«Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգն ապահովում է Հայաստանում քաղաքական փոքրամասնության դերի բարձրացումը». Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ 09/20/2014   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրային հեռուստաընկերության «Հայլուր» լրատվական ծրագիրն անդրադարձել է Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի և Հայաստանի սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հանդիպմանը, որի ժամանակ քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում` նախորդ հանդիպումներում ներկայացված առաջարկներն ու նոր հայեցակարգային խնդիրները:
Հայաստանի սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ այս` արդեն երրորդ հանդիպմանը Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ Եվգենի Տանչևը Հայաստանում իրականացվելիք սահմանադրական բարեփոխումները կարևորել է երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման տեսանկյունից:
«Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգն արտահայտում է ժողովրդավարության խորացմանը Հայաստանի ձգտումը: Ամենակարևորն, իմ կարծիքով, այն է, որ հայեցակարգն ապահովում է քաղաքական փոքրամասնության դերի բարձրացումը: Կան քաղաքական մեծամասնության ու փոքրամասնության հավասարակշռման մեխանիզմներ: Այս առումով կառավարման խորհրդարանական համակարգն անփոխարինելի կարող է լինել»,- ասել է նա:
Վենետիկի հանձնաժողովի հետ կառավարման համակարգին առնչվող հայեցակարգային մոտեցումները քննարկելիս ընդգծվել է, որ անհրաժեշտ է տարանջատել դասական հիմնական իրավունքները սոցիալական իրավունքներից ու պետության նպատակներից, սահմանել նաև տարբերակված դատական պաշտպանության մեխանիզմներ: Քննարկվել են նաև նախագահի ընտրության կարգը, խորհրդարանական համակարգում նախագահի հիմնական գործառույթներն ու ֆունկցիաները:
Նշվել է նաև, որ խորհրդարանական համակարգում պետք է բացառել նախագահի և կառավարության ղեկավարի ֆունկցիաների կրկնումը` դրանով հնարավորություն ստեղծելով իրականացնել միասնական գործադիր իշխանության քաղաքականություն:
Մասնագիտական քննարկումներին հաջորդելու են  քաղաքական քննարկումները, որից հետո հայեցակարգը ներկայացվելու է  հանրապետության նախագահին: Վենետիկի հանձնաժողովի պաշտոնական կարծիքը ներկայացվելու  է  հանձնաժողովի 100-րդ հոբելյանական նիստին:

Концепция реформирования Конституции гарантирует повышение роли политменьшинств в Армении – зампред Венецианской комиссии 09/20/2014 16:18 | Лента новостей
Концепция реформирования Конституции отражает стремление Армении к углублению демократии, заявил на второй встрече с представителями Специализированной комиссии по конституционным реформам в РА заместитель председателя Венецианской комиссии Евгений Танчев. Об этом сообщает информационная программа “Айлур” , выходящая на Общественном канале Армении. По мнению Е. Танчева, самое важное, что концепция гарантирует повышение роли политических меньшинств.”Имеются механизмы балансирования большинства и меньшинства. В этом смысле парламентская модель правления может быть незаменимой”, - сказал он.
При обсуждении с представителями Венецианской комиссии концептуальных подходов, касающихся системы управления, была подчеркнута необходимость разграничения классических основных прав от социальных прав и целей государства, а также установления механизмов дифференцированной судебной защиты. На встрече обсуждались также порядок избрания президента, основные функции главы государства в условиях парламентского правления.
Также было отмечено, что при парламентской системе следует исключить повторение функций президента и правительства, тем самым создавая возможность для осуществления единой политической линии исполнительной власти.