Գազամատակարարման համակարգի թերբեռնվածության պայմաններում «ՀայՌուսգազարդի» շահույթն ավելացել է 07/02/2014   12:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հանրային Ծառայությունները Կարգավորող Հանձնաժողովը «ՀայՌուսգազարդի» համար սահմանել է 10 տոկոս շահութաբերություն: Այս մասին քիչ առաջ ֆեյսբուքում գրել է ՀՀ ԱԺ անկախ պատգամավոր էդմոն Մարուքյանը՝ որոշ մանրամասներ ներկայացնելով ՀՀ ԱԺ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի միջանկյալ զեկույցից։
Ըստ պատգամավորի՝ հանձնաժողովն ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերել է, որ Հայաստանի գազամատակարարման համակարգի թերբեռնվածության` 8 մլրդ խմ գազ սպառելու հնարավորության փոխարեն տարիներ շարունակ ընդամենը 1,7 մլրդ սպառելու պարագայում անգամ ընկերության շահույթը 11 մլրդ 282 մլն դրամից դարձել է 13 մլրդ 862 մլն դրամ: Միաժամանակ, անցած 5 տարիներին ընկերությունը ՀՀ-ին չի վճարել շահաբաժիններ։
Ավելի վաղ՝ պատգամավորը նշել էր, որ հանձնաժողովն իր միջանկյալ զեկույցում մի շարք մտահոգություններ է նշել: Դրանք հիմնականում վերաբերում են գազի սակագնի ձևավորմանը:
Օրինակ, «ՀայռուսԳազարդի» աշխատավարձերի գծով ծախսը ավելացել է մոտ 8,9 մլրդ դրամով, ինչը պայմանավորված է եղել միջին ամսական աշխատավարձը 119 հազար դրամից 227 հազար դրամ բարձրացնելու հանգամանքով, ինչպես նաև՝ աշխատողների քանակը 4792-ից 5783 դարձնելու կամ մոտ 1000-ով ավելացնելու գործոնով: Հատկապես երկրորդ հանգամանքը հանձնաժողովում լուրջ մտահոգություններ է առաջացրել այն պատճառով, որ Հայաստանում գազիֆիկացումը գրեթե ավարտվել է, և այդ առումով լրացուցիչ աշխատուժ ներգրավելու անհրաժեշտություն, կարծես թե, չկա։
14:12 21/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Հայռուսգազարդ»-ն անցած 5 տարիների ընթացքում շահույթից պետությանը շահաբաժիններ չի վճարել
20:42 20/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳազի սակագնի վրա ազդեցություն են ունեցել «Հայռուսգազարդ»-ի աշխատավարձի ֆոնդի և աշխատողների թվաքանակի աճը
14:26 19/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովը կդիմի՞ դատարան
15:17 17/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ Առաջարկվում է երկարաձգել ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը
09:22 17/06/2014  |  ՄամուլԳազի հարցով դատարան դիմելու հարցը կքննարկվի այսօր. «Հայկական Ժամանակ»
09:54 14/06/2014  |  ՄամուլԳազամատակարարման հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովի մեծածավալ եզրակացությունը՝ 1000 էջ. «Ժողովուրդ»
10:15 03/06/2014  |  ՄամուլԳազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովը նախնական եզրակացություն կներկայացնի

Что выявила временная комиссия НС Армении по “газовым вопросам”? Независимый депутат Э. Марукян представил некоторые подробности 07/02/2014   13:13  |  Актуальная тема
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) установила для “АрмРосгазпрома” 10% рентабильности. Об этом чуть ранее написал на своей странице в соцсети Фейсбук независимый депутат парламента Армении Эдмон Марукян, представив некоторые подробности из промежуточного доклада временной комиссии НС РА по изучению деятельности системы газопоставок.
Как отмечает депутат, комиссия по результатам исследования выявила, что в условиях малозагруженности системы газопоставок Армении – даже в случае потребления на протяжении этих лет всего 1.7 млрд кубов газа вместо 8 млрд. кубов газа из возможных, прибыль компании выросла с 11 млрд. 282 млн. драмов до 13 млрд. 862 млн. драмов. При этом в последние 5 лет компания в РА не выплачивала дивиденды.
Ранее депутат отметил, что комиссия в своем промежуточном докладе выразила ряд опасений. Они в основном касаются формирования тарифа на газ.
Например, расходы по части зарплат “АрмРосгазпрома” выросли на 8.9 млрд. драмов, что было обусловлено повышением средней месячной зарплаты с 119 тыс драмов до 227 тыс. драмов, а также увеличением числа сотрудников компании с 4792 до 5783 человек. Особенно второй фактор вызвал серьезное беспокойство у комиссии по той причине, что процесс газификации в Армении почти завершился, посему необходимости в привлечении дополнительной рабочей силы, казалось бы, не ощущается.
15:33 19/06/2014  |  Лента новостейВременная комиссия парламента Армении может обратиться в суд по вопросу о повышении тарифов на электроэнергию
10:35 14/06/2014  |  Пресса“Жоховурд”: Предварительное заключение комиссии по газовым вопросам” заняло более тысячи страниц
10:02 13/05/2014  |  Пресса“Айкакан жаманак”: Вардан Айвазян возглавит временную комиссию по газовым вопросам
16:01 03/03/2014  |  Актуальная темаДавид Арутюнян возглавит временную парламентскую комиссию по “газовому вопросу”
14:10 03/03/2014  |  Лента новостейВременная комиссия по изучению “газового вопроса” проводит свое первое заседание
13:06 26/02/2014  |  Лента новостей Большинство депутатов парламента Армении проголосовало за создание временной комиссии по изучению “газового вопроса”
16:05 25/02/2014  |  Актуальная темаСпикер парламента Армении парировал заявления оппозиционеров, усмотревших в инициативе РПА попытку “похоронить” правду о газовом вопросе
16:44 24/02/2014  |  Актуальная тема Заседания временной комиссии парламента Армении по изучению “газового вопроса” планируется проводить за закрытыми дверями