Վարչապետի մոտ քննարկվել են ՀՀ ՎՊ-ի կողմից մի շարք ոլորտներում իրականացված ստուգումների արդյունքները 06/07/2014   11:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել քննարկում, որի ընթացքում ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից ներկայացվել են մի շարք ոլորտներում իրականացված ստուգումների արդյունքները: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Քննարկվել են արձանագրված խախտումները և թերությունները, ինչպես նաև՝ այդ խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկություններ:
Արդյունքների ամփոփումից ելնելով՝ ՀՀ վարչապետի կողմից տրվել են հանձնարարականներ համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ ձեռնարկել միջոցներ կարճ ժամկետում բացթողումները շտկելու, ինչպես նաև ներկայացնել համակարգային առաջարկություններ խախտումները հետագայում
բացառելու համար, խախտումների և թերությունների համար պատասխանատու անձանց ենթարկել պատասխանատվության՝ ընդհուպ մինչև աշխատանքից ազատում, իսկ քրեական տարրեր պարունակող դեպքերի համար գործերը փոխանցել իրավապահ մարմիններին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հետևյալ խնդիրներին.
Առողջապահության ոլորտ.
1. Քննարկվել է առողջապահական դիսպանսերներում հիվանդների բուժման և հետազոտության ժամկետների անհարկի ավելացման (հաշվետվություններում մարդ/օրերի թվի իրականից ավել ներկայացման) հետևանքով բյուջետային միջոցների ոչ արդյունավետ օգտագործման (լրացուցիչ չհիմնավորված ծախսերի) հետ կապված հարցը:
ՀՀ առողջապահության նախարարը տեղեկացրել է, որ մշակվում են և ներդրվելու են ֆինանսավորման նոր մեխանիզմներ, որոնց կիրառմամբ կբացառվեն ոչ հավաստի տվյալների հիման վրա վճարումների իրականացումը, ինչպես նաև ՀՀ ՎՊ-ի կողմից նախանշված մյուս ռիսկերը:
2. Դեղերի ձեռքբերման հետ կապված նշվել է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքներով եղել են դեպքեր, երբ նախարարության կողմից բանակցային ընթացակարգով անմիջապես արտադրողից ուղղակի գնում իրականացնելու շնորհիվ խնայվել են ՀՀ պետական բյուջեի զգալի միջոցներ (օրինակ ինսուլինի ձեռքբերման դեպքում):
Հանձնարարվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը և ՀՀ առողջապահության նախարարությանը քննարկել և ներկայացնել համապատասխան առաջարկություն գնման մեխանիզմների փոփոխման վերաբերյալ, որի արդյունքում կնվազեն ծախսերը՝ առանց դեղերի որակական հատկանիշների վրա ազդեցության:
Սոցիալական ոլորտ.
Քննարկվել են հղիության և ծննդաբերության արձակուրդի, ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների հաշվարկման և վճարման հետ կապված հարցերը՝ ներկայացնելով չարաշահումների կոնկրետ օրինակներ:
Հանձնարարվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը մշակել համապատասխան օրենդրական փոփոխությունների փաթեթ, որը կբացառի այս ոլորտում առկա չարաշահումները, կապահովի սոցիալական արդարությունը:
Միաժամանակ հանձնարարվել է ՀՀ մարզպետներին, Երևանի քաղաքապետին և ՀՀ առողջապահության նախարարին՝ սահմանել խիստ վերահսկողություն անաշխատունակության թերթիկների տրամադրման գործընթացի նկատմամբ:
Քաղաքաշինության ոլորտ.
Քննարկվել են քաղաքաշինական գործող նորմերի և վերադիր ծախսերի հետ կապված խնդիրները:
Հանձնարարվել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարարին՝ պատշաճ ուշադրություն դարձնել նորմատիվատեխնիկական փաստաթղթերի արդիականացմանը, ինչպես նաև ձեռնարկել միջոցներ ՀՀ ՎՊ-ի վերհանած խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Գյուղատնտեսության ոլորտ.
Քննարկվել է «Շուկայավարման հնարավորություններ ֆերմերներին» ծրագրի շրջանակներում ենթավարկերը գյուղացիներին և ընկերություններին տրամադրելու գործող մեխանիզմի հարցը:
Համարվել է անընդունելի գործող վարկավորման մեխանիզմը, որի արդյունքում գյուղացիական տնտեսությունների վարկավորումը իրականացվել է բարձր տոկոսադրույքով (ընդհուպ մինչև 24%):
Հանձնարարվել է բանակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ, վերանայել վարկերի տրամադրման մեխանիզմները՝ գյուղացիական տնտեսություններին ապահովելով ավելի էժան ռեսուրսներով:

Премьер-министру Армении представили итоги проведенных Контрольной палатой проверок в ряде сфер 06/07/2014 14:02 | Актуальная тема
У премьер-министра Армении Овика Абрамяна состоялось обсуждение, в ходе которого Контрольная палата представила итоги проведенных в ряде сфер проверок. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА. Отмечается, что обсуждались выявленные нарушения и пробелы, а также предложения, направленные на устранение выявленных проблем.
По итогам обсуждений, премьер-министр поручил руководителям соответствующих ведомств предпринять шаги по устранению пробелов, а также представить системные предложения для исключения нарушений в будущем, привлечь к ответственности виновных вплоть до увольнения с занимаемой должности, а в случаях содержащих криминальные элементы, передать дела в правоохранительные органы.
В ходе обсуждений рассматривались следующие задачи
Сфера здравоохранения:
1. Обсудить вопрос, связанный с неэффективным расходованием бюджетных средств(необоснованные дополнительны расходы) вследствие безосновательного продления сроков лечения и обследования больных в здравоохранительных диспансерах
Глава Минздрава проинформировал, что разрабатываются и будут внедрены новые механизмы финансирования, с применением которых будут исключены случаи осуществления выплат на основании недостоверных данных, а также будут исключены другие риски, указанные КП.
2. В связи с приобретением лекарств, было отмечено, что по итогам проверок были выявлены случаи, когда благодаря прямым закупкам путем переговоров министерства с производителями были сэкономлены значительные средства(например, в случае с приобретением инсулина).
Министерствам финансов и здравоохранения Армении было поручено обсудить и представить соответствующие предложения об изменении механизмов закупок, по результатам которых расходы на приобретение медикаментов можно будет снизить без ущерба для качества лекарств.
Социальная сфера:
Обсуждались вопросы, касающиеся расчета и выплаты пособий по временной нетрудоспособности, представлены конкретные случаи злоупотреблений.
Министерству труда и социальных вопросов поручено разработать пакет законодательных реформ, которым бы исключались злоупотребления в этом вопросе, обеспечена социальная справедливость.
Главам областных администраций, мэру Еревана и министру здравоохранения поручено установить жесткий контроль над процессом выдачи справок о временной нетрудоспособности.
Сфера градостроительства:.
Обсуждались вопросы, касающиеся действующих градостроительных норм и накладных расходов.
Министру градостроительства поручено обратить должное внимание на модернизацию нормативно-технической документации, а также предпринять меры по решению выявленных КП проблем.
Сфера сельского хозяйства:
Обсуждался вопрос, касающийся действующего механизма предоставления фермерам и компаниям кредитов в рамках программы “Маркетинговые возможности для фермеров”.
Действующий механизм кредитования сельского хозяйства был признан неприемлемым, поскольку осуществлялся по высоким процентным ставкам– (вплоть до 24%).
Было также поручено провести переговоры с международными организациями, пересмотреть механизмы предоставления кредитов с тем, чтобы обеспечить фермерские хозяйства более дешевыми финансовыми ресурсами.