Հայկական գյուղատնտեսությունը իտալացի ու աֆրիկացի մասնագետների ձեռքերում. Փողերը ծախսվել են, միրգը չի աճել 05/30/2014   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
2011 թ. նոյեմբերին կառավարությունն ստեղծեց «Հայկական միրգ» ԲԲԸ-ը, որի 100% սեփականատերը հենց կառավարությունն է: Սա մեկն էր այն հավակնոտ ծրագրերից, որ խոստանում էր ոչ միայն հայկական արդադրանքով շատ արագ գրավել միջազգային շուկան, այլև՝ նվազեցնել գյուղական աղքատությունը, գյուղացուն պահել հայրենի գյուղում:
Բայց ընկերության 2-ամյա գործունեության արդյունքում հայկական միրգը ոչ միայն միջազգային շուկա դուրս չեկավ, այլև վերացավ նույնիսկ հայաստանյան շուկայից:
«Հայկական միրգ» ընկերության գործունեության ու ծախսված գումարների վերաբերյալ հետաքրքիր բացահայտումներ է արել Վերահսկիչ պալատը:
Համաձայն ՎՊ հաշվետվության՝ ծրագրի բյուջեն 13.5 մլն ԱՄՆ դոլար է: Այդ գումարի շրջանակներում պետք է հիմնվեին 700հա ծիրանենու, դեղձենու և ընկուզենու այգիներ` 400-500 աղքատ գյուղացիական մանր տնտեսություններին աջակցելու համար:
Իրականում, սակայն, 700 հա-ի փոխարեն ընդամենը 306 հա այգի է տնկվել, այն դեպքում, երբ ծախսվել է 700 հա-ի համար նախատեսված գումարը: 2013թ. նախատեսված 148 հա և 2014թ. նախատեսված 158հա-ի փոխարեն փաստացի միայն 2013-ին Տավուշի մարզի Արճիս համայնքում 4.28հա այգի է հիմնվել, այն էլ` առանց ծրագրով պարտադիր պայման հանդիսացող ու բյուջեով հաշվարկված ոռոգման համակարգի և հակակարկտային ցանցի:
Բացի այդ, ծիրանի արտադրությունն ընդհանրապես հանվել է ծրագրից այն դեպքում, երբ բիզնես-պլանով տնտեսագիտական հաշվարկներում հատկապես մեծ եկամուտներ էին ակնկալվում հենց ծիրանի արտադրությունից:
Փոխարենը մեծ գումարներ են ծախսվել ընկույզի արտադրության համար: Այսպես` ՎՊ-ն պարզել է, որ ընկերությունը 10 000 հատ ընկուզենու պատվաստացու է ձեռք բերել ինչ-որ իտալական կազմակերպությունից` 16.5 մլն դրամ արժեքով, որոնք պետք է պատվաստվեին «Արագածոտնի ԳԱՄԿ» ՓԲԸ-ից 4.8 մլն դրամ արժեքով ձեռքբերված ևս 10 000 հատ ընկուզենու պատվաստակալներով:
Իրականում, սակայն, Իտալիայից բերված ընկուզենու պատվաստացուները իտալացի փորձագետի կողմից կատարված պատվաստման արդյունքում ամբողջովին փչացել են: Նույն պատվաստման արդյունքում փչացել է նաև «Արագածոտնի ԳԱՄԿ» ՓԲԸ-ից ձեռք բերված 10 000 պատվաստակալներից 3 640 հատը` 1.7 մլն դրամ արժեքով: Մնացած 6 360 հատ պատվաստակալների հետագա օգտագործումը, ըստ ՎՊ-ի, հարցականի տակ է: Ընդ որում, դրանց  պահպանման և խնամքի համար լրացուցիչ ծախսվել է ևս 2.1 մլն դրամ:
Ի դեպ, պատվաստացուները փչացրած իտալացի փորձագետին վճարվել է շուրջ 6.4 մլն դրամ: Արդյունքում՝ 24.6 մլն դրամը ծախսվել է անարդյունք:
Փոքր գումարներ չեն ծախսվել նաև «Հայկական միրգ» ԲԲԸ-ի գրասենյակային ու պահպանման ծախսերի համար: Միայն 2012–13 թթ.-ին շուրջ 200 000 ԱՄՆ դոլար աշխատավարձ է վճարվել այս գրասենյակի աշխատակիցներին, 115 600 դոլարով մեքենաներ են գնվել և 24 000 դոլարով սպասարկվել, 309 000 դոլար են արժեցել խորհրդատվական ծառայությունները, 101 000 դոլար է ծախսվել գործառնական այլ ծախսերի համար և այլն: Ընդհանուր առմամբ միայն 2012-13թթ. գրասենյակային ծախսերն արժեցել են 785 600 ԱՄՆ դոլար:
Հետաքրքիր մի փաստ ևս. պարզվել է, որ «Հայկական միրգ» ընկերությունը ծրագրին աջակցելու նպատակով 462 700 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ պայմանագիր է կնքել Զիմբաբվեում գրանցված աֆրիկյան «Մաքֆերսոն Քընսալթինգ Գրուպ» ընկերության հետ: Իսկ թե ի՞նչ ծառայության դիմաց է վճարվել այս գումարը, ՎՊ-ն չի կարողացել պարզել:
16:27 28/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր բացահայտումներ կառավարության տապալած երինջների ծրագրից
09:00 28/05/2014  |  ՄամուլՎՊ-ն՝ միջնորդավորված գնումների դեպքերի մասին
17:27 23/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ50%-ով պետական ընկերությունը կեղծում է ֆինանսական հաշվետվությունները
11:52 17/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍոցիալական ծրագրի գումարները ծախսվել են, ծրագիրը` մնացել անկատար, հեռուստացույցներն ու տեսախցիկները` անջատված
11:31 13/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳործն արել են հայկական ընկերությունները, փողն ստացել են Կիպրոսում գրանցված կազմակերպությունները
12:19 09/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎՊ-ն խախտումներ է արձանագրել Խոսրովի արգելոցում
10:57 07/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲնապահպանության նախարարությունը տուգանել է միայն թույլերին ու շրջանցել Արարատի մարզը
11:20 05/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ2013-ին ավելի շատ հղիներ են ընդունվել աշխատանքի. ՎՊ-ի կարծիքով՝ ոչ պատահաբար

Армянское сельское хозяйство оказалось в руках итальянских и африканских специалистов: деньги ушли, а урожая нет 05/30/2014   12:49  |  Лента новостей
В ноябре 2011г. Правительство создало ОАО “Армянский фрукт”, стопроцентным владельцем которого являлось Правительство. Это одна из тех претенциозных программ, которая была призвана не только с помощью армянской продукции завоевать международный, рынок, но и снизить уровень бедности среди сельского населения и предотвратить его миграцию.
Однако в результате двухлетней деятельности компании армянский фрукт не только не появился на международном рынке, но и исчез с армянских прилавков.
Контрольная палата сделала интересные разоблачения, касающиеся деятельности компании “Армянский фрукт” и потраченных ею средств.
Согласно отчету КП, бюджет программы составлял 13.5 млн. долларов США. В рамках этой суммы планировалось основать абрикосовый, персиковый и ореховый сады площадью 700 га. с целью содействия малым хозяйствам порядка 400-500 неимущих сельчан.
В действительности же вместо 700 га был посажен сад лишь площадью 306 га, тогда как была израсходована сумма, рассчитанная на 700 га. Вместо предусмотренных в 2013г. 148 га и 158 га в2014г. фактически только в 2013г. в общине Арчис Таушской области был основан сад площадью 4.28 га , да и то без оросительной системы и противоградовой сети, что являлось обязательным условием и было предусмотрено бюджетом.
Кроме того, производство абрикоса вообще было снято с программы и это в том случае, когда по бизнес-плану наибольшую доходность сулило именно производство абрикоса.
Вместо этого огромные суммы были потрачены на производство орехов. Таким образом, КП установила, что компания приобрела по цене 16.5 млн.драмов от некой итальянской компании 10 000 подвоев для прививки ореховых деревьев, вакцинация которых должна была проводиться с помощью 10 000 штук подвоев, приобретенных от ЗАО “ГАМК Арагацотна” по цене 4.8млн. драмов.
В действительности, завезенные из Италии подвои в ходе прививки, проведенной итальянским специалистом, полностью испортились. Той же участи подверглись 3 640 штук дичков на сумму 1.7млн. драмов из закупленных у ЗАО “ГАМК Арагацотна” 10 000 подвоев. Дальнейшее использование остальных 6 360 подвоев, согласно КП, под вопросом. Причем, на их хранение и уход было дополнительно потрачено 2.1 млн. драмов.
Отметим, что итальянскому специалисту, испортившему подвои, заплатили 6.4 млн. драмов. В итоге 24.6 млн. драмов было потрачено безрезультативно.
Еще один примечательный факт: выяснилось, что компания “Армянский фрукт” с целью оказания содействия программе заключила договор на сумму 462 700 доларов США с зарегистрированной в Зимбабве африканской фирмой “Макферсон Консалтинг Груп”. А вот за какие услуги была заплачена такая сумма КП не удалось выяснить.