Հովհաննես Մանուկյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան 09/22/2014   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթրին (Քեթի) Լիչին: Նախարարը տիկին Լիչի խնդրանքով ներկայացրել է նախարարության գերակա, ինչպես նաեւ առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրները: Այս մասին տեղեկացնումն է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության եւ հասրակայնության հետ կապերի բաժինը:
Հովհաննես Մանուկյանը նշել է նաեւ, որ զգալի աշխատանք է կատարվել դատաիրավական համակարգը բարեփոխելու ուղղությամբ: Այդ ոլորտը մշտապես գտնվում է նախարարության ուշադրության կենտրոնում եւ ակտիվ պետական քաղաքականության շնորհիվ աշխատանքներ են իրականացվում ոլորտում առկա թերությունները շտկելու եւ կայուն համակարգ ձեւավորելու ուղղությամբ:
Նախարարը, ներկայացնելով նախարարության առաջնահերթությունները, նշել է, որ դրանց ընդհանրական նպատակը արդարադատության համակարգի նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումն է՝ կարեւորելով հատկապես այն աշխատակիցների դերն այդ հարցում, ովքեր իրենց ամենօրյա աշխատանքով շփվում են քաղաքացիների հետ:
Հովհաննես Մանուկյանը անդրադարձել է պետության կողմից կարեւոր խնդիրների լուծմանը հանրային սեկտորի մասնակցության անհրաժեշտությանը եւ դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել ՀՀ արդարադատության նախարարին կից հանրային խորհրդի աշխատանքներին՝ ընդգծելով, որ Կառավարության կողմից Ազգային ժողով ներկայացվելիք բոլոր կարեւոր օրենքների նախագծերը քննարկվում են խորհրդում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ մարդու իրավունքներին առնչվող հարցեր: Դեսպանը հետաքրքրվել է հատկապես դատապարտյալների իրավունքներով ու պահման պայմաններով: Նախարարը հավաստիացրել է, որ այդ հարցերը նախարարության ուշադրության կենտրոնում են: Նա նշել է, որ նոր «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի շահագործմամբ հնարավոր կդառնա մասնակիորեն լուծել քրեակատարողական հիմնարկների գերբեռնվածության խնդիրը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել եւ էլ ավելի արդյունավետ դարձնել արդարադատության ոլորտում երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը:
Հանդիպման ավարտին նախարարը հրավիրել է դեսպանին առաջիկայում շրջայց իրականացնել «Արմավիր» ՔԿՀ-ում՝ տեղում ծանոթանալով նորակառույց հիմնարկին: Դեսպանը սիրով ընդունել է հրավերը:

Глава Минюста Армении обсудил с послом Великобритании ситуацию с правами заключенных 09/22/2014   12:33  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Ованнес Манукян сегодня, 22 сентября, принял Чрезвычайного и Полномочного посла Великобритании в Армении Кэтрин Лич. Об этом сообщает пресс-служба Минюста Армении. По просьбе посла министр представил приоритетные задачи министерства, а также проблемы, требующие первоочередного решения.
Ованнес Манукян констатировал, что в направлении реформирования судебно-правовой системы Армении была проделана серьезная работа. Эта сфера всегда находится в центре внимания министерства и благодаря активной государственной политике осуществляется работа для устранения имеющихся пробелов и формирования стабильной системы.
Представляя приоритетные задачи министерства, глава ведомства отметил, что они имеют своей целью повысить доверие общества к системе правосудия. При этом он указал на важную роль тех сотрудников, которые по долгу службы ежедневно общаются с гражданами.
Глава Минюста РА обратился также к необходимости участия общественного сектора в процессе решения важных государственных задач и привлек внимание посла на деятельность действующего при министре юстиции общественного совета, подчеркнув, что проекты всех представляемых в парламент важнейших законов обсуждаются в совете.
На встрече собеседники обсудили также вопросы, связанные с правами человека. Посла особенно интересовали права заключенных и условия их содержания. Министр заверил, что эти вопросы находятся в центре внимания ведомства. Он отметил, что с введением в эксплуатацию нового уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” можно будет частично решить вопрос перенаселенности пенитенциарных заведений.
Стороны выразили готовность продолжить сотрудничество двух государств в сфере правосудия, способствуя повышению его эффективности.
Глава Минюста Армении пригласил Кэтрин Лич в ближайшее время посетить уголовно-исполнительное учреждение “Армавир” и на месте ознакомиться с условиями нового УИУ.