Նախկին դեսպանը՝ Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու միջադեպի մասին. «Միջեկեղեցական հարաբերությունների խնդիր է, որը չի կարող չազդել ընդհանուր հարաբերությունների վրա» 07/24/2014   17:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Իմ ունեցած տեղեկություններով՝ միջադեպի սկզբնաղբյուրը եղել է կենցաղային վեճը, բայց, ցավոք սրտի, այն վերածվել է մեծ ընդհարման, որը հենց տեղի է ունեցել «Սուրբ Էջմիածին» եկեղեցու մոտ»,- այսօր, լրագրողների խնդրանքով, անդրադառնալով օրեր առաջ Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու բակում տեղի ունեցած միջադեպին՝ ասաց Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, ով, հիշեցնենք, մինչ նախարար նշանակվելը, վերջին 3 տարում այդ երկրում հայաստանյան դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարն էր:
«Անկախ նրանից՝ եղել է կենցաղային թե ոչ, այնուամենայնիվ, մենք այստեղ խնդիր ունենք կրոնական և ազգային հանդուրժողականության, որի ուղղությամբ համապատասխան հայտարարություններ արվել են արդեն՝ մեր եկեղեցու Վիրահայոց թեմի կողմից և նաև՝ վրաց պատրիարքարանի կողմից: Ես կարծում եմ, որ այստեղ, այնուամենայնիվ, մեր միջեկեղեցական հարաբերությունների, մեր և վրաց ժողովրդի՝ ոչ միայն պետական, այլև ժողովրդական դիվանագիտության տեսակետից հարաբերությունների ջերմացման, ակտիվացման, մշակութային փոխանակման և շատ-շատ այլ գործիքներ պետք է մենք աշխատեցնենք, որպեսզի կարողանանք իրավիճակն ավելի բարելավել»,- ասաց Հովհաննես Մանուկյանը՝ հավելելով, որ Վարստանը մեր ռազմավարական ճանապարհն է, մեզ համար կարևոր արտաքին քաղաքական գործընկեր է:
Հարցին, թե արդյոք տեղի ունեցածը Վրաստանի տարածքում գտնվող հայկական եկեղեցիների նկատմամբ վրացական կողմի՝ տարիներ շարունակ տարվող քաղաքականության ենթատեքստում չէ՞, նախկին դեսպանն այսպես պատասխանեց.«Կան, իհարկե, վիճելի խնդիրներ Վրաց եկեղեցու և Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի միջև, մասնավորապես՝ եկեղեցիների և եկեղեցապատկան սեփականության հետ կապված, բայց սա, կարծում եմ, միջեկեղեցական հարաբերությունների խնդիր է, որը չի կարող չազդել ընդհանուր հարաբերությունների վրա: Եվ այս ուղղությամբ պետք է ընդհանուր աշխատել»:

Экс-посол Армении в Грузии прокомментировал недавний инцидент у армянской церкви в Тбилиси 07/24/2014   18:24  |  Лента новостей
“По моим сведениям, инцидент произошел на бытовой почве, который, к сожалению, перерос в столкновение”, - сказал министр юстиции Армении Ованнес Манукян, комментируя по просьбе журналистов инцидент, имевший место недавно во дворе армянской церкви Святой Эчмиадзин в Тбилиси. Напомним, О. Манукян до своего назначения на пост главы Минюста РА последние три года возглавлял армянское диппредставительство в Грузии.
“Вне зависимости от того, произошел инцидент на бытовой почве или нет, проблема религиозной и национальной терпимости имеет место быть, и в этой связи были уже сделаны соответствующие заявления со стороны грузинской епархии Армянской Апостольской Церкви и Грузинского Патриархата”.Я полагаю, что с точки зрения межцерковных отношений и народной дипломатии мы должны приложить усилия в направлении активизации отношений между двумя народами, культурного обмена и задействования иных инструментов для улучшения ситуации”, - сказал О. Манукян, добавив, что Грузия является важнейшим партнером во внешней политике.
На вопрос о том, не следует ли рассматривать произошедшее в контексте политики, осуществляемой Грузией в отношении армянских церквей, экс-посол отметил: “Существуют, конечно, спорные вопросы между Грузинской церковью и грузинской епархией ААЦ касаемо храмов и церковного имущества, однако, полагаю, это проблема межцерковных отношений, которая не может не повлиять на отношения в целом, и нужно работать в этом направлении”.