Արծվիկ Մինասյան. Շատ ենք կարևորում այն, որ վարչապետը պատրաստակամ է խնդիրները լուծել 04/22/2014   15:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն Ազգային ժողովի խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ այսօր կայացած համատեղ քննարկման ժամանակ ներկայացրել է կենսաթոշակային կուտակային համակարգի վերաբերյալ իր մոտեցումները, որոնք նա հրապարակել էր «Դեմ եմ» շարժման հետ վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ: Քաղաքական ուժերը ներկայացրին իրենց տեսակետները:
Այս մասին հանդիպման ավարտից հետո լրագրողներին հայտնել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը՝ ընդգծելով, որ առաջիկա երկու օրերի ընթացքում կլինի «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության պատրաստած օրենքի նախագիծը, որի վերաբերյալ խորհրդարանական ուժերը կկարողանան ավելի հստակ  արտահայտվել:
Դրական գնահատելով հանդիպումը՝ Ա.Մինասյանը հավելել է նաև. «Շատ ենք կարևորում այն, որ վարչապետը պատրաստակամ է խնդիրները լուծել և բարձրացված հարցերին լիարժեք պատասխաններ հնչեցնել»:
Պատգամավորը հայտնել է նաև, որ այս պահին շատ կարևոր է, որ կառավարությունը պատրաստ է պարտադիր բաղադրիչի պարտադրանքի կասեցման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր իրականացնել:
Հիշեցնենք, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումներին մասնակցել են ԱԺ  Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց Երկիր», ՀՅԴ և «Ժառանգություն»  խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
«Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությունը վարչապետի հրավերը չի ընդունել: Ըստ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի,  իրենց դիրքորոշումը շատ հստակ և անփոփոխ է.
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատրադիր կուտակային սկզբունքը մեզ համար անընդունելի է»: Հետևաբար՝  ՀԱԿ-ը կառավարությունում որևէ խորհրդակցության անցկացումը համարում է անիմաստ: Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, որ ՀԱԿ-ը կհետևի, թե կառավարությունն ինչ նախաձեռնութամբ կմտնի ԱԺ և այնտեղ էլ այն կքննարկի:
09:44 22/04/2014  |  ՄամուլԿուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքի պարտադիր բաղադրիչի հարցի քննարկումը կառավարությունում՝ քաղաքական ուժերի հետ
09:33 22/04/2014  |  ՄամուլՀաշվետվություններում պարտադիր կուտակային վճարների համար նախատեսված դաշտը կանջատվի՞

А. Минасян: Правительство Армении готово на конкретные шаги по отмене обязательного компонента накопительной пенсии 04/22/2014   16:15  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян на состоявшейся сегодня встрече с представителями парламентских фракций представил свою позицию по вопросу накопительной пенсионной системе. Политические силы также озвучили свои подходы.
Об этом журналистам сообщил депутат парламента РА от фракции АРФ “Дашнакцутюн” Арцвик Минасян после сегодняшней встречи с премьер-министром Овиком Абраамяном. Он подчеркнул, что в течение двух ближайших дней будет представлен подготовленный Правительством законопроект о внесении поправок в закон РА “О накопительных пенсиях”, относительно которого парламентские силы смогут высказать гораздо более четкую позицию.
Положительно оценив встречу, А. Минасян, отметил: “Мы придаем важное значение тому, что премьер-министр готов решить проблемы и дать полноценные ответы на озвученные вопросы ”.
Депутат заявил также, что на данный момент весьма важно, что Правительство готово предпринять конкретные шаги по приостановлению действия обязательного компонента накопительной пенсионной системы.
Напомним, сегодня у премьер-министра Армении Овика Абраамяна состоялось обсуждение касательно закона “О накопительных пенсиях”, в котором приняли участие представители фракции Республиканской партии Армении, а также парламентских фракций “Процветающая Армения”, “Оринац еркир”, АРФ “Дашнакцутюн” и “Наследие”.
Фракция оппозиционного “Армянского национального конгресса” отказалась от участия в этой встрече. По словам секретаря фракции Арама Манукяна, “их позиция ясна и неизменна”.
“Мы неоднократно заявляли, что положение об обязательной составляющей является для нас неприемлемым, следовательно, АНК считает проведение совещания в Правительстве бессмысленным”, - подчеркнул депутат.
15:43 22/04/2014  |  Лента новостейПремьер-министр Армении обсудил с представителями парламентских фракций спорный закон “О накопительных пенсиях”
10:50 22/04/2014  |  Пресса“Айкакан жаманак”:Представители политических сил обсудят с премьером Армении вопрос об обязательном накопительном компоненте