Վարչապետը եւ Ֆրանսիայի դեսպանը քննարկել են տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները 06/18/2014   12:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Երկրի վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների ընթացքից եւ կարեւորել բազմաոլորտ համագործակցության շարունակական զարգացումը:
Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել անկախացումից ի վեր Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին ֆինանսական ու տեխնիկական օժանդակության տրամադրումը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Ֆրանսիայի գործադրած ջանքերը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի սերտացման հեռանկարները եւ նախանշել հնարավոր ուղղությունները: Հայաստանի վարչապետը Ֆրանսիայի դեսպանին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության գործունեության առաջնահերթությունները, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկված քայլերը:
Հովիկ Աբրահամյանը ողջունել է մեր երկրում ֆրանսիական ձեռնարկությունների ակտիվ գործունեությունը եւ կարեւորել տարբեր ոլորտներում նոր ներդրումների ներգրավումը: Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է պահպանել եւ էլ ավելի զարգացնել առկա ձեռքբերումները:
Անրի Ռենոն հավաստիացրել է, որ Ֆրանսիան պատրաստակամ է շարունակելու տարբեր ոլորտներում մեր երկրին ցուցաբերվող աջակցությունը, այդ թվում նաեւ՝ ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը խորացնելու հարցում:
Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները քննարկելու նպատակով Հովիկ Աբրահամյանը ֆրանսիացի իր գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան:

Премьер Армении обсудил с послом Франции перспективы углубления торгово-экономического сотрудничества 06/18/2014 16:54 | Лента новостей
Премьер-министр Овик Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Республике Армения Анри Рено. Об этом сообщает пресс-служба Правительства РА.
Премьер-министр выразил удовлетворение ходом дружественных армяно-французских отношений и отметил важность непрерывного развития многогранного сотрудничества. Глава Правительства высоко оценил предоставление со стороны Франции Армении финансовой и технической помощи с момента обретения нашей страной независимости и усилия, прилагаемые Пятой Республикой в направлении мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
Собеседники обсудили перспективы углубления двусторонних торгово-экономических связей и наметили возможные направления. Премьер-министр Армении представил послу Франции приоритеты деятельности Правительства РА, а также уже предприянтые шаги в направлении осуществления реформ в различных сферах. Овик Абраамян приветствовал активную деятельность в нашей стране французских финансовых учреждений и отметил важность привлечения новых инвестиций в различные сферы. Коснувшись отношений РА-ЕС, премьер-министр подчеркнул, что Армения заинтересована в сохранении и дальнейшем развитии имеющихся достижений. Анри Рено заверил, что Франция готова продолжить содействие, оказываемое нашей стране в различных сферах, в том числе и в вопросе углубления сотрудничества с ЕС.
С целью обсуждения перспектив расширения армяно-французского экономического сотрудничества Овик Абраамян пригласил своего французского коллегу в Армению.