Մեղադրող դատախազ. «Ինձ մոտ տպավորություն է, որ Նիկոլայ Բաղդասարյանը վթարի ժամանակ մեքենայի մեջ է եղել» 06/06/2014   17:46  |  Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատավարության կողմերն այսօր կայացած նիստում բավական երկար ու հանգամանալից անդրադարձան հարցին, թե ճանապարհի ո՞ր մասում է 2013թ. հոկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցել վթարը:
Դատարանի կողմից այսօր հրապարակված նյութերի համաձայն՝ երկու ավտոմեքենաններն իրար են բախվել Եղվարդ-Երևան ավտոճոնոպարհի բանուկ հատվածում, ինչի մասին վկայում են ճանապարհի երթևեկելի հատվածում թափված ավտոմեքենաների մասերն ու բեկորները:
Սակայն Վարդան Պետրոսյանի պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանը դատարանում հայտարարեց, որ վթարը տեղի է ունեցել բանուկ հատվածից դուրս, հողածածկ մասում` կողնակում:
«Վթարը տեղի է ունեցել կողնակի վրա,- այս արտահայտությունը տեքստում չկա,- հայտարարեց Նիկոլայ Բաղդասարյանը՝ նկատի ունենալով քննիչի կազմած արձանագրությունը,-բայց գծագրում նշված է»:
Պաշտպանտը դատարանին ներկայացրեց քրեական գործին կցված վթարի վայրի գծագիրը, որտեղ քննիչը հստակ կետով նշել է երկու ավտոմեքենաների բախման տեղը: «Եթե նշեր բախման վայր, որտեղ թափված են հեղուկն ու ավտոմեքենայի ապակիները, ապա մեղավոր կդառնար մյուս ավտոմեքենայի վարորդը, որը հետընթաց է կատարել»,- ասաց պաշտպանը՝ հավելելով, որ քննիչի նշած կետի արդյունքում է միայն հնարավոր դարձել Վարդան Պետրոսյանին առաջադրել ներկայիս մեղադրանքը:
Այս հանգամանքները և հատկապես վթարի հստակ տեղը պարզելու նպատակով Նիկոլայ Բաղդասարյանը միջնորդեց դատարան հրավիրել փորձագիտական եզրակացությունը կազմած փորձագետին:
Տուժող կողմի փաստաբանն ու մեղադրող դատախազն այս միջնորդությանը դեմ արտահայտվեցին:
«Ինձ մոտ տպավորություն է, որ Նիկոլայ Բաղդասարյանը վթարի ժամանակ մեքենայի մեջ է եղել կամ վերևից մի տեղից տեսել է, թե ինչպես է տեղի ունենում վթարը»,- արձագանքելով Վարդան Պետրոսյանի պաշտպանի խոսքին՝ ասաց դատախազ Արթուր Սարգսյանը: Գալով քննիչի կազմած արձանագրությանը՝ դատախազն ասաց. «Ոչ մի քննիչ չի գնում հատուկ տեղ նշում ու ասում` սա բախման կետն է»:
Իսկ տուժող կողմի փաստաբանը մեղադրեց իր գործընկերոջը` դատարանին և հանրությանը մոլորության մեջ գցելու համար:
«Վթարի տեղում հեղուկ չի թափվում, թափվում է այնտեղ, որտեղ մեքենան կանգ է առնում վթարից հետո»,- ասաց Ռուբեն Բալոյանը՝ մեկնաբանելով, որ բախման տեղում հեղուկի՝ միայն կաթիլների հետքեր են մնում:
Նա նաև հայտարարեց, որ քննիչը վթարի տեղը ճիշտ է նշել: Ինչ վերաբերում է փորձագետին դատակոչելուն, ապա Բալոյանը նշեց, որ դեմ է, որպեսզի փորձագետը գա, քանի որ ամեն ինչ առանց այդ էլ պարզ է:
Այդուհանդերձ, դատարանը բավարարեց Նիկոլայ Բաղդասարյանի միջնորդությունը և առաջիկայում փորձագետը դատարանում անձամբ կներկայացնի, թե ինչպես է որոշվել ավտոմեքենաների բախման կոնկրետ տեղը:

“У меня такое впечатление, что Николай Багдасарян находился в машине в момент ДТП”. Прокурор парировал утверждения адвоката Вардана Петросяна 06/06/2014   18:30  |  Криминальная хроника
На состоявшемся сегодня заседании суда по делу о ДТП с участием известного сатирика Вардана Петросяна стороны подробно остановились на вопросе относительно того, на какой части дороги произошла авария.
Согласно обнародованным судом материалам дела, автомобили столкнулись на оживленной части дороги Егвард-Ереван, о чем свидетельствуют обломки запчастей, разбросанные на проезжей части трассы.
Однако адвокат Вардана Петросяна Николай Багдасарян заявил в суде, что авария произошла за пределами оживленной части дороги – на обочине.
“ДТП произошло на обочине - этой фразы нет в тексте”, - заявил Николай Багдасарян, имея в виду составленный следователем протокол. – Однако в схеме указано,- добавил он.
Адвокат представил суду прилагаемую к материалам уголовного дела схему ДТП, на котором следователь четко указал место столкновения двух автомобилей. “Если бы он отметил место столкновения, где разлилось масло и посыпались стекла автомобиля, то виновным оказался бы водитель другой машины, которая двигалась задним ходом”, - отметил адвокат, добавив, что только в результате указанного следователем пункта удалось предъявить обвинение Вардану Петросяну. С целью установления этих обстоятельства и особенно места ДТП Николай Багдасарян ходатайствовал о вызове в суд эксперта, составившего экспертное заключение.
Адвокат потерпевшей стороны и прокурор, поддерживающий в суде обвинение, возразили против этого ходатайства.
“У меня такое впечатление, что Николай Багдасарян находился в машине в момент аварии или откуда-то сверху наблюдал за происходящим”, - парировал на слова адвоката Вардана Петросяна прокурор Артур Саркисян. Что касается составленного следователем протокола, то прокурор сказал:”Никто из следователей не идет и не отмечает специально место и заявляет, что это пункт столкновения”.
А адвокат потерпевшей стороны обвинил своего коллегу в попытке ввести в заблуждение суд и общественность.
“На месте аварии масло не разливается, разливается там, где машина останавливается после ДТП”, -сказал Рубен Балоян, пояснив, что на месте столкновения остаются лишь следы от капель масла. Он также заявил, что следователь верно указал место аварии. Что касается вызова в суд эксперта, то Р. Балоян отметил, что он против его прихода, поскольку все и без этого ясно.
Суд тем не менее удовлетворил ходатайство Николая Багдасаряна и в ближайшее время эксперт лично представит способы определения конкретного места столкновения автомобилей.