաբում և նրա շրջակա գյուղերում սարսափազդու իրադարձություններ են տեղի ունեցել մարտի 22-25-ը: Խաղաղ բնակչությունը դարձել է եռօրյա դաժան հարձակումների թիրախ, որն իրականացվել է, ենթադրաբար, Ալ-Քաիդային փոխկապակցված խմբերի կողմից: Ներկայիս տվյալներով եղել են 80 քաղաքացիական զոհեր, բացի այդ, 670 հայ ընտանիքներ և Քեսաբի բնակչության մեծ մասը տարհանվել են հարևան Բասիթ և Լաթաքիա:
Ցավալի է, սակայն, Քեսաբի դեպքերի համանման եղելություն կատարվել է 1909 և 1915 թվականներին, երբ թուրքական զորքերը ստիպել էին հայերին հեռանալ Քեսաբից: Քեսաբի հայերի այսօրվա սպանությունները և տեղահանումն արդեն երրորդն է նրանց պատմության մեջ: Այս դեպքերի հիմքում առկա է ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբերի ամբողջական կամ մասնակի ոչնչացման դիտավորությունը: Այս գործողությունները պետք է ընդունվեն որպես լրջագույն մարտահրավեր և վտանգ միջազգային հանրությանը, ինչպես նաև բոլոր քաղաքակիրթ ազգերի կողմից ճանաչված մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքներին:
Քեսաբի դեպքերը պարունակում են 1948 թ. Ցեղասպանության կոնվենցիայով և Հռոմի կանոնադրությամբ նախատեսված ցեղասպանության հանցագործության տարրեր և, հաշվի առնելով, որ ցեղասպանության կանխարգելումը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչվել է որպես erga omnes դրույթ, այժմ ավելի քան երբևէ մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և միջազգային կազմակերպություններին ձեռնարկել մանրակրկիտ հետաքննություն պարզելու թե արդյոք հարևան երկրները կամ այլ պետությունները (մասնավորապես՝ Թուրքիան) որքանով են վերահսկել իրադրությունը Քեսաբում, ինչպիսի պատասխանատվություն են կրում այնտեղ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների համար:

Омбудсмен Армении: События в Кесабе содержат элементы преступления, предусмотренного Конвенцией о предупреждении геноцида 03/31/2014   12:09  |  Актуальная тема
В связи с событиями в Кесабе омбудсмен Армении Карен Андреасянсегодня направил срочное послание комиссару ЕС по правам человека, Международному институту омбудсмена, европейским омбудсменам, Международному Комитету Красного Креста, правозащитным организациям Human Rights Watch и Freedom House. Ниже представляем полный текст обращения:
В сирийском армянонаселенном городе Кесаб и близлежащих селах 22-25 марта произошли ужасающие события. Мирное население стало мишенью трехдневного жестокого нападения, которое осуществлялось, предположительно, связанными с Аль-Каидой группировками. По имеющимся данным, в результате нападения погибло порядка 80 гражданских лиц, 670 армянских семей и большая часть населения Кесаба депортирована в Басит и Латакию.
Прискорбно, но аналогичные явления имели место в 1909 и 1915гг., когда турецкие войска вынудили армян покинуть Кесаб. Сегодня убийства и изгнание армян Кесаба являются уже третьим случаем в их истории. В основе этих событий – умысел на полное или частичное истребление национальной, этнической, расовой или религиозной групп. Эти действия должны быть восприняты как серьезнейшие вызов и угроза международному сообществу, равно как и основным принципам прав человека, признанным всеми цивилизованными нациями.
События в Кесабе содержат элементы преступления геноцида, предусмотренного Конвенцией о предупреждении преступления  геноцида и наказании за него от 1948 г. и Римским статута, и с учетом того, что предупреждение преступления геноцида было признано Международным судом правосудия ООН как положение erga omnes сегодня больше, чем когда-либо мы призываем международное сообщество и международные организации инициировать скрупулезное расследование с тем, чтобы выяснить, насколько соседние страны или другие государства(в частности, Турция) контролировали ситуацию в Кесабе и какую ответственность несут за грубейшее нарушение там прав человека".