Գյուղապետ. Արսեն Խոջոյանին գերության ընթացքում ծեծի են ենթարկել 04/18/2014   14:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում գերության մեջ գտնված և հայրենադարձված, Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Արսեն Խոջոյանը գերության մեջ գտնվելու ընթացքում ծեծի է ենթարկվել. այդպիսով նրանից փորձել են տեղեկություն ստանալ՝ ՀՀ դիրքերի և զինվորների վերաբերյալ:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Վերին Կարմիրաղբյուրի գյուղապետ Կամո Չոբանյանը՝ հավելելով, որ Խոջոյանն է իրեն պատմել այդ մասին, ինչպես նաև նշել է, որ ինքն անգամ վախեցել է հաց ուտել:
Նշենք նաև, որ կատարված կրկնակի հետազոտության արդյունքում բժիշկները հավաստիացնում էին, որ Խոջոյանի մարմնի վրա ոչ մի վնասվածք չկա, անգամ կապտուկներ չեն եղել:
Հիշեցնենք, որ  Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Արսեն Խոջոյանի գերի ընկնելու մասին հայտնի է դարձել 2014 թվականի մարտի 7-ին։
Նա հեռավոր ազգակցական կապեր ունի նույն գյուղի բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանի հետ, ով նույնպես գերի էր ընկել ադրբեջանական կողմին եւ մարտին վերադարձվել բռնության ու խոշտանգման հետքերով:
Հայաստանի իրավապահ մարմիններն առայժմ չեն շտապում արձագանքել Արսեն Խոջոյանի գերեվարմանը։ Եվ առ այսօր հստակ չէ, թե ինչպե՞ս է նա գերի ընկել. իրոք թյուրիմացաբա՞ր հատել է սահմանը, թե՞ ադրբեջանցիները նրան գերի են վերցրել մեր տարածքից։

Глава сельской общины Верин Кармирахбюр: Арсен Ходжоян в ходе своего пребывания в азербайджанском плену подвергался избиению 04/18/2014   15:08  |  Лента новостей
Возвращенный из азербайджанского плена житель села Верин Кармирахбюр Арсен Ходжоян в ходе своего пребывания в неволе подвергался избиениям. Таким образом от него пытались заполучить сведения о позициях ВС Армении и военнослужащих.
Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил глава сельской общины Верин Кармирахбюр Камо Чобанян, добавив, чтоб об этом ему поведал Ходжоян. А. Ходжоян, по словам сельского старосты, рассказал ему также, что он боялся даже притрагиваться к пище.
Отметим, что врачи по итогам повторного медобследования уверяли, что на теле Ходжояна не обнаружили никаких травм, даже не выявили синяков.
Напомним, 23-летний житель села Верин Кармирахбюр Тавушской области Армении Арсен Ходжоян попал в азербайджанский плен 7 марта, не сориентировавшись на местности из-за густого тумана.
Ходжоян приходится родственником возвращенного 4 марта из азербайджанского плена 77-летнего Мамикона Ходжояна, который также попал в азербайджанский плен и был возвращен в марте со следами насилия и пыток.
Правоохранительные органы Армении пока не спешат реагировать на факт пленения А. Ходжояна, и до сих пор не известно, каким образом он угодил в плен к азербайджанцам: пересек ли он границу по ошибке или азербайджанцы захватили его в плен с нашей территории.