Հայաստանում մամուլն «անազատ» է. «Freedom House» 05/03/2014   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխարհի բնակչության միայն 14%-ն է ստանում ազատ լրատվություն` բազմակարծության ապահովմամբ ու պետության նվազագույն միջամտությամբ: Աշխարհի յուրաքանչյուր 7 բնակչից միայն 1-ն է ապրում ազատ մամուլ ունեցող երկրում: Նման կարծիք է հայտնում  համաշխարհային իրավապաշտպան «Freedom House» կազմակերպությունը մամուլի ազատության օրվան նվիրված իր ամենամյա զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակների եզրահանգումները բավական մռայլ գույներով են ներկայացնում համաշխարհային մամուլի ներկա վիճակը: Ուսումնասիրության հեղինակները հանգել են այն եզրակացության, որ մամուլի ազատության աստիճանն աշխարհում տարեցտարի նվազում է: Այսպես` եթե 2002թ. ազատ էր համարվում երկրների 40.4 %-ի մամուլը, ապա 2013-ին` ընդամենը 32 %-ի:
Հայաստանյան մամուլին այս տարի ևս «Freedom House»-ի կողմից շնորհվել է «անազատ» կարգավիճակ:
Աշխարհի 197 երկրների շարքում Հայաստանը այս ցուցանիշով դասվել է 134-րդ տեղում` 62 միավորով: Հիշեցնենք՝ անցյալ տարի մեր երկրին զեկույցի հեղինակները 61 միավոր էին շնորհել, ինչը նշանակում է, որ մեր մամուլի ազատության ցուցանիշը 1 աստիճանով նվազել է, քանի որ որքան բարձր է միավորը, այնքան խնդրահարույց է այդ երկրում մամուլի անկախության վիճակը:
Ի դեպ, մեզ հետ նույն մակարդակի վրա են դիտվել նաև Էկվադորը, Զամբիան, Լիբիան, Թուրքիան և Հարավային Սուդանը:
Իսկ, օրինակ, Ադրբեջանը ցուցակի 183-րդ հորիզոնականում է: Նրան շնորհվել է 84 միավոր: Այս երկրի պարագայում զեկույցի հեղինակները հաշվի են առել հատկապես on-line լրատվության ու սոցիալական ցանցերի նկատմամբ հսկողությունն ու դրանցում առկա բազմակարծությունը լռեցնելու` իշխանությունների փորձերը:
Մեր հարևան Վրաստանը 93-րդ տեղում է` 47 միավորով: Իսկ Ռուսաստանը 176-րդ հորիզոնականում է` 81 միավորով` Եթովպիայի ու Սուդանի հարևանությամբ:
Ի դեպ, հետաքրքրական է, որ Եվրասիական երկրների շարքում Հայաստանը մամուլի ազատության ցուցանիշով 3-րդ տեղում է` Վրաստանից ու Մոլդովայից հետո: Ընդ որում, առաջին երկուսը համարվում են մասամբ ազատ երկրներ, իսկ մեր երկիրը` անազատ:
Այս շարքում Հայաստանին հաջորդում են Ուկրաինան, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Բելառուսը, Թուրքմենստանը և Ուզբեկստանը:

“Freedom House”:Индекс свободы прессы в Армении снизился на один пункт 05/03/2014   15:23  |  Лента новостей
Только 14% населения мира живет в странах со «свободной прессой» с наименьшим уровнем вмешательства государства. То есть каждый седьмой человек в мире живет в странах с полноценным освещением политических новостей, гарантированной безопасностью журналистов, минимальным вмешательством государства в дела СМИ и отсутствием обременительных юридических или экономических препятствий для прессы, говорится в докладе Свобода прессы — 2014», обнародованном в преддверии Всемирного дня свободы печати 3 мая американской неправительственной организации ”Freedom House”
Авторы доклада представляют нынешнее состояние прессы в довольно-таки мрачных тонах. Авторы исследования пришли к  выводу, что степень свободы печати из года в год идет на убыль. Если в 2002г. свободной считалось 40.4% прессы, то в 2013г. – 32%.
Как и в прошлом, в этом году Армения снова признана страной с несвободной прессой: 62 балла вместо зафиксированного в прошлом отчете 61. С 60 баллами Армения могла бы оказаться в числе стран с частично свободной прессой, однако по сравнению с прошлогодним показателем страна опустилась на 1 пункт.
Согласно докладу,  по индексу свободы СМИ Армения сегодня находится на том же уровне, что и Эквадор, Замбия, Ливии, Турция и Южный Судан.
Индекс Азербайджана снизился с 82 до 84 пунктов. В случае с этой страной авторы доклада учли контроль над он-лайн изданиями и социальными сетями и попытки властей подавить плюрализм мнений.