Ուկրաինայում կրկին լրագրող է սպանվել. ԴԺՀ-ի դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ 06/30/2014   08:51  |  Միջազգային լրահոս
Ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության (ԴԺՀ) գլխավոր դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ` ռուսական «Առաջին ալիքի» օպերտաորի սպանության դեպքի առթիվ:
РИА Новости գործակալության փոխանցմամբ` այդ մասին երկուշաբթի լրագրողներին տեղեկացրել է  ԴԺՀ-ի վարչապետ Ալեքսանդր Բորոդայը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ իրավիճակի նախաձեռնողը, որի հետեւանքով մահացել է լրագրողը, եղել է ինչ-որ նախաձեռնող խումբ` առանց ԴԺՀ-ի իշխանությունների համաձայնության: Նրա խոսքերով,  զինվորների մի խումբ մայրեր ավտոբուսով ժամանել են զորամաս, որտեղ ծառայում են իրենց տղաները` պահանջելով ազատ թողնել նրանց: «Անփութության դրսեւորում, որը հանգեցրել է մարդկային զոհերի: Ովքեր մարդկանց տարել են զորամաս` քննության առարկա կդարձնենք ամենայն խստությամբ», - նշել է Բորոդոյը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ աշխարհազորայինները չէին ծրագրել գրավել այդ զորամասը:
Հունիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Դոնեցկում ուժայինների կողմից գնդակոծության հետեւանքով փորի շրջանում հրազենային վնասվածք է ստացել «Առաջին ալիքի» օպերատոր Անատոլի Կլայանը: Ինչպես հաղորդել է հեռուստաալիքը, լրագրողն սպանվել է զորամասերից մեկի մոտ, ուր նկարահանող խումբը գնացել էր ռեպորտաժ պատրաստելու:
16:41 24/06/2014  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի առաջին ալիքի նկարահանող խումբն ընկել է գնդակոծության տակ
23:13 17/06/2014  |  Միջազգային լրահոսԼուգանսկում ռուս լրագրողի մահվան դեպքի առթիվ ՌԴ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել
16:59 17/06/2014  |  Միջազգային լրահոսԼուգանսկի մոտ ռուս լրագրող է սպանվել
15:20 08/06/2014  |  Միջազգային լրահոսԼրագրողների միջազգային ֆեդերացիան «Զվեզդա»-ի թղթակիցներին ազատ արձակելու կոչով դիմել է Ուկրաինայի նախագահին
16:31 19/05/2014  |  Միջազգային լրահոսԵԱՀԿ-ն Ուկրաինայի իշխանություններից պահանջել է ազատ արձակվել ձերբակալված ռուս լրագրողներին
12:30 19/05/2014  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայի ոստիկանությունը պահանջել է, որ համառուսական պետական հեռուստառադիոընկերության լրագրողները հեռանան երկրից
10:20 19/05/2014  |  Միջազգային լրահոսԼավրովը կոչ է արել ԵԱՀԿ-ին նպաստել LifeNews-ի լրագրողների ազատ արձակմանը
23:33 18/05/2014  |  Միջազգային լրահոս Ուկրաինայի ուժայինները ռուս լրագրողների են ձերբակալել
01:51 27/04/2014  |  Միջազգային լրահոս Ուկրաինայի արեւելքը վտանգավոր է լրագրողների համար. կորել է 18 լրագրող
18:47 18/05/2013  |  Միջազգային լրահոսԿիևում հակաֆաշիստական քայլարշավի ժամանակ ծեծի են ենթարկվել լրագրողներ

Оператор Первого канала убит в Донецке. Генпрокуратура самопровозглашенной ДНР завела уголовное дело 06/30/2014   09:15  |  Международные новости
Генпрокуратура самопровозглашенной Донецкой народной республики возбудила уголовное дело по факту убийства оператора российского "Первого канала" Анатолия Кляна. Как передает РИА Новости, об этом журналистам сообщил премьер-министр ДНР Александр Бородай.
"Уже сейчас открыто уголовное дело по этому факту", — сказал Бородай.
Эту информацию подтвердил генеральный прокурор ДНР Равиль Халиков. "По факту убийства возбуждено уголовное дело", — сказал он.
При этом Бородай заявил, что ситуация, в результате которой погиб журналист, была инициирована некой инициативной группой без ведома властей ДНР. По его словам, группа солдатских матерей на автобусе прибыла к воинской части, где служат их сыновья, с требованием отпустить их детей по домам. "Проявление разгильдяйства, приведшее к человеческим жертвам. С теми, кто повел туда людей, мы будем разбираться по всей строгости", — сказал Бородай.
Он отметил, что ополченцы не планировали захват данной воинской части.
Напомним, в ночь на 30 июня в результате обстрела со стороны силовиков в Донецке получил смертельное ранение в живот оператор "Первого канала" Анатолий Клян. Сообщается,что  журналист был убит возле одной из воинских частей, куда съемочная группа приехала делать репортаж.