Հացադուլ հայտարարած ցմահ դատապարտյալների օրինական պահանջները կբավարարվեն 07/03/2014   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն այսօր կառավարության նիստի ավարտին պատասխանեց լրագրողների հարցերին` անդրադառնալով նաև «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող ցմահ դատապարտյալների պահանջներին:
Նախարարը նշեց, որ խնդիրներն ուսումնասիրվում են, և կփորձեն օրենքի սահմաններում լուծումներ գտնել` օրինական պահանջները բավարարելու համար:
«Բնականաբար, պահանջների մի մասը կարող է հակաօրինական լինել, չհամապատասխանել մեր օրենսդրությանը, կամ ողջամտության սահմաններից դուրս լինել: Լուծումը կթելադրի մեր հետագա քայլերը: Հիմա չեմ ուզում հայտարարություններ անել, որոնք որևէ հիմք չունեն»,- նշեց Հովհաննես Մանուկյանը:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 30-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող ցմահ դատապարտյալները հացադուլ էին հայտարարել, քանի որ նամակով դիմել էին արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանին, բայց նրանից պատասխան չէին ստացել:
Շուրջ 40 օր առաջ գրված նամակում նրանք խնդրել էին այցելել «Նուբարաշենի» ցմահ դատապարտյալների հարկաբաժին ու լսել 20 տարվա վաղեմություն ունեցող իրենց խնդիրները:
Դրանք, ի դեպ, վերաբերում են ոչ միայ պահման պայմաններին, այլ հիմնականում` իրենց դատավճիռներին, գործերի, պատժաչափերի վերանայմանը:

Глава Минюста Армении пообещал найти решение для удовлетворения законных требований пожизненно заключенных, объявивших голодовку 07/03/2014 15:43 | Лента новостей
Проблемы рассматриваются, и предпринимаются попытки по поиску путей решения для удовлетворения законных требований. Об этом в четверг заявил министр юстиции Армении Ованнес Манукян, отвечая на вопросы журналистов по поводу требований, выдвинутых осужденными, отбывающими пожизненный срок в УИУ “Нубарашен”.
Естественно, некоторые требования могут быть незаконными, не соответствовать нашему законодательству или за рамками разумного. Я бы не хотел сейчас делать заявлений, которые не имеют под собой каких-либо оснований ”, - сказал Ованнес Манукян.
Напомним, что осужденные, отбывающие пожизненный срок в УИУ “Нубарашен”объявили 30 июня голодовку из-за того,что обратились с письмом к главе Минюста РА Ованнесу Манукяну, однако не получили от него ответа.
В написанном 40 дней назад письме заключенные просили посетить УИУ “Нубарашен” и выслушать их проблемы 20-летней давности. Они касаются не только условий содержания, но и в основном пересмотра их приговоров, дел, мер наказания.