ԱԺ-ում երեկվա միջադեպի կապակցությամբ մեկը ծառայողական քննություն, մյուսը՝ վերապատրաստում է առաջարկում 09/10/2014   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Երեկ արտառոց հերթական միջադեպն է գրանցվել Ազգային ժողովում. ինձ հայտնի անձը, իսկ լրատվամիջոցների պնդմամբ՝ Ազգային ժողովի անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանը, ԱԺ տարածքից դուրս գալով հարձակում է գործել «Ա1+»-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի նկատմամբ: Ես կարծում եմ, որ տեղի է ունեցել շատ լուրջ իրավախախտում, որով պետք է զբաղվեն համապատասխան մարմինները»,- ԱԺ այսօրվա նիստում հայտարարեց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավելեց նաև, որ, որպես ԱԺ պատգամավոր, դատապարտում է ԱԺ աշխատակցի՝ նման գործելակերպը և կարծում է, որ հարցով պետք է զբաղվեն իրավապահ մարմինները:
Դիմելով ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ ընդդիմադիր պատգամավորը կարծիք հայտնեց, որ մինչ այդ՝ «պատեհ կլինի», որ նա հանձնարարի այս հարցով ծառայողական քննություն անցկացնել:
Խնդրին անդրադարձավ նաև «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը: Իր համաձայնությունը հայտնելով Ն.Փաշինյանի բարձրացրած հարցին՝ նա կոչ արեց Գ.Սահակյանին. «Անվտանգության ծառայության մասնագետները  կարողանան միգուցե ինչ-որ չափով համապատասխան վերապատրաստումներ անցնել հանդուրժողականության մոտեցմամբ, քանի որ այն պահվածքը, որ ձայնագրված է և ցուցադրվում է, ագրեսիայի խնդիր էր»:
Թ.Պողոսյանը նաև հնարավորության դեպքում վերապատրաստում կազմակերպելու և անցկացնելու պատրաստակամություն հայտնեց:

Н. Пашинян предложил спикеру парламента Армении провести служебное расследование инцидента с нападением на журналистку “А1+” 09/10/2014   13:57  |  Лента новостей
“Очередной инцидент произошел накануне в парламенте Армении: известный мне человек, а, по утверждению СМИ, начальник службы безопасности НС Карен Айрапетян, выйдя за пределы территории парламента, напал на журналистку “А1+” Марине Хачатрян. Я полагаю, что имело место серьезное правонарушение, которым должны заняться соответствующие органы”, -заявил на сегодняшнем заседании НС РА член фракции “Армянского национального конгресса” Никол Пашинян.
Он также добавил, что как депутат НС осуждает подобное поведение сотрудника парламента и считает, что этим вопросом должны заняться правоохранительные органы.
Обращаясь к спикеру парламента Галусту Саакяну, оппозиционный депутат выразил мнение, что будет весьма кстати, если он распорядится о проведении служебного расследования.
Инцидент прокомментировал также секретарь парламентской фракции “Наследие” Теван Погосян. Выразив согласие с мнением Пашиняна, он призвал Г. Саакяна отправить на переподготовку специалистов службы безопасности для формирования толерантного поведения.