Կառավարությունն այսօր կքննարկի Սևանում ձկնաբուծարաններ հիմնելու ծրագիրը 04/03/2014   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, գործադրի հաստատմանն է ներկայացվել նաև «Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման համալիր ծրագրի նախագիծը»:
Հիշեցնենք՝ ծրագիրը, չնայած բնապահպանների բուռն քննադատությանն ու դիմադրությանը, ինչպես նշված է ներկայացված նածագծի հիմնավորումներում, «անցել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննություն և անկախ տնտեսագիտական փորձաքնություն, որոնք  իրականացրել են համապատասխանաբար «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ը և «Գրանթ Թորոնթոն» ՓԲԸ-ն, և տվել են դրական եզրակացություն»:
Ի դեպ, բնապահպանները բաց նամակով դիմել էին նաև ՀՀ նախագահին` խնդրելով միջամտել ու կանխել Սևանի հմար նման կործանարար բիզնես-նախագծի իրականացումը:
Ծրագրի առաջին 10 տարիների ընթացքում դրա հեղինակներն ակնկալում են արտադրել, վերամշակել ու արտահանել տարեկան շուրջ 50 000 տոննա ձուկ, որի արժեքը կկազմի շուրջ 175 մլրդ դրամ:
Ընդ որում, այդ հասույթից տարեկան միայն 1.5%-ը կտրամադրվի  հիմնադրամին՝ Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման նպատակով մանրաձուկ ձեռք բերելու համար:
Եվ, այդուհանդերձ, ծրագիրը կառավարությունը ներկայացնում է իբրև բացառապես բնապահպանական նախագիծ, որի նպատակը լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման համալիր ծրագրի իրագործումն է:
Անցած տարի կառավարության որոշմամբ հիմնադրվեց Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հիմնադրամը: Հենց այս հիմնադրամն էլ, ներկայացված ծրագիրն այսօր կառավարության հաստատման դեպքում, պայմանագիր է կնքելու ծրագրի կառավարչի հետ:
Ի դեպ, կառավարիչն էլ արդեն հայտնի է: Դա «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ընկերությունն է, որի կապիտալում ՀՀ կառավարությունը՝ 2011 թվականից սկսած, 49 տոկոսի չափով մասնակցություն ունի:
2011-ի հոկտեմբերի 27-ին գործադիրը 4 մլն 900 հազար դրամով գնել է ընկերության բաժնետոմսերի 49 տոկոսը: Ընդ որում, պետական բաժնեմասի կառավարման իրավասությունը, կառավարության համապատասխան որոշմամբ, լիազորվել է ՀՀ նախագահի գլխավոր խորհրդականին։
Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ ժամանակին այս ընկերությունն ստեղծվել էր, մասնավորապես, ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման նպատակով, և, ինչպես ժամանակին հայտարարել էր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, այս ընկերության նպատակը Հայաստանում ջերմոցային տնտեսությունների մեծ ցանց ունենալու ակնկալիքով՝ նման բիզնես ծրագրերի ներդրմանն օժանդակելն էր:
Բայց, քանի որ ջերմոցային տնտեսությունը մեր երկրում այդպես էլ չզարգացավ, ընկերությունը հիմա էլ Սևանում ձկնաբուծական տնտեսությունների զարգացմամբ է զբաղվելու:
Իսկ ներկայացված նոր ծրագրով նախատեսվում է, որ այս ընկերությունը լճի տարածքում 74 ձկնաբուծական տնտեսություն կստեղծի, այսինքն՝ լճի մեջ կտեղադրվեն ցանցավանդակներ ու հենց լճի մեջ կսկսեն ձկներ բուծել:
Ի դեպ, ծրագրից պարզ է դառնում, որ մինչ կառավարությունը կհաստատի նախագիծը, Սևանում ձկնաբուծության փորձնական փուլն արդե մեկնարկել է: Շորժա գյուղին հարակից տարածքում «Էմի Ֆրութ» ընկերությունը 2012թ. արդեն 4 ցանցավանդակ է տեղադրել ու արդեն հասցրել է 50 000 հատ մանրաձուկ բուծել:

Правительство Армении сегодня обсудит проект по созданию рыбоводных хозяйств на озере Севан 04/03/2014   13:15  |  Лента новостей
Проект комплексной программы по восстановлению запасов севанской форели и развитию рыбоводства сегодня был представлен на утверждение Правительства Армении.
Несмотря на то, что программа подверглась резкой критике со стороны экологов, однако, как отмечается в части обоснований в пользу представленного проекта, она “прошла оценку воздействия на окружающую среду и независимую экономическую экспертизу, которые провели ГНКО “Экологическая экспертиза” и ЗАО “Гран Торонто”соответственно. Они дали положительное заключение.
Экологи с открытым письмом обратились к президенту Армении с просьбой вмешаться и пресечь реализацию пагубного для Севана бизнес-проекта.
В течение 10 лет авторы проекта надеются производить, разработать и экспортировать около 50 тыс. тонн рыбы, стоимость которых составит порядка 175 млрд. драмов.
Причем, только 1.5% этой прибыли будет предоставлено фонду для приобретения мальков с целью восстановления запасов форели в озере Севан. Правительство, тем не менее, представляет программу как исключительно природоохранный проект, цель которого заключается в реализации комплексной программы по восстановлению запасов севанской форели и развитию рыбоводства.
Решением Правительства в прошлом году был основан фонд по восстановлению запасов севанской форели и развитию рыбоводства. Именно этот фонд в случае, если Правительство сегодня утвердит программу, подпишет контракт с управляющей компанией.
Отметим, что известна уже и управляющая компания – это компания “Центр продвижения армянского урожая”, доля участия Правительства в капитале которого с 2011 года составляет 49%.
27 октября 2011г. орган исполнительной власти приобрел за 4 млн. 900 тыс. драмов 49% акций компании. Причем, правом на управление долей государства соответствующим решением Правительства наделен главный советник президента РА.
Нелишне будет напомнить, что некогда эта компания была создана с целью развития парниковых хозяйств и, как в свое время заявил премьер-министр Тигран Саркисян, цель этой компании – содействие внедрению подобных бизнес-проектов в надежде создать в Армении огромную сеть парниковых хозяйств.
По новой программе планируется, что эта компания создаст 74 рыбоводных хозяйств, которые в течение 5 лет работы произведут 50 тыс. тонн рыбы.
Отметим, что из проекта следует, что пилотный проект по развитию рыбоводства стартовал еще до передачи программы на утверждение Правительства. Компания “Эми Фрут” на прилегающей к селу Шоржа территории в 2012г. разместила уже 4 садка и успела развести уже 50 тыс. мальков.