Քառյակի 12 պահանջներն ավելացել են ևս 1-ով 07/02/2014   15:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուրջ 1 ամիս առաջ` հունիսի 10-ին, Աժ ոչ իշխանական քառյակն իշխանություններին առաջարկեց 12 կետից բաղկացած առաջարկությունների ծրագիր, որոնք, ըստ իրենց, ուղղված են ՀՀ քաղաքական և տնտեսական համակարգի առողջացմանը: Երեկ այդ 12 կետանոց ցանկին ավելացել է ևս մեկ` էլեկտրաէներգիայի սակագինը չավելացնելը:
Ի հեճուկս ընդդիմության պայքարի՝ երեկ Հանրային ծառայությունները կարգավորղժրող հանձնաժողովը, այդուհանդերձ, բարձրացրեց էլեկտրաէներգիայի սկսգինը` 1 ԿՎ/ժամ-ի դիմաց 3.8 դրամով: Նոր սակագինն ուժի մեջ է մըտնելու օգոստոսի 1-ից:
Քաղաքական քառյակն այժմ ՀՀ իշխանություններից պահանջում է մինչև օգոստոսի 1-ը միջոցներ ձեռք առնել՝ սակագնի ավելացումը կանխելու համար: Ի դեպ, հիշեցնենք, որ քառյակի նախորդ 12 առաջարկների համար վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2014-ի աշունը:
Մինչև սեպտեմբեր մնացել է 2 ամիս, իսկ Աժ ոչ իշխանական քառյակի առաջարկած 12 կետերից ոչ մեկը իշխանություններն այդպես էլ չեն կատարել:
Փոխարենը` ընդունվել է քառյակի կողմից անընդունելի, նոր Կուտակային կենսթաշակային օրենք և թանկացել է էլեկտրաէներգիան: Այս մասին այսօր քաղաքական քառյակի հրավիրած ասուլիսում հայտարարեցին ՀՅԴ, ՀԱԿ, ԲՀԿ և «Ժառանգություն» ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
«Ցավոք, պետք է արձանագրենք, որ այն 3-4 ամիսը, որ տրվել էր իշխանություններին, որպեսզի համարժեք քայլեր ձեռնարկեն և իրավիճակ փոխեն, որոշ մասն արդեն անցել է, իսկ իշխանությունները, օգտվելով ամառվա շոգից և քաղաքական պաուզայից, պարտադրում են կուտակային նոր օրենք և Էլեկտրաէներգիայի թանկացում»,- հայտարարեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը` հավելելով, որ աշնանը քառյակը համարժեք պատասխան կտա «նման իշխանությանը»:
Լրագրողներն էլ հետաքրքրվեցին, թե ո՞րն է լինելու այդ «համարժեք» պատասխանը:
«Մեր ձգտումը ցնցումները չեն, մեր ձգտումը իշխանափոխությունը խաղաղ ձևով անելն է, ոչ թե` արյուն, բախում, քաղաքացիական պատերազմ, մենք կոչ ենք անում իշխանություններին գալ խոհեմության դաշտ, որոշումներ կայացնել, և այդ դեպքում երկիրը, միգուցե, կփրկվի, և իրենք կարող են իշխանավարել: Այսինքն մեր ցանկությունն է` աշնանն այս կետերը կատարված տեսնել»,- ասաց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանը:
Լուսանկարը՝ 1in.am-ի
13:01 02/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆրանք, ովքեր այս պահին աղքատ չեն, հետո են դառնալու աղքատ. քառյակը՝ անապահով խավին փոխհատուցելու առաջարկի մասին
12:28 02/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԷլեկտրաէներգիայի թանկացման համար բերվող փաստարկներին քառյակը չի հավատում
17:56 01/07/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԸստ լրագրողների՝ իրենք վնասվածքներն ստացել են ոստիկանների կողմից կիրառված բռնության արդյունքում
17:37 01/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության 105 հազար սոցիալապես անապահով ընտանիքների ընտանեկան նպաստի չափը կավելանա.Նախագահի հանձնարարությունը
17:07 01/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍարյան փողոցի ակցիայի մասնակիցների հաղորդումների հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել

Решение КРОУ о повышении тарифов не электроэнергию в Армении заставило “четверку” довести число своих требований до “чёртовой дюжины” 07/02/2014 16:26 | Лента новостей
10 июня четверка непровластных сил парламента Армении предложила властям программу инициатив из 12 пунктов, которая, по их мнению, направлена на оздоровление политической и экономической ситуации в стране. Накануне к этой дюжине требований прибавилось еще одно – неповышение тарифов на электроэнергию.
В пику борьбы оппозиции Комиссия по регулированию общественных услуг тем не менее повысила тарифы на электроэнергию на 3.8 драмов за 1 КВт/ч. Новы тариф вступит в силу с 1 августа с.г.
Четверка требует от властей предпринять до 1августа меры по предотвращению роста цен на электроэнергию. На выполнение своих требований “четверка” отвела время до осени текущего года. До сентября остается всего два месяца, однако ни одно из выдвинутых четырьмя непровластными фракциями парламента требований власти так и не выполнили.
Напомним, четверка требует изъять обязательный компонент накопительной пенсионной системы, вернуть взысканные суммы, убрать камеры видеофиксации и красные линии на дорогах(платные автопарковки), установить максимальную сумму штрафов за нарушение ПДД в размере 10% от минимальной зарплаты, обнулить размеры налога с оборота на ближайшие три года, отменить взимание НДС на границе, увеличить лимит субсидий на оросительную воду, а также размер субсидий на другие сельскохозяйственные нужды, перевести валютный кредит для развития сельского хозяйства на драмовый, утвердить программу перезапуска завода “Наирит”. В заявлении также обозначены требования по Воротанскому каскаду ГЭС и по исключению повышения тарифов на проезд в общественном транспорте.
“Четверка” также требует внести поправки в “Избирательный кодекс РА” и провести следующие выборы по 100-процентной пропорциональной системе и опубликовать после голосования избирательные списки, подписанные избирателями, обеспечить принятие законодательного пакета об оппозиции и наделение оппозиции функциями по контролю.
В заявлении также закреплено требование о неподписании таких международных соглашений, которые чреваты изменением существующих между Арменией и Арцахом отношений, в том числе и экономических связей.