Քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը հիմնավոր է եւ օրինական, այն վերացնելու հիմքեր չկան. Դատախազություն 09/24/2014   15:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ դատախազության աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը հաղորդագրություն է տարածել՝ ՄԻՊ-ի կողմից օրեր առաջ բարձրացված խնդրի կապակցությամբ:
Հաղորդագրության նմեջ մասնավորապես ասվում է.
«ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, ՄԻՊ-ի կողմից նշված դեպքի առնչությամբ տեղեկացնում է, որ քաղաքացու /կնոջ՝ ինչպես նշված է ՄԻՊ հրապարակման մեջ/ հաղորդման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզի քննչական բաժնում նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը հիմնավոր է եւ օրինական, այն վերացնելու հիմքեր չկան:
Նշեմ նաեւ, որ ՄԻՊ-ի հայտարարությունը, թե քննիչը պետք է քննարկեր ինքնիրավչության հանցակազմի առկայության հարցը, ինչը չի արել, իսկ դատախազը պետք է վերացներ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը եւ հարուցեր քրեական գործ, ինքնին սեփական իրավունքները սահմանազանցելու եւ ուղղված գործողություն է, քանի որ ՄԻՊ-ը իրեն վերապահում է գործառույթ, այն է` ցուցում է տալիս նախաքննության մարմնին եւ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին, թե ինչպես պետք է որակել դեպքը, ինչպիսի քրեաիրավական նորմ պետք է կիրառել, այն դեպքում, երբ նման իրավասությամբ օժտված չէ՝ այդպիսով խախտելով ՀՀ օրենսդրությունը, քանի որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով հստակ եւ սպառիչ սահմանում է, թե որ մարմիններն են իրավասու անձի արարքին տալ որեւէ քրեաիրավական գնահատական:
Միաժամանակ, քննիչի կամ դատախազի որոշումները, գործողությունները կամ անգործությունը հանդիսանում են նաեւ դատական վերահսկողության առարկա, եւ միայն վերջինիս կողմից այդ որոշումը վերացնելու կամ անօրինական եւ անհիմն ճանաչվելու պայմաններում կարող է հիմք հանդիանալ պետական որեւէ մարմնի (այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանի) կողմից անօրինական կամ անհիմն որակվելու համար:
Այս իմաստով, կարծում ենք անընդունելի է, որ Պաշտպանի կողմից փորձ է կատարվում նաեւ իրականացնել դատարանի գործառույթներ, քանի որ միայն դատական կարգով բողոքարկման դեպքում կարող է խոսք գնալ քննիչի կամ դատախազի այս կամ այն որոշման կամ գործողության ապօրինության կամ անհիմն լինելու մասին:
Ի դեպ, տվյալ դեպքում քաղաքացին չի բողոքարկել համապատասխան որոշումները դատական կարգով, եւ այս պայմաններում ստանձնել դատարանի գործառույթ՝ անընդունելի է: Ընդորում, Պաշտպանը պետք է որ քաջատեղյակ լինի, որ ապօրինի կամ անհիմն քրեական գործ հարուցելը կամ անձին քրեական հետապնման ենթարկելը նույնպես մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնհարում է:
Ինչ վերաբերում է տվյալ արարքն «Ինքնիրավչություն» որակելուն, ապա, իրավաբանական տարրական գիտելիքների տիրապետող եւ հոդվածի մեկնաբանություններին փոքր ինչ ծանոթ որեւէ մասնագետի մոտ անգամ նման հարց չի ծագի, քանի որ այդ մոտեցումը հակասում է անգամ դասագրքային ճշմարտությանը»:

“Решение об отказе в возбуждении уголовного дела является обоснованным и законным”. Ответ Генпрокуратуры Армении на заявление омбудсмена 09/24/2014   16:34  |  Лента новостей
“Генеральная прокуратура Армении по поводу указанного омбудсменом инцидента информирует, что решение об отказе в возбуждении уголовного дела по подготовленным на основании заявления супруги гражданина является обоснованным и законным и оснований для его отмены нет”, - говорится в сообщении, распространенном в среду Генпрокуратурой РА.
В релизе также отмечается, что заявление омбудсмена по поводу того, что следователь должен был рассмотреть вопрос наличия признаков состава “своеволия”, чего он не сделал, а прокурор должен был отменить решение об отказе в возбуждении уголовного дела и возбудить уголовное дело, само по себе является превышением собственных полномочий, поскольку омбудсмен отдает органу предварительного следствия и прокурору, осуществляющего процессуальное руководство, указания относительно того, как следует квалифицировать случай, какую уголовно-правовую норму надо применить в том случае, когда он не обладает такими полномочиями и тем самым нарушает законодательство Армении, так как Уголовно-процессуальный кодекс устанавливает исчерпывающий список органов, правомочных давать какую-либо уголовно-правовую оценку деянию.
При этом решения следователя или прокурора, их действия или бездействие являются также предметом судебного контроля, и только отмена судом решения или признание его необоснованным могут служить для какого-либо органа(в том числе омбудсмена) основанием для квалифицирования их незаконными или беспочвенными.
“В этом смысле считаем неприемлемым тот факт, что омбудсмен пытается взять на себя функции суда, поскольку только в случае обжалования в судебном порядке может идти речь о незаконности или необоснованности тех или иных решений или действий следователя или прокурора.
Генпрокуратура сообщает, что в данном конкретном случае гражданин не обжаловал соответствующие решения в судебном порядке и считает неприемлемым тот факт, что омбудсмен возлагает на себя функции суда.”Омбудсмен должен быть прекрасно осведомлен о том, что незаконное или безосновательное возбуждение уголовного дела или уголовное преследование лица тоже являются грубейшим нарушением прав человека”.