ՃԵԿ կանոնների խախտման դեպքում տուգանքները վերանայվում են ըստ վտանգավորության աստիճանի 06/18/2014   15:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովն այսօրվա երկրորդ նիստում շարունակում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկումը:
Այս պահին հիմնական զեկուցող` փոխոստիկանապետ Արթուր Օսիկյանը, պատասխանում է պատգամավորները հարցերին:
Ա.Օսիկյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշեց առաջարկվում է ճանապարհային երթևեկության կանոնների հաճախակի խախտումների համար սահմանված տուգանքների չափերը համաչափ դարձնել վարչական իրավախախտման հանրային վտանգավորության աստիճանին: Այս առումով որոշ իրավախախտումների համար նախատեսվում է գործող տուգանքի չափի նվազեցում, որոշների համար` բարձրացում:
Մասնավորապես առաջարկվում է նվազեցնել  լուսացույցի արգելող նշանի կամ առանց կանգառ կատարելու երթևեկության արգելող ճանապարհային նշանի առկայության դեպքում վարորդի կանգ առնելու տեղը ցույց տվող գծանշումների և ճանապարհային նշանների պահանջները չկատարելու դեպքում գործող 10 հազար դրամի տուգանքի փոխարեն նախատեսվում է 5 հազար դրամ:
Վերանայվում է տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից սահմանված արագությունը գերազանցելու համար սահմանված տուգանքների չափերը: Ընդ որում` կիրառվում է տարբերակված մոտեցում: Մասնավորապես, երթևեկության սահմանված արագությունը 1-10 կմ/ժ-ով գերազանցելու դեպքում յուրաքանչյուր գերազանցված կմ/ժ արագության համար նախատեսվում է տուգանք` հազար դրամի չափով` անկախ գերազանցված արագության չափի գործող հաստատուն 10 հազարի փոխարեն:
Ուժը կորցրած վարորդական վկայականով կամ այլ փաuտաթղթերով մեքենա վարելու դեպքում վարորդը կտուգանվի 3 հազար դրամի չափով` գործող 5 հազար դրամի փոխարեն:
Առաջարկվում է նաև, որ տեսանկարահանման կամ լուսանկարահանման սարքերի միջոցով ամրագրված վարչական պատասխանատվության ենթարկված անձը հնարավորություն ստանա բողոքարկման վարույթի ընթացքում ազատվել վարչական պատասխանատվությունից, եթե կատարված վարչական իրավախախտումը ունի նվազ նշանակություն:

В Армении предлагают сделать штрафы за частые нарушения ПДД соразмерными степени их общественной опасности 06/18/2014 16:14 | Актуальная тема
Национальное Собрание Армении продолжает на втором заседании обсуждение законопроекта о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях.
В данный момент основной докладчик на заседании, замглавы полиции РА Артур Осикян отвечает на вопросы депутатов.
Осикян, представляя проект, отметил, что предлагается установленные размеры штрафов за частые нарушения правил дорожного движения сделать соразмерными степени общественной опасности административного правонарушения.
В частности, планируется в случае невыполнения требований разметки и дорожных знаков, указывающих на место парковки водителя при наличии запрещающего знака светофора или при безостановочном движении вместо штрафа в 10 тыс драмов установить штраф в размере 5 тыс. драмов.
Пересматривается также размер штрафа за превышение водителями установленной скорости движения. Причем, применяется дифференцированный подход. В частности, в случае превышения скорости на 1-10км/ч. за каждый превышенный км/ч предусмотрен штраф в размере 1000 драмов вместо 10 тыс. драмов, действующих вне зависимости от величины превышения скорости.
В случае вождения автомобиля с утратившим силу водительским удостоверением или иными документами водитель будет оштрафован на 3 тыс. вместо ныне действующих 5 тыс.драмов.
Также предлагается, чтобы лицу, привлеченному к административной ответственности на основании показателей с камер фото-видео фиксации, дали возможность в ходе производства по обжалованию освободиться от административной ответственности, если совершенное административное правонарушение малозначительное.