«Սա ընդամենը փորձ է եվրոպական կառույցների աչքին թոզ փչելու». Փաստաբանը` բարոյական վնասի փոխհատուցման ինստիտուտի ներդրման մասին 05/12/2014   10:36  |  Հարցազրույց
Այսօր Ազգային ժողովն արտահերթ նիստով ու արտակարգ ռեժիմով ի թիվ կառավարության այլ այլ օրենսդրական նախաձեռնությունների, քննարկելու է նաև «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Դրանով, հիշեցնենք, մասնավորապես, կառավարությունն առաջարկում է ՀՀ օրենսդրության մեջ ներդնել բարոյական վնասի փոխհատուցման ինստիտուտը:
Ու թեև նախագիծը դեռ նոր է ներկայացվել Աժ դատին, սակայն, այն արդեն հասցրել է արժանանալ մասնագետների քննադատությանը:
Օրենքի նախագծի որոշ դրույթների շուրջ «Փաստինֆո»-ն հարցեր  ուղղեց նաև ՀՀ փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամ Կարեն Մեժլումյանին:
- Պարոն Մեժլումյան, 2012թ. ԵԴ-ն բարոյական վնասի փոխհատուցման գործերով ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության արդեն մի քանի վճիռներ է կայացրել, որոնք ուժի մեջ են մտալ: Եվ դրանցում հատկապես մատնանշվում էր օրենսդրական այն բացը, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով բարոյական վնասը փոխհատուցելու ինստիտուտ նախատեսված չէ: Ավելի ուշ այս դրույթը հակասահմանադրական համարեց նաև ՀՀ ՍԴ-ն, բայց օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծը միայն հիմա է ԱԺ-ի հաստատմանը ներկայացվում, այն էլ` հապճեպ ռեժիմով:
- 2013թ. նոյեմբերի 5-ին Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ՝ հակասահմանադրական ճանաչվեց քաղաքացիական օրենսգրքի այդ բացը, բայց արի ու տես, որ այս օրենսդրական փոփոխություներում հղում է կատարվում բացառապես ԵԴ-ի որոշումներին, որ մենք պարտավոր ենք դա կատարել:
Ուրիշ բան է, որ մի խնդիր էլ սա է առաջացնելու, որովհետև չնչին շեմ է սահմանված`1 մլն դրամ:
Ասեմ, որ բարոյական վնասի, պատվի, արժանապատվության հետ կապված մի հատ «չոռ ասելու» համար կարող է 2մլն դրամի վճիռ կայացվի, բայց մարդուն տանեն 10 տարի նստեցնեն, հետո արդարացնեն և փոխհատուցումն ընդամենը 1 մլն դրամ լինի: Այստեղ ես միտում եմ տեսնում, քանի որ այս դեպքում պետությունը պետք է փոխհատուցի, չնչին գումարներ են նախատեսել, որն անհամարժեք է ԵԴ-ի նախադեպային որոշումներով սահմանված գումարներին:
Ես, օրինակ, մի գործ ունեի` Սիլվա Ասատրյանն ընդդեմ ՀՀ-ի, որին ապօրինի 21 ժամ կալանքի տակ էին պահել, ԵԴ-ն 2000 եվրո փոխհատուցում սահմանեց, ևս 500 եվրո` ծախսերի համար: Այսինքն` 2500 եվրո փոխհատուցեցին, և նման գործեր կան: Կան գործեր, որ անձին մարմնական վնասվածքներ էին պատճառել, միայն բարոյական վնասի փոխհատուցումը 25 000 դոլար գումար սահմանվեց: Այն դեպքում, երբ այստեղ 1 մլն դրամը չի կարող գերազանցել:
-  Օրենքը նաև հետադարձ ուժ չի նախատեսում, այսինքն` չի ազդելու այն անձանց վրա, ովքեր բարոյական վնասներ են կրել նախքան օրենքի ուժի մեջ մտնելը, և փաստորեն, մինչ այժմ չեն փոխհատուցվել դարնց դիմաց: Այս դրույթն ինչպե՞ս եք գնահատում:
- Կոնկրետ գործի առումով` դրական, բայց ընդհանուր առմամբ` բացասական: Ինչո՞ւ են ասում` կոնկրետ, այսինքն՝ եթե կան գործեր, որ գտնվում են ԵԴ-ում, կամ մարդիկ փորձում են դիմել և մինչև օրենքի ուժի մեջ մտնելը կդիմեն, դրական է այն առումով, որ դա ԵԴ-ում ընդունելի կլինի, քանի դեռ ՀՀ-ում բացակայում է այդ պահանջներով դատական պաշտպանության արդյունավետ միջոցը, այսինքն` փոխհատուցում չկա, և ԵԴ-ն պետք է այդ գործերը քննի: Եթե հետադարձ ուժ տրվեր, միգուցե կառավարությունն ասեր, որ մեզ մոտ արդեն հարցը լուծված է, թող գան մեզ մոտ ստանան: Եթե նման լուրջ խախտումներ են եղել, և անձն ունի բարոյական վնասի փոխհատուցման մեծ գումարների ակնկալիք, կենկրետ դեպքերով կարող է և դրական է: Բայց դրական ասելն այնքան էլ ճիշտ չէ, սա օրենքի բացից օգտվելու հնարավորություն է: Սա այն դեպքն է, երբ ասում են` փայտը երկու ծայր ունի:
Ընդհանուր առմամբ, սա` որպես սկզբունք, իրավունք սահմանող է անձանց, անհատների համար, հետևաբար, այդ իրավունք սահմանող նորմը պետք է և հետադարձ ուժ ունենար գոնե այն ժամանակահատվածի համար, որով, ըստ օրենքի, անձինք կարող են դիմել դատարան: Օրինակ` 6-ամսյա ժամկետ է սահմանված, գոնե մինչև այդ 6-ամսյա ժամկետը, եթե նման խախտումներ են եղել, մարդիկ կարողանային դիմել դատարան: Մեկ այլ բան է, որ արդյոք այս 6-ամսյա ժամկետն էլ ողջամիտ ժամկե՞տ է վաղեմության, թե՝ ոչ:
- Եվ, այդուհանդերձ, օրենքի ընդունումից և ուժի մեջ  մտնելուց հետո, կարո՞ղ ենք գոնե վստահ լինել, որ բարոյական վնասի փոխհատուցման ինստիտուտը ինչ-որ զսպող դեր կունենա՝ որոշակի խախտումներից ձեռնպահ մնալու համար:
- Նախ, օրենքի նախագծում արդեն իսկ մեծ բաց կա. այն, որ մի քանի իրավիճակների համար է միայն բարոյական վնասի փոխհատուցում սահմանված` ապօրինի դատապարտում, անազատության մեջ պահել, խոշտանգումներ և մի քանի նման դեպքերով, բայց բազմաթիվ այլ ոլորտներում, նույն վարչարարության ընթացքում, օրինակ, որտեղ կարող են մարդուն բարոյական վնաս հասցնել, փոխհատուցում նախատեված չէ:
Բացի այդ, փոխհատուցման համար էլ չնչին գումարներ են նախատեսվում, որոնք կանխարգելիչ նշանակություն չեն կարող ունենալ: Կասեն` Է, ոչինչ, դատենք` դատենք, մեկ է չգիտեմ ինչ փոխհատուցում չի տրվի, եթե անգամ արդարացվի: Կալանքի տակ կպահենք, եթե այս մարդը արդարացվի, չի գնալու մի քանի հազար դոլարների, կամ մի քանի  միլիոն դրամի փոխհատուցում ստանա, առավելագույնը 1 մլն, իսկ  առավելագույնն էլ առավելագույնն է:
Դրանից էլ ցածր ինչ-որ գումարներ կարող է փոխհատուցեն, բայց սա կանխարգելիչ միջոց չի կարող լինել: Սա ընդամենը փորձ է եվրոպական կառույցների աչքին թոզ փչելու, որպեսզի ինչ-որ ժամանակահատվածում կանխվի նման որոշումների կայացումը, որովհետև հիմա անմիջապես անձինք չեն բարոյական վնասի հարցով ԵԴ դիմել: Պետք է այստեղ դիմեն, մերժում ստանալուց կամ չնչին գումար բավարարվելու դեպքում նոր փորձեն դիմել ԵԴ և  հիմնավորեն, որ սա անհամարժեք փոխհատուցում է: Այսինքն` ժամանակ են շահում ընդամենը:

“Это всего лишь попытка пустить пыль в глаза европейских структур”. Адвокат об институте возмещения морального вреда 05/12/2014   12:40  |  Интервью
Сегодня Национальное Собрание Армении во внеочередном порядке в числе прочих законодательных инициатив рассмотрит законопроект “О внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс РА”.
Напомним, Правительство предлагает внедрить в законодательство институт возмещения морального ущерба. Хотя законопроект представлен недавно на суд парламента, однако, он уже успел удостоиться критики специалистов.
По просьбе ИА “ФактИнфо” член совета Палаты адвокатов Карен Межлумян ответил на ряд вопросов, касающихся некоторых положений законопроекта.
- Господин Межлумян, в 2012г. Евросуд вынес против Армении ряд постановлений по делам о возмещении морального ущерба, которые вступили в силу. В них указан законодательный пробел, в частности, положение об институте возмещения морального ущерба, которое не предусмотрено в Гражданском кодексе РА. Позже данное положение было признано КС Армении антиконституционным, но проект поправок в законодательство только сейчас представлен на утверждение НС РА, да и то в поспешном режиме. Как бы вы прокомментировали сей факт?
- 5 ноября 2013г. решением Конституционного суда Армении данный пробел гражданского законодательства был признан антиконституционным, однако в данной поправке есть ссылки исключительно на решения Евросуда, которые мы обязаны привести в исполнение. Другое дело, что и это создаст определенные проблемы, поскольку установлен мизерный порог в 1 млн. драмов.
Должен сказать, что по делам, связанным с моральным ущербом, оскорблением чести и достоинства, могут быть вынесены решения на 2 млн. драмов, но человека могут взять и посадить на 10 лет, а если его оправдают, сумма возмещения ущерба может составить 1 млн.драмов. Я вижу здесь некую тенденцию, поскольку в данном случае государство должно компенсировать ущерб: предусмотрена ничтожно малая сумма, которая эквивалентна суммам, установленным  прецедентными решениями Евросуда.
Я, например, вел одно дело – Сильва Асатрян против Республики Армения. Речь о женщине, которую 21 час удерживали под стражей. Евросуд установил сумму компенсации в размере 2000 евро, еще 500 – на расходы, итого – 2500 евро. есть и такие дела. Но есть дела по факту причинения человеку телесных повреждений: сумма компенсации только за моральный ущерб была установлена в размере 25 тыс, долларов, в то время, как у нас она не может превысить 1 млн. драмов.
- Закон предусматривает также обратную силу, то есть он не будет распространяться на тех лиц, которые понесли моральный ущерб до вступления закона в силу. Как бы Вы оценили данное положение?
- Конкретно по делу – положительно, но в целом – отрицательно. Почему я говорю конкретно. Я имею в виду, что если есть дела, которые находятся в производстве ЕСПЧ, и люди пытаются обратиться туда и до вступления закона в силу они обратятся, положительно в том плане, что в Евросуде их примут, поскольку в Армении по этому требованию отсутствуют эффективные средства судебной защиты . Это означает, что нет компенсации, Евросуд должен рассмотреть эти дела. Если бы закону придали обратную силу, возможно Правительство заявило бы, что вопрос у нас решен, пусть у нас получают компенсацию. Если имели место подобные серьезные нарушения, и человек надеется получить крупную сумму в качестве возмещения морального ущерба, то в конкретных случаях может рассматриваться положительно. Хотя положительно – это неверное слово; это скорее возможность воспользоваться пробелом в законе. Это палка о двух концах.
В целом, это как принцип, который устанавливает право для лиц, индивидуумов, следовательно, норма, устанавливающая это право, должна была иметь обратную силу хотя бы на тото период, в течение которого, согласно закону, люди могли бы обратиться в суд. Скажем, шестимесячный срок, хотя бы до истечения этих шести месяцев, если имели место подобные нарушения, люди могли бы обратиться в суд. Другое дело, является ли разумным этот срок давности или нет.
- И, тем не менее, можно ли после принятия закона и его вступления в силу быть уверенным, что институт возмещения морального вреда сыграет сдерживающую роль?
- Прежде всего в законопроекте есть уже серьезный пробел: компенсация при нанесении морального вреда установлена лишь в нескольких случаях: незаконное осуждение, содержание в неволе, пытки и ряд других подобных случаев, однако во многих случаях, когда человеку может быть нанесен моральный ущерб, компенсация не предусмотрена.
Кроме того, предусмотрена мизерная сумма компенсации, которая не может возыметь упреждающего эффекта.
Это всего лишь попытка пустить пыль в глаза европейских структур, дабы пресечь вынесение подобных решений на определенный период, поскольку сейчас люди не будут обращаться по вопросу о возмещении морального ущерба непосредственно в Евросуд. Надо сначала обратиться в наш суд и после отказа или из-за мизерной компенсации обратиться в Евросуд и обосновать, что это несоразмерная компенсация, то есть таким образом пытаются лишь выиграть время.