Դիլիջանի թունել տանող ճանապարհի հիմնանորոգումը մոտենում է ավարտին 08/26/2014   14:08  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Ավարտին են մոտենում հուլիսի 16-ին մեկնարկած Երեւանից դեպի Դիլիջանի թունել տանող (Մ-4, Երեւան-Սեւան-Իջեւան-Ադրբեջանի սահման) միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Հիմնանորոգման ենթակա 7 կմ 480 մ երկարությամբ ճանապարհահատվածի 6 կմ-ում շինարարությունն արդեն ավարտված է։ Մշակված է նաեւ մնացած մոտ 1,5 կմ հատվածի բետոնային ներքին շերտը։
Ճանապարհի հիմնանորոգումն իրականացվում է նոր տեխնոլոգիայով, ինչի շնորհիվ հիմնանորոգված ճանապարհահատվածը շատ ավելի որակյալ ու դիմացկուն կլինի:
Ճանապարհահատվածի հիմնանորոգմանը զուգահեռ կատարվում են նաեւ ջրահեռացման համակարգի, իջատեղերի, հենապատերի ու կամուրջների նորոգման եւ վերականգնման աշխատանքներ։
Հիմնանորոգված ճանապարհահատվածի երկայնքով անվտանգության նկատառումներով՝ կտեղադրվեն մետաղյա արգելափակոցներ, ճանապարհային նշաններ, ազդանշանային սյուներ, կկատարվեն գծանշումներ։
Կարեւոր նշանակություն ունեցող միջպետական այս ճանապարհահատվածի հիմնանորոգումը կավարտվի նախանշված ժամկետում՝ օգոստոսի վերջին։
Ճանապարհաշինական աշխատանքների ընդհանուր արժեքն, ըստ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի, կազմել էր մոտ 1 մլրդ 360 մլն դրամ:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթի արդյունքում այդ գինը նվազել է 180 միլիոն դրամով՝ կազմելով 1 մլրդ 180 մլն դրամ:

Работы по капремонту участка дороги, ведущей в Дилижанский тоннель, близятся к завершению 08/26/2014   16:35  |  Информационная платформа
Начатые 16 июля работы по капитальному ремонту на автодороге межгосударственного значения, ведущей из Еревана в Дилижанский  тоннель, близятся к завершению.
Как передает пресс-служба Министерства транспорта Армении,  строительство на шестикилометровом участке дороги протяженностью 7 км 480 м. завершено. Обработан также внутренний бетонный слой остальной части в 1,5 км.
Ремонт проводится по новой технологии, благодаря которой дорожное покрытие будет более качественным.
Капитальный ремонт данного участка межгосударственной автодороги завершится в установленный срок – в конце августа. Общая стоимость работ, согласно проектно-сметной документации, составила порядка  1 млрд. 360 млн. драмов. В результате тендера, объявленного Министерством транспорта и связи Армении, эта цена снизилась на 180 млн. драмов, составив 1 млрд. 180 млн. драмов. Работы ведутся за счет средств госбюджета Армении на 2014 год.