Լարսը դեռ փակ է 05/21/2014   11:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 21-ի ժամը 08:30-ի դրությամբ Ներքին Լարս ավտոճանապարհի միջնամասում՝ Թերեք գետի ափին, տեղի է ունեցել փլվածքի վթարավերականգնողական աշխատանքները շարունակվում են: Սակայն Լարս ավտոճանապարհը դեռևս փակ է: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնական կայք-էջը:
Մայիսի 20-ին՝ ժամը 11:14-ին ՎՀ ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն է ստացվել, որ առատ տեղումների պատճառով աշխատանքները դադարեցվել են և Լարս ավտոճանապարհը փակ է՝ բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար:
ԱԻՆ-ը հիշեցնում է նաև, որ մայիսի 17-ին Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն էր ստացվել, որ ժամը 09:20-ին Գվելեթի-Դարիալ (Ներքին Լարս) ավտոճանապարհի միջնամասում՝ Թերեք գետի ափին, տեղի է ունեցել փլվածք, որի չափերն են՝ 150 մ երկարություն, 60-70 մ լայնություն և 30-40 մ բարձրություն: Ըստ նախնական տվյալների՝ հողազանգվածի տակ ավտոմեքենաներ էին մնացել:
Վթարի արդյունքում վնասվել էր նաև Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանի Հանրապետություն մտնող գազատար խողովակը: Արդյունքում՝ մայիսի 17-ի ժամը 10:30-ի դրությամբ գազամատակարարումը դեպի Հայաստան դադարեցվել է:

Проезд через военно-грузинскую дорогу все еще закрыт 05/21/2014   12:19  |  Актуальная тема
По состоянию на 08.30 21 мая восстановительные работы на месте обрушения дорожного полотна на участке трассы Нижний Ларс продолжаются. Однако проезд по дороге Ларс закрыт. Об этом сообщается на сайте МЧС Армении.
20 мая, в 11.14 из Департамента ЧС МВД Грузии сообщают, что из-за проливных дождей работы приостановлены, и проезд по Ларсу закрыт для всех типов транспортных средств.
Напомним, в субботу, 17 мая, утром на территории Грузии сошел мощный сель вперемешку со льдом, который перекрыл Военно-Грузинскую дорогу и русло реки Терек. В результате обрушения под землей остались автомобили. Сообщалось также о гибели троих граждан Турции, которые работали на строительстве ГЭС. В результате схода селя был поврежден газопровод, вследствие чего была прекращена поставка российского газа в Армению через Грузию.