Էդուարդ Շարմազանով. Հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դատապարտումը կարող էր կանխել Դեյր էզ Զորի հայկական եկեղեցու պայթեցումը 09/22/2014   17:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Չեխիայի խորհրդարանի սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկայի հետ սեպտեմբերի 22-ին Պրահայում հանդիպման ժամանակ խստորեն դատապարտել է նախօրեին ահաբեկիչների կողմից Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը` այն որակելով որպես մշակութային ցեղասպանության վառ դրսևորում:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից, նրա համոզմամբ՝ սա ոչ միայն հայկական, այլև համաքրիստոնեական հոգևոր արժեքների ոչնչացում է:
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ եկեղեցու պայթեցումը նախկինում հայերով բնակեցված և այսօր արդեն հայաթափված Նախիջևանում Ջուղայի դարավոր տասնյակ հազարավոր նրբատաշ, եզակի խաչքարերով գերեզմանոցի և ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տասնյակ հազարավոր հուշարձանների ոչնչացման տրամաբանական շարունակությունն է:
ԱԺ փոխնախագահը նկատել է, որ միջազգային հանրության կողմից հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման հավուր պատշաճի դատապարտումը կարող էր կանխել Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը:

Э. Шармазанов: Осуждение международным сообществом фактов уничтожения армянского культурного наследия могло бы предотвратить подрыв церкви в Дейр-эз-Зоре 09/22/2014 18:24 | Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Чешской Республике вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов сегодня на встрече с вице-спикером Сената Чехии Милуше Хорски в Праге резко осудил учиненный 21 сентября террористами подрыв армянской церкви Святых Великомучеников в сирийском Дейр-эз-Зоре, квалифицировав это как яркое проявление культурного геноцида. Об этом сообщает в аппарате зампредседателя НС РА.
По убеждению вице-спикера парламента Армении, это уничтожение не только армянских, но и общехристианских духовных ценностей.
Эдуард Шармазанов подчеркнул, что подрыв армянской церкви в Дейр-эз-Зоре является логическим продолжением истории с уничтожением кладбища Джуги с десятками тысяч древних изящно выточенных и уникальных хачкаров в некогда населенном армянами Нахичеване и десятков тысяч армянских памятников, находящихся на территории современной Турции.
Эдуард Шармазанов отметил, что должное осуждение международным сообществом фактов уничтожения армянского культурного наследия могло бы предотвратить подрыв армянской церкви Србоц Наатакац в Дейр-эз-Зоре.