Առաջարկվում է հանել ուսումը շարունակելու համար պարտադիր զինծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը 09/15/2014   12:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը և խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանն առաջարկում են հանել պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից ուսումը շարունակելու համար տարկետում ստանալու իրավունքը:
Ընդդիմադիր պատգամավորները սեպտեմբերի 12-ին ԱԺ-ում շրջանառության մեջ են դրել «Զինապարտության մասին» և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքներում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը:
Ըստ հեղինակների՝ արական սեռի Հայաստանի բազմաթիվ քաղաքացիներ, ցանկանալով խուսափել պարտադիր զինվորական ծառայությունից, ընդունվում են բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ՝ շատ հաճախ նույնիսկ չկարևորելով մասնագիտական կողմնորոշումը:
Բակալավրիատից հետո նրանք շարունակում են իրենց ուսումը սկզբում մագիստրատուրայում, այնուհետև՝ ասպիրանտուրայում, որն ավարտելուց և թեկնածուական ատենախոսությունը պաշտպանելուց հետո, հաճախ չեն զբաղվում գիտական գործունեությամբ:
Հեղինակները կարծում են, որ արական սեռի այն քաղաքացիները, ովքեր իսկապես ցանկանում են ստանալ բարձագույն կրթություն, իսկ հետո նաև զբաղվել գիտական գործունեությամբ, դա կարող են անել պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելուց հետո:
Վերոհիշյալ օրենսդրական առաջարկությունն ընդունվելու դեպքում, պատգամավորների հիմնավորմամբ, հավասար մեկնարկային հնարավորություն կապահովվի բարձրագույն կրթություն ստանալ, իսկ այնուհետև գիտությամբ զբաղվել ցանկացողների համար:

В парламенте Армении предлагают отменить право на отсрочку от призыва в армию по учебе 09/15/2014   13:50  |  Актуальная тема
Руководитель и секретарь фракции “Наследие” парламента Армении Рубен Акопян и Теван Погосян предлагают отменить право на отсрочку от призыва на военную службу в связи с продолжением учебы.
Оппозиционные депутаты 12 сентября ввели в обращение законодательный пакет о внесении соответствующих поправок в законы РА “О воинской повинности” и “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”.
Согласно авторам законопроекта, многочисленные граждане Армении мужского пола, желая уклониться от призыва на обязательную военную службу, поступают в высшие учебные заведения, зачастую даже не придавая никакого значения выбору профессии.
После бакалавриата они продолжают свою учебу в магистратуре, а затем в аспирантуре, окончив которую, и, защитив кандидатскую диссертацию, зачастую и не занимаются научной деятельностью.
Авторы законопроекта считают, что граждане мужского пола, которые действительно хотят получить высшее образование и посвятить себя научной работе, могут сделать это после прохождения обязательной военной службы.
В случае принятия вышеупомянутой законодательной инициативы, по утверждениям депутатов, будут обеспечены равные стартовые возможности для тех, кто желает получить высшее образование, а затем заняться научной деятельностью.