Վարչապետն ընդունել է ԵՄ դեսպան Տրայան Հրիսթեային 05/16/2014   17:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Տրայան Հրիսթեային: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վարչապետ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ նոր ձևավորված կառավարությունը շարունակելու է ակտիվ համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ և գործնական քայլեր իրականացնել այն խորացնելու ուղղությամբ:
Տրայան Հրիսթեան շնորհավորել է Հովիկ Աբրահամյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և բարձր գնահատել ԱԺ նախագահի պաշտոնում ծավալված կառուցողական համագործակցությունը:
Դա, ըստ ԵՄ դեսպանի, լավ հիմք է հետագա համատեղ արդյունավետ աշխատանքի և առաջընթացի համար:
Պարոն Հրիսթեան վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը մեր երկրի տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին և ավելի բարձր մակարդակի հասցնել երկկողմ գործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը և Տրայան Հրիսթեան քննարկել են Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա խորացման հեռանկարները: Երկուստեք ընդգծվել է, որ փոխգործակցության զարգացումը պետք է բխի 2013 թ. նոյեմբերին Վիլնյուսի գագաթնա­ ժողովի շրջանակում ընդունված Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարությունից:
Այն վերահաստատում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում ակտիվ համագործակ­ցություն շարունակելու վերաբերյալ կողմերի հանձնա­ռությունը և ԵՄ-Հայաստան քաղաքականության գործողությունների ծրագրի արդիա­կանացման

Премьер-министр Овик Абрамян принял главу делегации Евросоюза Траяна Христеа 05/16/2014   18:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Овик Абрамян принял главу делегации Европейского Союза в Армении, посла Траяна Христеа. Об этом сообщает пресс-служба Правительства РА.
Премьер подчеркнул, что сформированное недавно правительство продолжит активное сотрудничество с ЕС и предпримет практические шаги в направлении его углубления.
Траян Христеа поздравил Овика Абраамяна с назначением на пост премьер-министра Армении и высоко оценил конструктивное сотрудничество, развернувшееся в период его пребывания в должности спикера парламента РА.
Это, по словам посла ЕС, является хорошей основой для продолжения совместной эффективной работы и достижения прогресса.
Г-н Христеа подтвердил готовность ЕС продолжить оказывать содействие реформам, реализуемым в Армении в различных сферах, и поднять на качественно новый уровень двустороннее сотрудничество.
В ходе встречи Овик Абраамян и Траян Христеа обсудили перспективы дальнейшего углубления отношений Армения-Евросоюз. Стороны обоюдно подчеркнули, что развитие сотрудничества должно исходить из совместного заявления, принятого в рамках состоявшегося в ноябре 2013г.. в Вильнюсе саммита Восточного партнерства.