Վերնիսաժի գործ. Երեք մեղադրյալ և ոչ մի տուժող 07/12/2014   12:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վերնիսաժի գործով առ այսօր որևէ մեկը տուժող չի ճանաչվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց գործով մեղադրյալ ճանաչված Վալերի Հովհաննիսյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք՝ մայիսի 17-ին Վերնիսաժի տարածքում տեղի ունեցած կրակոցներից մարմնական վնասվածքներ էին ստացել 5 քաղաքացիներ, ովքեր դեպքի վայրից տեղափոխվել էին հիվանդանոց:
Ավելի ուշ պարզվեց, որ կրակողը եղել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարո Կարապետյանի փեսան՝ 28-ամյա Գոռ Առաքելյանը: Սակայն նախաքննական մարմինը նրանից զատ մեղադրանքներ առաջադրեց նաև վիճաբանության հակառակ կողմին, հրազենային վնասվածքներ ստացած` Վալերի Հովհաննիսյանին ու Ներսես Մելքոնյանին` նրանց ևս կալանավորելով:
Ըստ նախաքննական վարկածի՝ Ներսես Մելքոնյանն ու Վալերի Հովհաննիսյանը վերջինիս պատկանող BMW X6 ավտոմեքենայով փակել են պատգամավորի փեսայի ավտոմեքենայի ճանապարհը, ինչի շուրջ նա նախ վիճաբանել է նրանց հետ, ապա, ավտոմեքենայից վերցնելով զենքը, կրակել, որի հետեւանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել ոչ միայն այդ երկուսը, այլեւ պատահական մարդիկ։
Հետաքրքրական է նաև, որ, ըստ փաստաբանի, իր պաշտպանյալի ավտոմեքենան, որով վիրավորներին հիվանդանոց են հասցրել, հիվանդանոցի բակից անհետացել է և մինչ օրս չկա: Նաև այս հիմքով, ըստ փաստաբանի, նախաքննական մարմինը Վալերի Հովհաննիսյանին պարտավոր էր տուժող ճանաչել:
«Օրենքն ի՞նչ է ասում, ասում է գույքի կորուստ պատճառեցին, կապ չունի՝ դու ով ես, պետք է տուժող ճանաչեն, մեքենայի կորուստ են պատճառում, մեքենան չկա»,- ասաց փաստաբանը և հավելեց. «Օրենքն ասում է` վնասվածքներ կրեցիր հանցագործության արդյունքում, պետք է տուժող ճանաչվես: Նախ պետք է ճանաչես տուժող, որովհետև ակնհայտ է հրազենային վնասվածքի փաստը, հետո, եթե կգտնես, որ իր արարքում ևս կա հանցագործություն, ներգրավի իրեն»:
Մինչդեռ, Լևոն Բաղդասայանի խոսքով, Վալերի Հովհաննիսյանն արդեն շուրջ 2 ամիս շարունակվող նախաքննության որևէ փուլում տուժողի կարգավիճակ չի ունեցել:
13:24 09/07/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎերնիսաժի գործով մեղադրյալի փաստաբանը պատրաստվում է դիմել ՄԻԵԴ
13:49 08/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՓաստաբանը չի կարողանում հանդիպել Վերնիսաժի գործով կալանավորված իր պաշտպանյալի հետ
17:48 16/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎերնիսաժի կրակոցներից հետո անհետացած BMW-ի մասին ոստիկանությունը լռում է
16:01 16/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Վերնիսաժի» մոտ վիրավորված Վալերի Հովհաննիսյանն այս շաբաթ կվիրահատվի

Дело об инциденте со стрельбой близ ереванского Вернисажа: трое обвиняемых и ни одного потерпевшего 07/12/2014   13:29  |  Актуальная тема
По делу о стрельбе напротив ереванского Вернисажа никто еще не признан потерпевшим. Об этом в беседе с корреспондентом “Фактинфо” сообщил адвокат проходящего в качестве обвиняемого по делу Валерия Ованнисяна – Левон Багдасарян.
17 мая в центре Еревана раздались выстрелы. В 13.30 на ул. Ханджяна (близ “Вернисажа”), у входа в здание компании “Прогрестех Армения” неизвестный открыл стрельбу, в результате которой пострадали 5 человек.
Позже выяснилось, что стрелял зять депутата от парламентской фракции “Процветающая Армения” Каро Карапетяна – 28-летний Гор Аракелян. Однако следствие кроме него предъявило обвинение и другой стороне противостояния – раненным в ходе инцидента Валерию Ованнисяну и Нерсесу Мелконяну, которые также были заключены под стражу.
По версии следствия, Нерсес Мелконян и Валерий Ованнисян на принадлежащей последнему машине BMW X6 перекрыли дорогу зятю депутата, который сначала вступил с ними из-за этого в перепалку, а затем схватил пистолет из автомобиля и выстрелил, вследствие чего огнестрельные ранения получили не только участники инцидента, но и случайные прохожие.
Примечательно, что, по словам адвоката, автомобиль его подзащитного, на котором раненых доставили в больницу, исчез со двора клиники, и до сих пор машину обнаружить не удается. По мнению адвоката, это еще одно основание, опираясь на которое орган предварительного следствия обязан был признать Валерия Ованнисяна потерпевшим.
Закон гласит, что лицо в случае несения ущерба в результате преступления, должно быть признано потерпевшим. Сначала следует признать потерпевшим, поскольку есть факт полученных огнестрельных ранений, и только потом при установлении состава преступления в его деянии привлечь его в качестве обвиняемого. Между тем Валерий Ованнисян ни на одном этапе продолжающегося уже второй месяц расследования не получил статуса потерпевшего.